Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim zwiedzali Warszawę

  • Napisane przez  DSI
Uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim zwiedzali Warszawę

W dniach 21 – 24 kwietnia 2024 r. grupa uczniów z klasy 3b Oddziału Przygotowania Wojskowego Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim z wychowawcą p. Pawłem Łuczko i opiekunem p. Adamem Stąporkiem udała się na wycieczkę edukacyjną do Warszawy.

Młodzież miała okazję przekonać się czy ich zwycięskie pomysły na dekorację klasy podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w 2023 i 2022 roku, zbliżone były do oryginałów. Uczniowie udekorowali wówczas klasę makietą Grobu Nieznanego Żołnierza, a podczas wcześniejszej edycji były to powstańcze kanały. Nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców postanowili więc przeznaczyć na dofinansowanie wyjazdu do Warszawy.

Zwiedzanie stolicy rozpoczęli od wieczornej wizyty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i spaceru Krakowskim Przedmieściem. Muzeum Powstania Warszawskiego, jako pierwszy punkt zaplanowanego programu wycieczki, był dużą dawką wiedzy i świetnym podłożem przed kolejnym punktem programu – spotkaniem z Powstańcem Warszawskim, Jerzym Substykiem „Jurnym”. Pan Jerzy, jak sam stwierdził podczas naszego spotkania „ma 3 lata… do setki” i z radością wyczekuje na setną rocznicę swoich urodzin. Jest wiceprezesem Prezydium Zarządu Związku Powstańców Warszawskich, w którego budynku gościliśmy i dzięki życzliwości pani Agnieszki Witkowskiej mogliśmy w dniu wolnym od pracy tej instytucji, spotkać się osobiście z panem Jerzym.

Po tak niecodziennym spotkaniu przyszedł czas na wizytę w Sejmie RP. Tu, dzięki uprzejmości Biura Poselskiego Adama Lubońskiego i zaangażowaniu Janusza Klawińskiego uczniowie mogli rozejrzeć się po sejmowych korytarzach i poznać historię polskiego parlamentaryzmu. Z tego miejsca kierujemy podziękowania do panów Tomasza Bukowskiego i Macieja Słomki. Pałac Kultury i Nauki i Złote Tarasy dopełniły dnia pełnego atrakcji.

W kolejnym dniu wizyty w Warszawie odwiedzili miejsce wyjątkowe dla historii Warszawy i II wojny światowej – Pomnik i Cmentarz Powstańców na Warszawskiej Woli, gdzie hitlerowcy dokonali rzezi ludności cywilnej. Temu wydarzeniu, tolerancji i wolności, poświęcone były warsztaty w tamtejszej Izbie Pamięci, w których wzięła udział nasza młodzież. Wysłuchali też nagrania z przesłaniem pani Wandy Traczyk – Stawskiej ps. „Pączek”, która przez wiele lat zabiegała o powstanie tej Izby Pamięci. Dziękujemy Agnieszce Pawelec ze stołecznego Ratusza za pomoc w organizacji naszego pobytu i spotkań w Warszawie.

Muzeum Geologiczne Polskiego Instytutu Geologicznego w Warszawie było geograficznym aspektem wycieczki i pozwoliło w Dniu Geografa pochylić się nad zdecydowanie starszą historią obszaru Polski. Spacer nowym mostem pieszo-rowerowym nad Wisłą, krótkie spotkanie pod pomnikiem Syrenki, spacer uliczkami starówki warszawskiej w pogodne popołudnie, zakończyły wizytę kaliskiej młodzieży w stolicy. Rankiem kolejnego dnia uczniowie pożegnali Warszawę.

 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej