Ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej?

  • Napisane przez  Artykuł powstał przy współpracy z firmą Virtual Development
Ile kosztuje pozycjonowanie strony internetowej?

Pozycjonowanie stron internetowych to złożony proces, który wymaga indywidualnej strategii, dlatego koszt takiej usługi bywa różny. Pośród ofert agencji SEO znaleźć można zarówno pozycjonowanie za 20 zł, jak i za 10.000 zł miesięcznie. Skąd ta rozbieżność? Wynika ona ze sposobu, w jaki wykonywana jest usługa - bezpieczne i zgodne z wytycznymi Google pozycjonowanie jest czasochłonne i wymaga dużych nakładów pracy. Tańszą i przynoszącą szybkie efekty alternatywą jest tzw. Black Hat SEO, czyli wykorzystanie niedozwolonych systemów wymiany linków czy nienaturalne nasycenie treści słowami kluczowymi - niestety niesie ono ze sobą ryzyko nałożenia przez Google filtra na stronę lub nawet całkowite wyrzucenie z indeksowania.

 

Co składa się na koszt pozycjonowania?

Bezpieczne pozycjonowanie stron, które przynosi długotrwałe  i solidne efekty wiąże się niestety z niemałymi kosztami, jednak gra warta jest świeczki. Dzięki wysokiej pozycji na frazy związane z prowadzoną działalnością, potencjalni klienci trafią na stronę dokładnie wtedy, kiedy są zainteresowani zakupem produktu lub usługi. Na cenę pozycjonowania White Hat składają się:

 

Analiza branży i dobór słów kluczowych - pozycjonowanie niewłaściwych fraz, które nie są wyszukiwane przez użytkowników lub nie są sprzedażowe (użytkownicy nie wpisują ich kiedy szukają produktu / usługi, tylko np. żeby zdobyć informację) może okazać się zmarnowaniem wielu miesięcy oraz dużych nakładów finansowych. Właśnie dlatego, przed przystąpieniem do działań SEO, niezwykle istotne jest zbadania branży oraz dobór odpowiednich fraz, a więc specjalista musi poświęcić na to swój czas.

 

Audyt witryny i opracowanie strategii SEO - po wybraniu fraz, należy przeprowadzić audyt aktualnej sytuacji witryny, pod kątem optymalizacji technicznej oraz profilu linków przychodzących - dopiero na tej podstawie można opracować plan działań, który ma poprawić widoczność w wyszukiwarce.

 

Optymalizacja SEO - specjalista musi poświęcić czas na wdrożenie wskazówek optymalizacyjnych, które wynikają z przeprowadzonego audytu. Ilość pracy zależna jest przede wszystkim od wyjściowego stanu witryny. Bardzo często agencje SEO zajmują się również tworzeniem nowych treści dostosowanych do słów kluczowych oraz content marketingiem, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

Linkowanie zewnętrzne - polega na pozyskiwaniu linków przychodzących do witryny, w odróżnieniu od optymalizacji jest zadaniem ciągłym, które należy wykonywać przez cały okres pozycjonowania. Oprócz kosztu pracy specjalisty, należy doliczyć także koszt samego pozyskania linków, są to np. artykuły sponsorowane, których cena publikacji waha się od 50 zł do 1000 zł i należy do niego doliczyć koszt copywritingu.

 

Narzędzia SEO - do wszystkich zadań, które wykonuje specjalista zajmujący się pozycjonowaniem, niezbędne jest oprogramowanie, które najczęściej opłaca się w formie abonamentowej i nie są niestety to małe kwoty - popularne narzędzie do badania profilu linków przychodzących Ahrefs kosztuje na przykład 99$ miesięcznie w najtańszej opcji, Senuto (badanie słów kluczowych i konkurencji) to 319 zł miesięcznie dla 15 stron, a to dopiero początek długiej listy.

 

Tanie pozycjonowanie?

Do ofert pozycjonowania stron za mniej niż 500 zł miesięcznie należy podchodzić z dużym dystansem i przed podpisaniem umowy dokładnie przyjrzeć się firmie, z którą zamierzamy podjąć współpracę. Najczęściej, choć oczywiście nie zawsze, są to działania Black Hat SEO, które mogą przysporzyć nam sporo problemów (filtr lub wyrzucenie z indeksu) lub firma po prostu pozoruje działania, a efekty nigdy nie przyjdą.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Virtual Development - https://www.vd.pl

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto