Intermarche Drawsko


Jak w Czaplinku uczczono pamięć Powstańców Warszawskich

  • Napisane przez  Janek Grzymała
Fot. A. Mądry Fot. A. Mądry

Obchody godziny „W” Powstania Warszawskiego już na stałe zagościły w Czaplinku. Na miejskim rynku o godzi 17, wśród biało-czerwonego dymu z rac, zawyły syreny. Licznie zgromadzeni mieszkańcy odśpiewali Hymn Narodowy, złożyli kwiaty i znicze pod tymczasową barykadą pamięci z symbolem Polski Walczącej. Organizatorzy w tym roku kierowali naszą uwagę na powstańczą barykadę – przekop przez Aleje Jerozolimskie nr 17-22. Wysłuchaliśmy opowieści o tym do końca nie zdobytym przez okupanta przesmyku, który tak wiele znaczył dla całej ludności Warszawy. Przywołane zostały słowa Prezydenta USA Donalda Trumpa, który w swoim przemówieniu wygłoszonym w Warszawie także wspominał tą historie. Te „Powstańcze Termopile” zostały częściowo odtworzone poprzez duże wydruki zdjęć i prawdziwy fragment barykady z worków z piaskiem i skrzyń po amunicji.
Modlitwę za tych, którzy poświęcili swoje życie w Powstaniu Warszawskim prowadził ksiądz proboszcz dr. Jacek Brakowski – Salezjanin. Przy akompaniamencie akordeonu odśpiewaliśmy kilka powstańczych piosenek, wsłuchując się w przerwach w deklamowane powstańcze wiersze.


O godz. 18, została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny a po niej ks. proboszcz poprowadził wykład, wzbogacony prezentacją multimedialną . W niezwykle ciekawy i przystępny sposób przedstawił ogólne tło historyczne tego okresu. Ukazując np. wpływ Zbrodni katyńskiej i jej wpływ na upadek Powstania, katastrofę lotniczą w Giblartarze, czy Powstanie Lwowskie i Wileńskie . Z uwagą wysłuchany wykład, u wielu słuchaczom uświadomił braki w wiedzy historycznej i wzbudził chęć jej uzupełnienia. Najlepiej właśnie poprzez taka formę spotkań, kompletów historycznych.
Ostatnim punktem obchodów był quiz, prowadzony przez fundacje „Drużyna Mieszka”. Na rynku w rodzinnej atmosferze odpowiadaliśmy na 44 pytania, zwycięzca musiał jeszcze w próbie sprawnościowej rzucić replika granatu do celu. Wśród wszystkich zostały rozlosowane patriotycznie nagrody. Można było również pozować do zdjęć wcielającymi się w role powstańców członkami Drużyny Prawego Czaplinka i GRH 12 pułku Ułanów Podolskich. Dzięki uprzejmości Pana Zbyszka, każdy chętny mógł przejechać się wojskowym motocyklem. Duża popularnością cieszyła się „Powstańcza pocztówka” - czyli możliwość wykonania zdjęcia pozując swoja twarzą do przygotowanego tła.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za obecność i czynny udział, szczególnie osobom, które wsparły to dzieło materialnie. To piękne ze tak daleko od Warszawy, przywołuje się pamięć tego historycznego zrywu ludności stolicy.

 

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto