Chcesz założyć firmę? Sprawdź, skąd pozyskać środki

  • Napisane przez  ideabank.pl
Chcesz założyć firmę? Sprawdź, skąd pozyskać środki

Coraz więcej osób rezygnuje z pracy na etacie, by zacząć prowadzić własny biznes. To świetny sposób nie tylko na rozwijanie swoich pasji oraz zainteresowań, ale również na nieco wyższe zarobki. Zanim jednak zaczniesz działać, będziesz potrzebować pieniędzy na start. Sprawdź, skąd je pozyskać.

Prowadzenie własnej działalności ma wiele zalet. Przede wszystkim daje szansę na realizowanie swoich pasji oraz na pełną niezależność. Problem w tym, że na start zawsze potrzebne są pieniądze – szczególnie, jeśli przedsiębiorcy zależy na wejściu na rynek prężnym krokiem.

Dotacja z urzędu pracy – kto może ją uzyskać?

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na uzyskanie wsparcia finansowego pozwalającego rozpocząć działalność gospodarczą jest dotacja z urzędu pracy. W ramach takiego projektu można otrzymać do 24 tys. złotych (źródło: https://www.ideabank.pl/dotacje-na-zalozenie-firmy-z-powiatowego-urzedu-pracy). Pozyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na konkretne cele, tj. inwestycje w środki trwałe i wartości niematerialne oraz prawne.

Dotacja z urzędu pracy dedykowana jest osobom, które zostały zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy. Ważne jest również spełnienie kilku dodatkowych warunków, wśród których można wymienić m.in.: niekorzystanie z podobnych form pomocy w latach poprzednich, brak odmowy propozycji pracy lub stażu zaoferowanej przez powiatowy urząd pracy.

Dotacja ma charakter bezzwrotny, aczkolwiek trzeba spełnić kilka istotnych zasad. Koniecznością jest prowadzenie firmy przez co najmniej 2 lata (przez prowadzenie należy rozumieć opłacanie składek ZUS i podatków, nie trzeba natomiast uzyskiwać przychodów), poprawie rozliczyć się z dotacji.

Dotacje z Funduszy Europejskich

Chcąc pozyskać środki na start, można ubiegać się o pieniądze unijne. W ten sposób można zyskać dużo więcej, ale trudniej jest otrzymać pozytywną decyzję – chętnych na tego typu wsparcie jest znacznie więcej niż w przypadku dotacji z urzędu pracy.

Wsparcie finansowe ze środków unijnych dostępne jest wyłącznie w ramach konkretnych programów. Może okazać się zatem, że w branży, w której zamierzasz działać, nie ma aktualnie ofert.

Dotacja unijna w większości przypadków nie będzie w stanie pokryć wszystkich kosztów związanych z działalnością. Wsparcie finansowe jest częściowe, np. mogą obejmować dotację do 95% inwestycji.

A może kredyt?

Jeśli z jakichś powodów wyżej wymienione opcje nie wchodzą w grę, możesz pomyśleć o zaciągnięciu kredytu bankowego. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, koniecznością jest wybór odpowiedniego banku. Nie chodzi bowiem tutaj wyłącznie o oprocentowanie, ale również o dostępność. Tylko kilka instytucji oferuje kredyty dla firm od pierwszego dnia działalności.

Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie jest najlepsze? Ciężko jest wskazać jednoznaczną odpowiedź – w wielu przypadkach to kwestia bardzo indywidualna, nierzadko zależna od posiadanego kapitału i potrzebnych środków.

Powrót na górę

Moje konto

Więcej