Duet „Zoriuszka” nagrał płytę i zaprasza Was na koncerty

  • Napisane przez  Magdalena Urlich
Duet „Zoriuszka” nagrał płytę i zaprasza Was na koncerty

Prace nad projektem „Płyta muzycznych korzeni” są na ukończeniu. Projekt, realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska” zakłada wydanie płyty Duetu „Zoriuszka” oraz serię koncertów promocyjnych w regionie.

Duet „Zoriuszka”  tworzą mieszkanki Czaplinka -  Alina Karolewicz i Magdalena Urlich. Od lat zajmują się one muzyką szeroko pojętej słowiańszczyzny, szczególnie zaś dawnych polskich Kresów. Zespół przywraca współczesnym słuchaczom archaiczne formy słowiańskiego śpiewu, wywodzącego się z kultury ludowej.  Wielogłosowe pieśni mają charakter obrzędowy lub liryczny, urzekają i wzruszają nie tylko melodią, ale i tekstami zawierającymi obraz dawnych wartości charakterystycznych dla duchowości środkowoeuropejskiej.

Płyta „Głosy Wschodu” jest zwieńczeniem  dwudziestu lat obcowania artystek z kulturą i muzyką polskich Kresów Wschodnich oraz Ukrainy, Białorusi i Rosji. To powroty do korzeni kulturowych obecnych mieszkańców Pomorza Zachodniego, śpiewane spotkanie z cząstką ich tożsamości, dziś już zapomnianą.

Na płycie znalazły się pieśni liryczne i obrzędowe (kupalne, weselne, zaklinania). Do spisu utworów weszła też liryczna pieśń "Oj jak tiażko meni" ze Średniej Wsi (Bieszczady) przywieziona na nasze tereny przez przesiedleńców w ramach Akcji Wisła - obecnie mieszkańców wsi Rzepowo. Jako "bonus" została dodana niezwykła kompozycja Mateusza "Gruchy" Gruszkowskiego zainspirowana pieśnią "Oj zaria".

Organizacją patronującą przedsięwzięciu jest Lokalna Organizacja Turystyczna w Czaplinku.

Serdecznie zapraszamy na koncerty promocyjne:

  • 3 listopada 2018, godz. 16:00 Dom Kultury „13 Muz” Szczecin
  • 7 listopada 2018, godz. 17:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie
  • 10 listopada 2018, godz. 17:00 „Dworek Tradycja”, Bełczno k/Łobza
  • 13 listopada 2018, godz. 17:00 Czaplinecki Ośrodek Kultury

Podczas koncertów będzie możliwość otrzymania płyty.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto