Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Czy Kalisz Pomorski straci tereny na rzecz Ińska. Wojewoda jest na tak. Jak gmina się obroni?

  • Napisane przez  DSI
Czy Kalisz Pomorski straci tereny na rzecz Ińska. Wojewoda jest na tak. Jak gmina się obroni?

Ińsko od dłuższego czasu stara się zabrać tereny gminie Drawsko Pomorskie i Kalisz Pomorski. Chodzi o tereny poligonowe. Burmistrz Ińska w tej sprawie wielokrotnie składał wnioski do MSWiA i były one odrzucane.

Teraz może się to zmienić. Samorządowcy Ińska zabiegają o poszerzenie granic gminy, poprzez włączenie do jej terytorium obrębu Ziemska i Borowa, zlokalizowanych obecnie w obrębie gmin Drawsko Pomorskie i Kalisz Pomorski. Tereny te wchodzą w skład poligonu drawskiego. Koronnym argumentem  samorządowców z Ińska, mającym przemawiać za zmianą granic gminy jest uciążliwe sąsiedztwo poligonu, szczególnie dla mieszkańców miejscowości Studnica i Czertyń w gminie Ińsko. Obie miejscowości zlokalizowane są wzdłuż tzw. drogi poligonowej, z której korzystają ciężkie transporty wojskowe. Dodatkową uciążliwość dla mieszkańców stanowi nieodległe sąsiedztwo strzelnicy, rzutni granatów oraz pasa taktycznego Mielno, wykorzystywanego do ćwiczeń artylerii.

Samorządowcy z powiatu stargardzkiego nie ukrywają, że korekta granic zapewniłaby gminie Ińsko część wpływów z tytułu podatku poligonowego, których obecnie jest pozbawiona.

Na to nie zgadzają się mieszkańcy gmin Drawsko Pomorskie i Kalisz Pomorski. Rady gmin wydawały w tej sprawie odpowiednie stanowiska poprzedzone konsultacjami.

Teraz okazuje się, że Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki zaopiniował wnioski gminy Ińsko - negatywnie wniosek o przyłączenie fragmentu gminy Drawsko Pomorskie, zaś pozytywnie wniosek o przyłączenie fragmentu gminy Kalisz Pomorski. Informację podał Krzysztof Klinkosz z Radio Koszalin.

Specjalne nagranie z Kalisza Pomorskiego z 9 października 2020r.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej