Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Gry dla seniorów na pamięć

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Gry dla seniorów na pamięć

Ćwiczenie pamięci polecane jest w każdym wieku, jednak z czasem gdy odczuwamy trudności w zapamiętaniu podstawowych rzeczy warto zadbać o stan swej pamięci w szczególności. Pomóc mogą bardzo proste ćwiczenia pamięciowe.  Poprzez rozrywkę, zabawę można skutecznie ćwiczyć umysł zapobiegając zapominaniu się.

 

Państwa miasta i inne quizy

Doskonałą formą ćwiczeń pamięciowych są quizy, krzyżówki, łamigłówki. Wbrew pozorom nawet śledzenie teleturniejów pomaga w ćwiczeniu pamięci. Popularnie mówi się o grach dla seniora, jednak de facto gry dla seniora na pamięć to żadne wyszukane pomoce terapuetyczne, a znane od lat, pokoleń sprawdzone zabawy w państwa miasta, memory, czy scrable, dooble, czy story cube. Oprócz gier i zabaw o charakterze rozrywkowym na rynku dostępnych jest także szereg specjalistycznych układanek i pomocy opracowanych z myślą o ćwiczeniu pamięci. Dostępne są zarówno zabawy słuchowe, wzrokowe wymagające zapamiętywania ciągów znaków, słów itd.  Jedną z lubianych łamigłówek jest sudoku. Bezsprzecznie to świetna gimnastyka dla umysłu, nie wymagając zaangażowania osób trzecich.

Gimnastyka umysłu i pamięci

Aby pamięć nam z wiekiem nie szwankowała nie można się rozleniwiać i dbać o wysiłek umysłowy. Każda postać pracy umysłu jest dobra, nie muszą być to gry. Plastyczność umysłu zanika z wiekiem, również połączenia nerwowe zanikają i nie tworzą się nowe, nie bez powodu powszechne jest powiedzenie o zanikaniu narządów nieużywanych. W dobie telefonów, internetu, gdy nie musimy wiele pamiętać a sprzęty elektroniczne robią wiele za nas, oznaki demencji starczej dotykać mogą nie tylko osób starszych w podeszłym wieku ale już pięćdziesięciolatków. Chcąc uniknąć problemów z pamięcią należy być aktywnym w bardzo szerokim ujęciu. Przede wszystkim chodzi o mobilność, przebywanie na świeżym powietrzu, dotlenienie się, uprawianie adekwatnego do wieku i możliwości sportu, a także utrzymywanie kontaktów towarzyskich. Hobby, aktywność zawodowa, sportowa pozwalają seniorom być cały czas w ruchu, co przekłada się na ćwiczenie dla mózgu.

Gdy pamięć zawodzi

Kiedy dostrzegamy, że z naszą pamięcią jest coraz gorzej możemy spróbować znaleźć kompana do gry w gry logiczne, słowne, quizy, czy też karty, szachy itd. Jeśli bez kłopotu obsługujemy Androida nie musimy mieć stacjonarnego towarzystwa do wspólnych rozgrywek, współzawodnictwa, wystarczy skorzystać z internetowych gier i zabaw. Niektóre z nich są wręcz dedykowane dla seniorów uwzględniając przejrzysta grafikę oraz program zdobywania kolejnych poziomów trudności z systemem motywacyjnym włącznie. Gdy zapomnimy zagrać w codzienna dawkę quizu, telefon nam przypomni o rozgrywce. To świetny sposób na zabicie czasu z korzyścią dla zdrowia.

 

Pamięciowe pojedynki rodzinne

Świetnym pomysłem na międzypokoleniowe spędzenie czasu w rodzinie są wspólne gry familijne. Zabawy tego typu to radość dla dzieci, jak też niepozorna gimnastyka umysłu dla seniorów. Często to właśnie maluchy motywuj swoich dziadków do aktywności. Na rynku dostępnych jest wiele uniwersalnych gier familijnych, w które grać mogą na równym poziomie kilkulatki jak i dziewięćdziesięcioletni dziadkowie.

 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej