Zasady działania styczników

  • Napisane przez  schneider-electric.pl/pl
Zasady działania styczników

Pojęcia związane z elektroniką nie znajdują się w słowniku większości osób. Jednak w momencie, gdy planujemy wymienić instalację w swoim domu warto zapoznać się z podstawową terminologią. Wykorzystują niektóre urządzenia w domu, możemy znacznie poprawić działanie całego obwodu.

Jak działają styczniki?

Bardzo istotnym elementem każdej instalacji elektrycznej są styczniki. Te niewielkie urządzenia pełnią funkcję łączników mechanicznych. Stycznik składa się z trzech, podstawowych elementów: elektromagnesu, zestyków roboczych oraz cewki. Sposób działania styczników jest stosunkowo prosty. W momencie, kiedy napięcie jest na odpowiednio wysokim poziomie zestyki są złączone, dopiero spadek napięcia sprawia, że otwierane są przez elektromagnes.

Można wyróżnić dwa rodzaje styczników, pierwsze obsługują prąd przemienny, dlatego działają w chwili, kiedy urządzenie podłączone do sieci elektrycznej jest włączane i wyłączane. Drugi rodzaj styczników służy do prądu stałego, to właśnie one są wykorzystywane do napędzania tramwajów miejskich.

Cechy urządzenia

Styczniki wyglądają dość niepozornie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ich szerokie zastosowanie. Ich rozmiar jest niewielki, standardowe modele liczą zaledwie kilka centymetrów.  Z uwagi na ważną rolę, jaką styczniki pełnią w instalacji elektrycznej są one bardzo odporne mechanicznie. Jedno urządzenie lepszej marki, jak np. Schneider, może wytrzymać nawet kilka milionów połączeń! Są to zatem urządzenia stosunkowo niezawodne, o dużej częstotliwości łączeń.

Częstym błędem osób nie obeznanych w elektronice jest mylenie styczników z przekaźnikami. Oba urządzenia są do siebie podobne pod wieloma względami, nie tylko wyglądem ale i zastosowaniem. Jednak to styczniki wykorzystywane są w łączeniu obwodów głównych, przekaźniki służą wyłącznie do przekazywania sygnałów o bardzo niskim potencjale. Konstrukcja obu urządzeń jest dość zbliżona, jednak przekaźniki, ze względu na swoje zastosowanie, mają o wiele mniejsze rozmiary.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto