Czy warto inwestować w oświetlenie LED?

  • Napisane przez  lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl
Czy warto inwestować w oświetlenie LED?

Tradycyjne żarówki już dawno zastąpiliśmy żarówkami energooszczędnymi lub halogenowymi, bo ze względu na mniejsze zużycie prądu, stały się bardziej ekonomiczne.

Tradycyjne żarówki już dawno zastąpiliśmy żarówkami energooszczędnymi lub halogenowymi, bo ze względu na mniejsze zużycie prądu, stały się bardziej ekonomiczne. Kilka lat temu pojawiły się jeszcze bardziej oszczędne żarówki LED, ale cena ich zakupu jest bardzo wysoka.

Zalety żarówek LED

Obecnie żarówki LED są najbardziej oszczędnymi żarówkami, w porównaniu z tradycyjną żarówką zużywają 8 razy mniej energii, a w porównaniu z halogenem 6 razy. W ciągu roku daje to oszczędność kilkudziesięciu zł. Na dodatek żarówki LED mają znacznie dłuższą żywotność. Większość producentów deklaruję ich żywotność na 30 000 godzin, a to oznacza kilkanaście lat bez konieczności wymiany na nową, tradycyjna świeci przez ok. 1000 godzin. Ale uwaga, 30 000 godzin będą świecić tylko żarówki sprawdzonych producentów, za które trzeba trochę więcej zapłacić. Tanie LED-y mogą spalić się w ciągu kilku dni, zwłaszcza te pochodzące z Chin. Z reklamacją żarówek nie ma co prawda problemu, ale jest to dodatkowa strata czasu.

Czy warto inwestować w oświetlenie LED?

 Fot. Oświetlenie do kuchni z  Lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/16-lampy-do-kuchni

 

Dużą zaletą żarówek LED są ich możliwości aranżacyjne, zwłaszcza gdy diody rozmieszczone są na taśmie. Można wykorzystać je do zamontowania w suficie podwieszonym, pod szafkami w kuchni, a nawet we wnętrzach szaf, ponieważ mało się nagrzewają.

 

Gdzie opłaca się montować żarówki LED

Oczywiście w tych pomieszczeniach, gdzie świecimy światło przez kilka godzin dziennie, wtedy oszczędności będą największe. Najlepiej wymienić żarówki od razu we wszystkich pomieszczeniach, co prawda jednorazowy wydatek będzie spory, ale już przy najbliższym rachunku zobaczymy różnicę w zużyciu prądu. Nie warto wymieniać ich w pomieszczeniach, z których korzystamy sporadycznie, np. w spiżarni czy w piwnicy lub na strychu.

Czy warto inwestować w oświetlenie LED?

Żarówki LED dają światło punktowe, niektórzy uważają, że ciemniejsze od światła tradycyjnych żarówek i mają problem z przyzwyczajeniem się. Problem tkwi we właściwym doborze żarówek LED. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ilość lumenów określających strumień światła, nie powinno ich być mniej niż 809 (odpowiednik tradycyjnej żarówki 60 W). Drugim ważnym kryterium jest temperatura barwy wyrażana w Kelvinach. Najbardziej zbliżone do światła dziennego są żarówki o temperaturze 2700-3000 K. Poniżej tej wartości żarówki nadają się do tworzenia nastroju w pomieszczeniach, natomiast powyżej do wykonywania różnych prac, gdyż działają pobudzająco.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto