Myśliwi z koła „Żbik – Budowo” zaprosili młodzież i dzieci na ekologiczną wycieczkę

  • Napisane przez  Maciej Wiśniewski
Foto: Radosław Dominowski Foto: Radosław Dominowski

W pogodne czwartkowe popołudnie 5 kwietnia, wychowankowie Zespołu Placówek Edukacyjno-terapeutycznych w Bobrowie mieli możliwość przeżycia ekologicznej przygody.
To wszystko za sprawą myśliwych z Koła Łowieckiego „Żbik – Budowo” . Punktualnie o godzinie 16.30 do Gawry Cieszyńskiej – siedziby Koła Łowieckiego Żbik w Cieszynie przyjechał bus z grupą młodzieży gotową sprostać wszelkim wyzwaniom. Po oficjalnym powitaniu dokonanym przez grono myśliwych oraz sympatyków pod przewodnictwem Łowczego koła – Radosława Dominowskiego uczniowie wraz z wychowawcami zostali przewiezieni w rejon obwodu łowieckiego.
Na skrzyżowaniu dróg przy leśnej kapliczce Św. Huberta Radosław Dominowski objaśnił uczestnikom dlaczego to właśnie Święty Hubert jest patronem myśliwych. Po chwili zadumy kolumna młodzieży wraz z myśliwymi pomaszerowała do ostoi, gdzie z podziemnego magazynu wydobyto pokarm – buraki, które dzieci rozrzuciły w pobliskim terenie zgodnie z instrukcjami myśliwych.


Kolejnym etapem ekologicznej lekcji było zasilanie poletka zaporowego pod linią wysokiego napięcia. Ustawiona w rzędzie młodzież pod okiem myśliwych dokonywała wysiewu ziaren zbóż oraz kukurydzy, po to by skierować wysiłek buchtujących dzików właśnie w to miejsce. Radosław Dominowski, w czasie tych czynności objaśniał, że właśnie w ten sposób myśliwi zapobiegają niszczeniu upraw rolniczych przez dziką zwierzynę. Nieco zmęczona dotychczasowymi pracami młodzież skierowała swoje kroki w kierunku paśnika, gdzie rozrzucono siano i nasiona zbóż oraz zaopatrzono lizawki. Każdy uczeń miał możliwość spróbowania smaku soli dostarczanej zwierzętom przez myśliwych. Przez cały czas uczestnikom towarzyszyli najwięksi przyjaciele łowów – psy myśliwskie, dzięki temu Łowczy mógł omówić poszczególne rasy oraz ich role w polowaniu. Po ciężkiej edukacyjnej pracy młodzież została przewieziona na teren siedziby koła łowieckiego Żbik, gdzie przy wspaniałej atmosferze płonącego ogniska upieczono kiełbaski.
Lekcję ekologii zakończyło wspólne zdjęcie oraz wręczenie drobnych upominków od Nadleśnictwa Czaplinek. Działalność edukacyjna, jest jednym ze statutowych filarów działalności Koła Łowieckiego Żbik, które jest zawsze otwarte na wszelkie formy współpracy z najmłodszymi, po to by utrwalać pozytywny wizerunek łowiectwa w lokalnym społeczeństwie. Darz Bór.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto