Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Pojawiła się nowa publikacja w Kaliszu Pomorskim. Książka jest efektem sesji naukowej, która odbyła się rok temu

  • Napisane przez  ZSKP
Pojawiła się nowa publikacja w Kaliszu Pomorskim.  Książka jest efektem sesji naukowej, która odbyła się rok temu

Kalisz Pomorski: Rok temu odbyła się w 719. rocznicę Urodzin Miasta sesja naukowa, której pomysłodawcami byli: Joanna Mączkowska i Bogumił Kurylczyk. Referaty na niej przedstawione właśnie ukazały się drukiem w publikacji zredagowanej przez Joannę Mączkowską i sfinansowanej przez Urząd Miejski.

Promocję tej interesującej i ciekawie wydanej książki, podobnie jak przedpołudniową sesję naukową zorganizowaną w auli Czerwonej Szkoły, objął patronatem Burmistrz Kalisza Pomorskiego – Janusz Garbacz. Był on oczywiście obecny na popołudniowym spotkaniu w kaliskim Pałacu 14 września.  

Obok Burmistrza spotkanie promocyjne zaszczycili swoją obecnością: Wiceburmistrz Kalisza Pomorskiego – Radosław Czapek, Przewodniczący Rady Miejskiej - Paweł Kulbacki, Dyrektor Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim – Maciej Rydzewski, Kierownik referatu promocji UM - Monika Orlińska, a także autorzy zamieszczonych artykułów, prelegenci występujący na tegorocznym, drugim seminarium, nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy miasta. Licznie przybyłych do Sali Rycerskiej powitała Joanna Mączkowska. Jak podkreśliła publikacja ukazała się drukiem dzięki zaangażowaniu w jej wydanie Burmistrza Kalisza Pomorskiego – Janusza Garbacza. Następnie poprosiła autorów o krótkie zreferowanie swoich opracowań, zamieszczonych w tomie: „Kalisz Pomorski i okolice. Tajemnice i zagadki”.

Hans Joachim Zühlke omówił swoje ustalenia w kwestii rodzaju praw miejskich, które otrzymało miasto od margrabiów brandenburskich w roku 1303. Maciej Rydzewski wytłumaczył, dlaczego tytułowe pytanie („Izba pamięci w pracowni historycznej, czy pracownia historyczna w izbie pamięci?”) pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi. Krzysztof Wiśniewski podsumował swoje „Rozważania nad lokalizacją pierwszego zamku”, umiejscawiając go na obecnym półwyspie (dawniej wyspie) jeziora Młyńskiego. Z kolei Zbigniew Januszaniec przypomniał na czym polegają kłopoty z metryką Czaplinka, gdyż dokładna data nadania mu praw miejskich nie jest wciąż znana.

Trudniejszą rolę miał Bogumił Kurylczyk omawiając nie tylko swój artykuł na temat odnalezionych w archiwach dokumentów z czasów nazizmu (1932-45) w Kallies, lecz także pozostałe artykuły zamieszczone w publikacji. Pomógł mu w tym Maciej Rydzewski, który zreferował opracowanie Andrzeja Szutowicza (o Żydach w Kaliszu Pomorskim) oraz Krzysztofa Ignaszewskiego (o losach załogi strąconego w roku 1944 przez Niemców pod Dębskiem amerykańskiego samolotu).

Dzięki temu Bogumiłowi Kurylczykowi pozostały do zaprezentowania jeszcze trzy barwne, historyczne opracowania znanych szeroko regionalistów: Jarosława Leszczełowskiego (o awanturniczych losach urodzonego w Kallies Jerzego Klejny, pułkownika jego królewskiej mości), dra Zbigniewa Mieczkowskiego (o leżącej w naszej Gminie Pełknicy, która była „gniazdem generałów”) oraz Grzegorza Jacka Brzustowicza (o poszukiwaniu zamku starego Güntersberga).

Z kilku wypowiedzi na temat obecnego i ubiegłorocznego seminarium, a także wydanej publikacji, najbardziej zapadła w pamięć ta Zbigniewa Januszańca. Oświadczył mianowicie, że teraz przejeżdżając przez Kalisz Pomorski będzie dostrzegał już nie dwa, a trzy najważniejsze w tym mieście obiekty. Dotąd patrzył tylko na Pałac i Ratusz. Teraz inaczej spojrzy na Czerwoną Szkołę, skoro organizuje się tam tak ważne i ciekawe  dla regionalistów seminaria. A na dodatek ich tematyka nie ogranicza się jedynie do tego miejsca, lecz obejmuje także okolice, w tym Czaplinek.

Z kolei Janusz Garbacz - Burmistrz Kalisza Pomorskiego i Maciej Rydzewski - Dyrektor kaliskiego Zespołu Szkół, podkreślili znaczenie twórczych, konsekwentnych oraz owocnych działań Joanny Mączkowskiej i Bogumiła Kurylczyka dla dobra miasta. W szczególności dla poznawania jego niezwykłej, złożonej historii, a także ugruntowania poczucia lokalnego patriotyzmu i dumy. Te refleksyjne wypowiedzi publiczność nagrodziła dłuższymi brawami.

Po dyskusji nastąpiła część artystyczna, w której wystąpili śpiewając stonowane, nostalgiczne utwory: Martyna Frańczak i Filip Wiśniewski - soliści z grupy teatralnej „Klepsydra”. Na zakończenie spotkania Burmistrz Kalisza Pomorskiego – Janusz Garbacz serdecznie pogratulował Joannie Mączkowskiej i Bogumiłowi Kurylczykowi zorganizowania obu dzisiejszych uroczystości, a przede wszystkim opracowania wydanej publikacji. I zapewnił, że miasto sfinansuje kolejną książkę z drugiego seminarium, gdyż jak stwierdził „te książkowe, kaliskie perełki rozsławiają nasze miasto”.  

Joanna Mączkowska podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania  drugiej uroczystości w dniu Urodzin Miasta:  Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego - Januszowi Garbaczowi, Dyrektorowi kaliskiego Zespołu Szkół - Maciejowi Rydzewskiemu, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim - Małgorzacie Dziadek, Kierownik referatu promocji- Monice Orlińskiej, wszystkim prelegentom, gościom oraz uczniom z grupy teatralnej „Klepsydra” za artystyczne chwile oraz pomoc w prowadzeniu uroczystości. Ponadto Joanna Mączkowska podziękowała Remigiuszowi Orłowskiemu, akustykowi z Miejsko- Gminnnego Ośrodka Kultury, za profesjonalną pomoc przy nagłośnieniu oraz pracownikom kaliskiej Biblioteki za organizację poczęstunku.

Na zakończenie spotkania zaprosiła wszystkich współautorów publikacji oraz Burmistrza Janusza Garbacza do jej podpisywania. Kolejka chętnych po dedykację  była bardzo długa. Dodajmy, że ta unikalna książka jest dostępna (bezpłatnie) w referacie promocji UM.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej