Spotkanie z archeologią uczniów LO w Złocieńcu

  • Napisane przez  Ewa Kilian
Spotkanie z archeologią uczniów LO w Złocieńcu

Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Wł. Andersa w Złocieńcu  w dniu 25.09.2019 r. wizytowali stanowisko archeologiczne „Kamienne Kręgi” w Pławnie.

Wrzesień to koniec sezonu archeologicznego w Pławnie, gdzie kilka lat temu odkryte zostały kamienne kręgi, pozostałość po Gotach mieszkających tu na początku naszej ery, przez ok. 2 stulecia. Uczniowie najpierw, na terenie ośrodka Stare Kaleńsko, spotkali się, z archeologiem p. Andrzejem Kasprzakiem, pracownikiem Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie, który prowadzi badania nad znaleziskiem. Opowiedział krótką historię Gotów, wskazał gdzie jeszcze na Pomorzu znaleźć można ich ślady. Okazało się, że stanowisko w Pławnie należy do nielicznych – sześciu - odkrytych stanowisk. Pod wieloma względami jest ono unikatowe.

Spotkanie z archeologią uczniów LO w Złocieńcu

Składają się na nie 3 kręgi kamienne oraz 3 kurhany, czyli groby. Jeden, już przebadany, krył w sobie dwa pochówki całopalne. Uczniowie dowiedzieli się także na czym polega praca archeologa. Po prezentacji wszyscy udali się półgodzinnym, szybkim marszem przez las na teren stanowiska, gdzie zobaczyli aktualny stan badań. Cele wycieczki, którymi było poznanie pracy archeologów oraz poszerzanie wiedzy o historii lokalnej, zostały osiągnięte.

Spotkanie z archeologią uczniów LO w Złocieńcu

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto