Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Pol’and’Rock 2023 - W Szczecinie odbyła się konferencja

  • Napisane przez  Mat. Pras. WZP
Pol’and’Rock 2023 - W Szczecinie odbyła się konferencja
W festiwalowym miasteczku stoi już wielka scena, w strefie Pomorza Zachodniego widać coraz więcej atrakcji, a obok wielki namiot Akademii Sztuk Przepięknych. Pol’and’Rock startuje 3 sierpnia. O tym, co najciekawsze, najważniejsze, najbardziej ekologiczne podczas tegorocznego festiwalu opowiadali - podczas konferencji w Szczecinie - Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Prezes Zarządu Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak.
 
Głośne zaproszenie na Pol’and’Rock Festival popłynęło z nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego WZ w Szczecinie. Przestronne atrium wypełnili dziennikarze, wolontariusze WOŚP, organizatorzy i partnerzy festiwalu.

- Zapraszam na Pomorze Zachodnie, przyjedźcie do Czaplinka! - rozpoczął konferencję zapowiadającą Pol’and’Rock Festival marszałek Olgierd Geblewicz.

- Mamy w Polsce 16 województw. Chciałbym, żeby wszędzie panowała tak dobra atmosfera jak tu. Jeśli jest dobry gospodarz, ludzie czują się dobrze - stwierdził Jerzy Owsiak. - Robimy festiwal nie najpiękniejszy, a najlepszy na świecie. Technika jest ze światowego topu. Scena przepiękna. Ja się zawsze upieram, żeby była ono rockandrollowa, dużo świateł. Topowa impreza. Robimy ją w Polsce. Dajemy radę. Podczas festiwalu ludzie koegzystują pięknie. Wszyscy się akceptują, szanują. Państwo obywatelskie będzie działało przez kilka dni. Tęsknię za tym, by tak było cały rok! Chcemy być wśród ludzi, którzy się uśmiechają, machają do nas. Zróbmy wszystko, żeby taka była cała Polska - apelował Jerzy Owsiak.
 
Podziękowanie za wielkie serca
Marszałek podkreślił, że wakacyjne muzyczne święto organizowane przez Fundację WOŚP jest podziękowaniem za zaangażowanie Polaków w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

- Festiwal jest nagrodą za wielkie serca podczas finału WOŚP. Dobro wraca! Niedawno oddawaliśmy do użytkowanie rezonans w szpitalu Zdroje. Też kupiony dzięki Orkiestrze - przypomniał Olgierd Geblewicz.

- Właśnie teraz, jadąc tu do Was, otrzymaliśmy prośbę o sprzęt dla Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. Lekarze napisali że jest niezbędny, żeby wygrać z sepsą. I ten sprzęt, o wartości 3 milionów 400 tysięcy złotych zostanie kupiony – zapowiedział Jerzy Owsiak.
 
Do sierpnia 2022 roku do marszałkowskich placówek ochrony zdrowia trafił od WOŚP sprzęt warty co najmniej 35 mln zł.
 
WOŚP głośno gra na Pomorzu Zachodnim. Pomorze Zachodnie gra na Pol’and’Rock. Festiwal wrócił do naszego regionu w 2021 roku. Wrócił, bo impreza organizowana przez Fundację WOŚP - kiedyś pod nazwą „Przystanek Woodstock” - w 1996 roku gościła na szczecińskim lotnisku Dąbie. Później na wiele lat zakotwiczyła w województwie lubuskim - w Żarach i Kostrzynie nad Odrą. Dwa lata temu, mimo pandemicznych obostrzeń, udało się ją zorganizować na lotnisku Makowice – Płoty. Rok temu festiwal został przeniesiony w piękną krainę jezior, 7 kilometrów od Czaplinka.
 
Strefa Pomorza Zachodniego - tu człowiek się nie nudzi
Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego wspiera wydarzenie organizowane przez Fundację WOŚP. Przygotowania do tegorocznego festiwalu są na finiszu. Budowana jest scena główna i zaplecze techniczne. Stoi wielki namiot Akademii Sztuk Przepięknych, gdzie będą odbywały się spotkania i debaty z gośćmi specjalnymi festiwalu. Widać też coraz więcej atrakcji z logo Pomorza Zachodniego. Są kontenery, rampy, namioty… i plac zabaw dla najmłodszych uczestników Pol’and’Rock.

Już za kilka dni na dawnym lotnisku bawić się będą dziesiątki tysięcy fanów muzyki. A w strefie Pomorza Zachodniego czeka na nich moc pozytywnej energii i mnóstwo wydarzeń artystycznych, sportowych, edukacyjnych. Będą warsztaty, animacje dla dzieci, spotkania z ekologią, podwieczorki z poezją, lekcje tańca, a nawet konsultacje psychologiczne i mobilny gabinet lekarski.

- Będzie to Pomorze Zachodnie w pigułce, na rajskiej wyspie - mówił marszałek Olgierd Geblewicz, zachęcając do odwiedzenia m.in. strefy zdrowia, strefy książki, strefy sportu. - Nasza strefa będzie miała wielkość połowy boiska piłkarskiego. Zmieści się tam mnóstwo atrakcji. Będzie joga, crossfit, będą różne warsztaty, ale będzie można również zrobić badania profilaktyczne.

- Strefa Pomorza Zachodniego w ubiegłym roku niezwykle się podobała. Tam się człowiek nie nudzi - potwierdził Jerzy Owsiak. - Na festiwalu będzie w sumie ponad 800 warsztatów. I 80 organizacji będzie się tam prezentowało - dodał.
 
Nie sprzedajemy biletów. I dbamy o ten kawałek ziemi
Szef Fundacji WOŚP podkreślił, że udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Cały festiwal jest otwarty.

- Nie ma żadnych biletów! Regulamin jest bardzo prosty. Wszystkie informacje znajdziecie w aplikacji Pol’and’Rock. Zapraszamy wszystkich. We wtorek o godzinie 12 otwieramy bramy, a festiwal zaczynamy w czwartek o godzinie 15 - poinformował Jerzy Owsiak.

Jak zwykle - sygnał do „odjazdu” da słynny kolejarz, Roman Polański. Jak zwykle festiwalowym tłem będą pola słoneczników. (Będzie nawet specjalna „zwyżka”, żeby można było sfotografować się na pięknym kwiatowym tle). Jak zwykle będzie wspólne sprzątanie festiwalowego terenu.

- Dbamy o ten kawałek ziemi. Tak jest od lat. Przygotowaliśmy nawet małe popielniczki i apelujemy: nie gaś peta w ziemi. Śmieci zanoś do kontenera - przypomniał Jerzy Owsiak. - Mamy nawet ekologiczne toalety, które zużywają dziesięć razy mniej wody niż standardowe.
 
Sprawną organizację festiwalu, z troską o bezpieczeństwo ludzi i środowiska, potwierdziła Barbara Głowacka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Drawsku Pomorskim.

- Prowadzimy działania informacyjne i nadzorowe, w całej gminie Czaplinek i gminach ościennych - wyjaśniła zgromadzonym na konferencji. - Kontrolujemy stacje benzynowe, dworce kolejowe, ośrodki wypoczynkowe, punkty gastronomiczne. Wczoraj była, widziałam, organizacja super. Festiwal to święto muzyki, ale musi być bezpiecznie. Prowadzimy działalność na terenie festiwalu, ale też na terenie wokół, m.in. pola namiotowe i wszystkie punkty żywienia będą pod szczególnym nadzorem. Koordynatorem jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.
 
Na festiwal pociągiem lub rowerem
Marszałek Olgierd Geblewicz zachęcał do korzystania z bezpiecznego transportu kolejowego.

- Podstawiamy dodatkowe pociągi, w tym jedną z naszych 12 hybryd, która jest pomalowana w barwy Pol’and’Rock - mówił marszałek. - Na festiwal można dojechać też rowerem. Ze Szczecina, Koszalina, Gorzowa, a nawet Berlina. Mamy piękne trasy rowerowe i specjalną aplikację „Pomorze Zachodnie”, która was poprowadzi.

Specjalna festiwalowa trasa ze Szczecina ma 160 km, z Koszalina 121 km, z Gorzowa Wielkopolskiego 174 km, z Berlina 346 km. Apkę dla rowerzystów można bezpłatnie ściągnąć z Google Play i AppStore.
Natomiast dodatkowe festiwalowe pociągi kursować będą od środy (2 sierpnia) do niedzieli (6 sierpnia).

Oprócz 6 par regularnych kursów uruchomionych zostanie aż 15 par dodatkowych pociągów. Cztery pary będą obsługiwać relację Szczecin Gł. – Szczecinek – Szczecin Gł., 11 par kursować będzie na trasie Szczecinek – Czaplinek – Szczecinek. Pociągi te będą skomunikowane z innymi połączeniami Polregio oraz Intercity. Po zakończeniu festiwalu, od wczesnych godzinnych porannych w niedzielę (6 sierpnia) zaplanowano aż 28 par pociągów! A między terenem festiwalu a dworcem w Czaplinku kursować będą autobusy.
 
Warto zostać dłużej
Jerzy Owsiak zachęcał festiwalowiczów, by przyjeżdżając na Pol’and’Rock, zaplanowali dłuższy pobyt na Pomorzu Zachodnim.

- Miasto Czaplinek pozdrawiamy, tulimy do serca. Namawiamy publiczność, zostańcie tam dłużej. To piękne miejsce, takie wakacyjne - opisywał.

Dziękował za dobrą współpracę i samorządowcom, i państwowym służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo. Obiecał, że podczas tegorocznego Pol’and’Rock nie zabraknie znakomitych gości i inspirujących rozmówi. Tradycyjnie też prezentował festiwalowe gadżety, nie tylko koszulki czy medale za udział w biegu, ale np. słuchawki dla dzieci, które będą przebywać blisko sceny i ogromnych głośników.

Dyrygent WOŚP zdradził również kolory i hasło styczniowego finału WOŚP.

- Tu wszystko gra. Tu wszystko jest o.k. Pod takim hasłem będziemy grać - stwierdził z uśmiechem kończąc konferencję.

A kto zagra na 29. Pol’and’Rock? M.in. Spin Doctors, Apollo 440, Lady Pank, Brodka, Napalm Death, Carpenter Brut i Biohazard. Obecność na ASP potwierdzili m.in. Borys Szyc, Jerzy Kryszak, Marek Dyjak, Katarzyna Kolenda-Zaleska i Marta Kuligowska oraz Kabaret Paranienormalni i Pan Li.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej