Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Seminarium naukowe na urodziny Kalisza Pomorskiego

  • Napisane przez  ZSKP
Seminarium naukowe na urodziny Kalisza Pomorskiego

W 719. rocznicę urodzin Kalisza Pomorskiego, czyli nadania mu praw miejskich 14 września 2022 roku, w auli Czerwonej Szkoły – kaliskiego liceum i technikum odbyło się pierwsze seminarium naukowe: „Kalisz Pomorski i okolice – tajemnice i zagadki”.

Zorganizowała je i prowadziła z uczniami polonistka Joanna Mączkowska przy współpracy Dyrektora Zespołu Szkół - Macieja Rydzewskiego i regionalisty - Bogumiła Kurylczyka. Całość imprez w tym szczególnym dniu, gdyż po południu w kaliskim Pałacu zaprezentowano jeszcze pierwszy Przewodnik po naszym mieście, objął patronatem Burmistrz Kalisza Pomorskiego - Janusz Garbacz.

Po powitaniu gości, wśród których oprócz osób wyżej wymienionych, byli m.in.: Starosta Drawski - Stanisław Cybula, Przewodnicząca Rady Powiatu - Urszula Ptak, Wiceburmistrz Kalisza Pomorskiego - Stanisław Samek, Przewodniczący Rady Miejskiej - Paweł Kulbacki, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej - Grażyna Kowalska, Radny Kalisza Pomorskiego - Adam Stąporek, Dyrektor Szkoły Podstawowej imienia Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim - Dorota Ławniczak, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pomierzynie – Monika Kawecka, Dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim - Małgorzata Dziadek, starszy specjalista pionu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Delegatura w Koszalinie – Rafał Semołonik, Anna Arcimowicz, podinspektor do spraw promocji gminy w Urzędzie Miejskim w Kaliszu Pomorskim- Dominika Bejnarowicz oraz przedstawiciele placówek oświatowych.

Seminarium naukowe na urodziny Kalisza Pomorskiego

Jako pierwszy wystąpił Hans Joachim Zühlke. To wnuk Anny Zühlke, ostatniej właścicielki kaliskich dóbr rycerskich oraz Pałacu, który przybył z Niemiec wraz z małżonką Kathrin. Tematem jego prelekcji były pomorskie miasta w średniowieczu: ich powstanie, nadawane im prawa oraz herby. Jak wykazał, Kalisz Pomorski otrzymał prawa miejskie magdeburskie, co dodatkowo potwierdza widniejący w herbie orzeł, stanowiący godło margrabiów brandenburskich. A właśnie czterech z nich: Otto, Conrad, Johann i Waldemar podpisali dokument zakładający nasze miasto.

Seminarium naukowe na urodziny Kalisza Pomorskiego

Kolejne prelekcje wygłosili: Maciej Rydzewski (o pracowni historycznej w Liceum), Bogumił Kurylczyk (o dokumentach odnalezionych w archiwach na temat nazizmu w Kaliszu Pomorskim), profesor doktor habilitowany Uniwersytetu Szczecińskiego - Eryk Krasucki (o tuż powojennej działalności ORMO), Krzysztof Ignaszewski (o amerykańskich lotnikach zestrzelonych pod Dębskiem w 1944 r.), Andrzej Szutowicz (o losie kaliskich Żydów), Krzysztof Wiśniewski (o zamku Janusza Kenstela), Tomasz Choroba (o skarbach z epoki brązu), dr Zbigniew Mieczkowski (o historii nieistniejącej Pełknicy na Poligonie Drawskim). Jako ostatni pracę o młodzieży walczącej z komunizmem autorstwa dr Magdaleny Semczyszyn zreferował Rafał Semołonik.

Seminarium naukowe na urodziny Kalisza Pomorskiego

Na seminarium przesłano ponadto opracowania prelegentów, którzy z powodów zdrowotnych lub zawodowych nie mogli w nim uczestniczyć osobiście. Zostaną one, jak i wszystkie wygłoszone referaty, włączone do publikacji, której wydanie zapowiedział Burmistrz Kalisza Pomorskiego - Janusz Garbacz.

Zatem oprócz już wymienionych opracowań przeczytamy w we wspomnianej publikacji o poszukiwaniach legendarnego zamku starego Güntersberga (autorstwa dra Jacka Brzustowicza), o kłopotach z metryką miasta Czaplinka (Zbigniewa Januszańca), o interesującym losie pewnego kaliszanina z dawnych czasów (Jarosława Leszczełowskiego), a za sprawą Wiesława Piotrowskiego poznamy historią zagubionego w Kaliszu Pomorskim portfela.

Seminarium naukowe na urodziny Kalisza Pomorskiego

Po wysłuchaniu tak wielu i tak interesujących prezentacji, wystąpiła Hania Bruzi - solistka z grupy teatralnej „Klepsydra”, która wprowadziła publiczność swoim wzruszającym występem wokalnym oraz grą na skrzypcach w muzyczną zadumę. Goście przy miłym poczęstunku, ufundowanym przez kaliski Urząd Miejski, mieli okazję także podyskutować o szerokim spectrum tematów zaprezentowanych w trakcie seminarium.

Seminarium naukowe na urodziny Kalisza Pomorskiego

Przed wykonaniem na zakończenie konferencji wspólnego zdjęcia, Burmistrz Kalisza Pomorskiego - Janusz Garbacz podziękował prelegentom za interesujące opracowania, a organizatorom, w tym szczególnie koordynatorce - Joannie Mączkowskiej, za pomysł uczczenia urodzin Kalisza Pomorskiego w taki właśnie twórczy, niezwykły i edukacyjny sposób. Do życzeń dołączył się Dyrektor Zespołu Szkół - Maciej Rydzewski, który stwierdził, że seminarium naukowe było wspaniałą ucztą dla miłośników historii i nie tylko. Pogratulował Joannie Mączkowskiej tak wspaniałej inicjatywy i profesjonalnej organizacji uroczystości.

Seminarium naukowe na urodziny Kalisza Pomorskiego

Na zakończenie koordynatorka uroczystości podziękowała za uczestnictwo i wsparcie Staroście Drawskiemu - Stanisławowi Cybuli oraz pomoc w przygotowaniu pierwszego seminarium naukowego w kaliskim Zespole Szkół: Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego - Januszowi Garbaczowi, Dyrektorowi kaliskiego Zespołu Szkół - Maciejowi Rydzewskiemu, Dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim - Małgorzacie Dziadek, podinspektor do spraw promocji gminy w Urzędzie Miejskim - Dominice Bejnarowicz, wszystkim prelegentom, gościom, uczniom z grupy teatralnej „Klepsydra” za artystyczne chwile umilające dzisiejsze spotkanie i pomoc w prowadzeniu uroczystości.

Seminarium naukowe na urodziny Kalisza Pomorskiego

Ponadto Joanna Mączkowska podziękowała Adamowi Stąporkowi za profesjonalną pomoc przy nagłośnieniu i Iwonie Szczęsnej za organizację poczęstunku. Zapowiedziała także zorganizowanie za rok kolejnej konferencji naukowej w dniu urodzin Kalisza Pomorskiego, by stała się to impreza cykliczna.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej