Coś z niczego

  • Napisane przez  Monika Rudzińska
Fot. Monika Rudzińska Fot. Monika Rudzińska


Pomimo tego, że od czasu Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych w kalendarzu Stowarzyszenia „Radość z Życia” brakowało specjalnych okazji do świętowania, to
w ośrodku w Gudowie pracowita atmosfera zdaje się trwać cały czas. Niejednokrotnie już opisywaliśmy jak kolorowe i urozmaicone są wszystkie zajęcia prowadzone przez kadrę Stowarzyszenia. Tym czasem okazuje się, że różnorakich form zajęć i wycieczek nadal tam przybywa i wygląda na to, że przybywać będzie.
Bardzo ciekawą formą zajęć i rehabilitacji są zajęcia pt. "coś z niczego", na których dzieci z podstawowych, domowych materiałów wykonują pomysłowe prace, a cała aranżacja prowadzonych zajęć jest dla nich zawsze wielką artystyczną przygodą.

Coś z niczego

Prócz warsztatów realizowanych w samej placówce, dzieci mają okazję brać udział różnych wycieczkach i zajęciach poza Gudowem. W ostatnim czasie Podopieczni Stowarzyszenia mieli okazję m.in. zapoznać się  z egzotycznymi zwierzętami (takimi jak lwy, tygrysy, lamy i antylopy) w pobliskim ZOO  w Człuchowie, co wnosi niewątpliwy walor edukacyjny do całej terapii.

Coś z niczego
Coś z niczego

Na stałe już do programu rehabilitacji wpisały się zajęcia na basenie w Świdwinie, gdzie dzieci i młodzież ośrodka nie dość, że uczą się ważnej umiejętności jaką jest pływanie, to też świetnie się bawią i rozwijają swoją motorykę.

Coś z niczego
Coś z niczego


Wisienką na torcie wśród zajęć poza murami ośrodka, jest hipoterapia, czyli terapia z wykorzystaniem koni. Prowadzący znakomicie urozmaicili te zajęcia wplatając w nie inne zwierzęta: osła, kozy i króliki, tym samym likwidując wszelkie ślady rutyny.

Coś z niczego

 

Coś z niczego
Coś z niczego

Patrząc na to wszystko rodzi się pytanie: skąd w ekipie ośrodka tyle pomysłów, skąd pokłady energii i wiedzy? Otóż udało nam się znaleźć na to odpowiedź, która jest idealnym dopełnieniem całego obrazu. Kierownictwo i kadra ośrodka pochwaliła się, że często poświęcają swój wolny czas (np. w sobotę) i na terenie placówki organizują wewnętrzne szkolenia i warsztaty, które mają na celu ciągłą wymianę doświadczeń i wiedzy w ramach całego zespołu.

Coś z niczego

To czysta przyjemność obserwować jak znakomicie prosperuje to miejsce i jak się rozwija. Z ogromną niecierpliwością czekamy na koleje odwiedziny w Gudowie i porcję zaskoczeń jakie z pewnością nam zafundują.

Powrót na górę

Moje konto

Więcej