Olej do drewna czy lakier, co wybrać?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Olej do drewna czy lakier, co wybrać?

Drewno to materiał, który króluje w naszych domach i mieszkaniach od wielu lat. Nie zapowiada się też na to, by drewno miało odejść do lamusa. Wręcz przeciwnie – liczne style korzystają z jego niepowtarzalnego stylu, pięknego zapachu i trwałości. Trwałość można osiągnąć wyłącznie poprzez odpowiednią jego konserwację. Jakiego środka użyć – oleju do lakieru do drewna?

Jakie jest przeznaczenie i zastosowanie lakieru do drewna?

Lakier do drewna uważany jest za trwalszy oraz bardziej odporny niż olej do drewna. Stosując lakier bezbarwny do drewna można uzyskać grubszą powłokę niż w przypadku oleju. Gdy zdecydujesz się na wybór lakieru o wysokim stopniu połysku, efektem będzie powierzchnia, która nie tylko dobrze odbija światło, ale i optycznie powiększa dane pomieszczenie. Obecnie stosowane lakiery szybkoschnące nie wymagają dodatkowego gruntowania i cechują się szybkim czasem schnięcia – około 4 godzin. Łatwo się rozprowadzają, przez co są też bardzo popularne w dużych pomieszczeniach, na przykład w przestronnych salonach. Powierzchni pokrytych lakierem nie trzeba dodatkowo impregnować – w celu oczyszczenia wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką.

Minusem powierzchni pokrytych lakierem jest to, że w przypadku odświeżenia miejsca wcześniej lakierowanego, starą warstwę trzeba całkowicie zetrzeć. Najskuteczniejszą i najpopularniejszą metodą na to jest cyklinowanie. Dostępne lakiery do drewna można sprawdzić w sklepie z farbami: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/Oleje-i-lakiery/c/b2c-oleje-i-lakiery.

A może olej do konserwacji drewna?

Olej do drewna charakteryzuje się różną trwałością, która zależy od wybranego rodzaju produktu. Oleje rozpuszczalnikowe wnikają mocniej i głębiej w drewno, przez co są też polecane do powierzchni często eksploatowanych, takich jak schody czy tarasy. Olej tego typu ma intensywny zapach, przez co częściej jest wykorzystywany na zewnątrz. Z kolei oleje dedykowane tarasom mają wyższą odporność na ścieranie oraz powłokę chroniącą przed pleśnią, glonami czy sinizną. Dobrze zabezpieczają przed wpływem promieni UV oraz zatrzymują wilgoć. Nie powinny być jednak stosowane w miejscach stale narażonych na kontakt z wodą.

Oleje do drewna nadają mu wyrazistości i bardziej naturalny efekt niż w przypadku lakieru. Choć powierzchnie pokryte olejem są mniej błyszczące, to należy mieć na uwadze, że końcowy efekt zależy od stopnia jej przygotowania. Im bardziej wypolerowane, tym większy połysk. Powierzchnie pokryte olejem wymagają też częstszej konserwacji, jednak regularnie oczyszczane i zabezpieczane mogą służyć w nienaruszonym stanie przez wiele lat.

Olej Vidaron z woskiem Carbauba

Jednym z olejów do konserwacji drewna jest olej do drewna Vidaron, który zawiera szlachetny wosk Carnauba. Produkt głęboko wnika, odżywia oraz wzmacnia strukturę drewna, a także podkreśla jej naturalne piękno. Olej jest łatwy w aplikacji i polecany do tarasów, mebli ogrodowych oraz innych elementów architektury ogrodowej. Produkt można znaleźć na stronie: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/Oleje-i-lakiery/VIDARON-Olej-Do-Drewna/p/000000000091020101.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto