Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego w Czaplinku

  • Napisane przez  Jan Grzymała
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego w Czaplinku

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego w Czaplinku przebiegały pod hasłem „BÓG HONOR OJCZYZNA” W roku setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę przywołano słowa, które prowadzą nasz naród od zamierzchłych czasów. Prowadziły też powstańców w heroicznym boju na terenie okupowanej stolicy w 44 roku ubiegłego tysiąclecia.
W imieniu organizatorów pan Jan Grzymała w komentarzu przywołał dla słowa BÓG postać jednego z kapelanów powstawiania Warszawskiego – salezjanina – ks. Stanisława Orminśkiego, muzyka dyrygenta, kompozytora, który w swoim życiorysie zapisał piękne karty związane z działalnością w niepodległościowej konspiracji w Warszawie. Prowadził chór działający regularnie w okupowanej Warszawie ale opracował też metodę budowy barykady pod bezpośrednim obstrzałem nieprzyjaciela.
Dla słowa HONOR – przywołano rotmistrza Witolda Pileckiego ps „Witold” oficera Armii Krajowej. Który jeszcze w 1940 daje się zatrzymać Niemcom w publicznej łapance aby dostać się do KL Auschwitz, gdzie pełni misje wywiadowczą. Po ucieczce z obozu w sierpniu 1943 r. powraca do Warszawy. Bierze czynny udział w Powstaniu Warszawskim.


Słowo OJCZYNA  - to wszyscy, my Polacy, Ci którzy przelewali swą krew podczas 63 dni walk w stolicy, i wszyscy którzy znaleźli chwile aby 74 lata później oddać im hołd. 
Na tym małym czaplineckim rynku 420 km od Warszawy, o godzinie 17, wśród biało-czerwonego dymu z rac, zawyły  syreny. Odśpiewano Hymn Narodowy, delegacje Prawa i Sprawiedliwości i Drużyny Prawego Czaplinka  złożyły kwiaty. 
Po Apelu pamięci, modlitwę za tych którzy poświęcili swoje życie w Powstaniu Warszawskim prowadził ksiądz proboszcz dr. Jacek Brakowski – Salezjanin.  Słowo do uczestników skierował również burmistrz Czaplinka, pan Adam Kośmider.
Przy akompaniamencie odśpiewano kilka powstańczych piosenek, wsłuchując się w przerwach w deklamowane wiersze. 
O godzinie 18, została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny a po niej ks. proboszcz poprowadził ciekawy wykład, o roli kapelanów w powstaniu warszawskim. Mówił o ich zadaniach i wpływie na nastroje ludności cywilnej, o tym że ostatnie słowo, skierowane do żołnierzy przed walka zawsze należało do księdza. Dowiedzieliśmy się też o niesamowitych losach figury Jezusa z Katedry Warszawskiej. Ostatnim punktem obchodów był quiz historyczny, w którym nagrodą były lodowe kule. Tej słodkiej „amunicji” wystarczyło dla wszystkich uczestników którzy wytrwali do końca.


Organizatorzy dziękują wszystkim za udział, „cichym” sponsorom za wsparcie idei.

Parafia Św. Trójcy – księża salezjanie
Drużyna Prawego Czaplinka
Fundacja „Drużyna Mieszka”
GRH 12 Pułku Ułanów Podolskich

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto