Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Już dwunasty raz wyprawili się na szlak ewakuacji jeńców Oflagu II D

  • Napisane przez  ZS KP
Już dwunasty raz wyprawili się na szlak ewakuacji jeńców Oflagu II D

Dwunasta edycja rajdu odbyła się w dniach 13 – 14 września 2023 roku. Rajd jest zawsze okazją do upamiętnienia losów jeńców – polskich oficerów, którzy po latach spędzonych w obozach jenieckich II wojny światowej, zostali ewakuowani z Oflagu IID Gross Born Westfalenhof.

Każda edycja rajdu prowadzi trasą ich ewakuacji, lub prowadzi drogami związanymi z dotarciem na teren dawnego obozu. Patronem tegorocznej edycji był Marek Sadzewicz – pisarz, dziennikarz i kronikarz dziejów obozowych.

W rajdzie udział wzięli uczniowie Liceum w Kaliszu Pomorskim i wraz z opiekunami: księdzem Przemysławem Grackiem i Pawłem Łuczko, przemierzali śladami oficerów ścieżki na terenie obozu, oraz fragment trasy ich ewakuacji od Bobrowa, przez Złocieniec, Suliszewo, Drawsko Pomorskie do Jankowa. Gratulujemy im wytrwałości, współpracy i siły w pokonaniu ponad 30 km.

Za wsparcie naszego projektu dziękujemy Nadleśniczemu Nadleśnictwa Drawsko Radosławowi Grzegorczykowi, Nadleśnictwu Świerczyna, Starostwu w Drawsku Pomorskim i Gminie Kalisz Pomorski.

To zaszczyt i przyjemność wędrować w takim gronie. Dziękujemy za gościnę w Suliszewie pani Agnieszce Bartnik, Kołu Gospodyń z Suliszewa, sołtysowi Suliszewa, Burmistrzowi Drawska Pomorskiego, p. Krzysztofowi Czerwińskiemu oraz p. Jolancie Pluto – Prądzyńskiej Dyrektor Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim. Dziękujemy też p. Sławomirowi Nowak z firmy transportowej PKNowak za jak zawsze profesjonalną obsługę. Za dobrej jakości koszulki dziękujemy firmie Ara ze Złocieńca. Po terenie dawnego obozu oprowadzał uczestników p. Dariusz Czerniawski z Izby Muzealnej w Bornem Sulinowie – nasz Przyjaciel Szkoły. W tym miejscu towarzyszyli nam uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Świerczynie, wraz z ich opiekunem i nauczycielem historii także w kaliskim liceum p. Krzysztofem Wójciakiem.

Pomysły na kolejną edycję rajdu już są…

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej