Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Na mistrzostwa rajdowe w Drawsku szykuje się ponad 100 zawodników

  • Napisane przez  Baja Poland
Fot. Adam Cygan Fot. Adam Cygan

Do rywalizacji na najtrudniejszych i najbardziej wymagających trasach w Polsce zgłosiło się 101 zawodników. Zawody na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczną walkę o tytuły mistrzów Europy Centralnej, mistrzów Polski oraz mistrzów Czech.

Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie to drugi po Baja Poland najdłuższy i podwójnie punktowany rajd, więc każdy kilometr na poligonie w Drawsku Pomorskim będzie miał ogromne znaczenie. A to oznacza, że rywalizacja w rajdowej stawce samochodów, SSV, motocykli i quadów będzie na najwyższym poziomie.

Walka o mistrzowski tytuł

W królewskiej grupie T1 zobaczymy łącznie 6 samochodów. Jako pierwszych na liście ustawiono wielokrotnych mistrzów Polski Miroslava Zapletala i Marka Sykorę (Ford F150), za którymi zobaczymy jedną z najszybszych polskich załóg, czyli rajdowe małżeństwo Michała i Julity Małuszyńskich (Mini John Cooper Works Rally). To pomiędzy nimi powinna rozegrać się walka o mistrzostwo w tym sezonie.

Zapletal to weteran krajowego czempionatu z aż czterema tytułami mistrza Polski na koncie. Z kolei Małuszyński ma za sobą bardzo udane starty i m.in. podium w zeszłorocznej Wysoka Grzęda Baja Poland, za sprawą czego znalazł się na liście kierowców priorytetowych FIA obok swojego nauczyciela Krzysztofa Hołowczyca, którego wspólnie z Łukaszem Kurzeją (BMW X3CC), ustawiono na kolejnej pozycji startowej. Hołowczyc wielokrotnie udowadniał, że na trasach w Drawsku Pomorskim jest najszybszy, mając w swoim dorobku 6 zwycięstw w Baja Poland. Ten start będzie jednak dla niego dopiero drugim udziałem w Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie i na pewno będzie chciał do swojej bogatej listy sukcesów dopisać kolejny wygrany rajd.

Debiutantka z Dakaru

Do startu w Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie zgłosiła się dobrze znana z tegorocznego Rajdu Dakar Annett Fischer, która wspólnie z Lisą Crampton zadebiutuje na Polskich rajdowych trasach w grupie T3.

Fischer ma na swoim koncie trzy starty w Dakarze, a w tym roku pilotując Camelię Liparoti, stanęła na jego drugim stopniu podium. Tym bardziej cieszy fakt, że wybrała właśnie mistrzostwa Polski. Drawsko Pomorskie od lat przyciąga zawodników z całego świata i jest wizytówką polskich rajdów terenowych na całym świecie, a załoga Fischer/Crampton zapowiada swój udział w pełnym kalendarzu Polskich rajdów.

Auta seryjne rosną w siłę

Najliczniejsze grono rajdowych samochodów ponownie stanowią seryjne konstrukcje z grupy T2, których w Drawsku Pomorskim zobaczymy aż 12 i po raz kolejny w tym sezonie czeka nas starcie producentów. Do walki stanie Toyota Land Cruiser, Mitsubishi Pajero i Dacia Duster. Stawkę otworzą Grzegorz Szwagrzyk i Jakub Moliter w Mitsubishi, którzy będą ścigani m.in. przez Michała Horodeńskiego i Arkadiusza Sałacińskiego w Toyocie, czy Mariusza i Sabinę Pietrzyckich w Dacii Duster.

Małżeństwo Pietrzyckich będzie z kolei otwierało stawkę piątego już sezonu markowego pucharu Dacia Duster Motrio Cup. W pierwszej rundzie sezonu zobaczymy 6 załóg, wśród których nie zabraknie zwycięzcy pucharu z 2019 roku Pascala Brodnickiego, tym razem tworzącego załogę z debiutującym w rajdach terenowych Andrzejem Kalitowiczem, który przez wiele lat był menedżerem Krzysztofa Hołowczyca.

Grupy narodowe  i Puchar Polski

W grupach narodowych nie zabraknie dobrze znanych z zeszłego roku nazwisk. Grupie T4 (pojazdy SSV) przewodzić będą zeszłoroczni II wicemistrzowie Grzegorz Mikuła i Piotr Szczygieł (Can-Am), którzy będą musieli stawić czoła 9 rywalom z Polski, Czech, Rumunii i Węgier. W grupie TH zobaczymy 6 samochodów, którym liderują zwycięzcy Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie z zeszłego roku – Łukasz Skoczeń i Grzegorz Ślęczka (BMW GPR1). Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz (Polaris RZR PRO XP) zmienili w tym roku grupę oraz pojazd i w Drawsku Pomorskim otworzą  stawkę w grupie OPEN, w której zobaczymy trzy załogi.

Za autami z RMPST na trasie pojawi się 15 załóg rywalizujących w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych. To znaczny wzrost frekwencji względem zeszłego roku, co świadczy o coraz większym zainteresowaniu zawodników rajdami terenowymi w Polsce. Stawkę otworzy kolejne rajdowe małżeństwo Macieja i Beaty Pelców (Nissan Patrol), którzy zmierzą się w grupie S1 z Rafałem Gałeckim i Jakubem Zalegą (Mitsubishi Montero).

Bardzo interesująco zapowiada się walka w grupie S2 i SSV. Do walki w grupie aut produkcyjnych S2 powracają otwierający listę Michał Smoleński i Michał Wilczyński (Jeep Wrangler),  których czeka walka z sześcioma załogami. Z kolei w grupie SSV Emil Bożek i Łukasz Chołuj (Can-Am) stawią czoła piątce rywali, w tym Piotrowi i Karolinie Otko (Can-Am), którzy startowali w zeszłym roku w klasyfikacji Baja Poland Series i zdecydowali się pójść o krok wyżej, właśnie do pucharu Polski.

W Baja Poland Series zobaczymy osiem załóg w trzech grupach. Listę otwierają Tomasz Gołka wraz z synem Joelem (Jeep Wrangler) w grupie OPEN. Z kolei w grupie LIMITED na czele zobaczymy dobrze znany ze startów w Drawsku Pomorskim duet Jarosława Rostkowskiego i Macieja Maciejczyka, a grupie SSV przewodzą Artur Kordek i Dominik Ragiel (Can-Am).

Oba cykle są przeznaczone dla kierowców, którzy aspirują i przygotowują się do startów w zawodach rangi mistrzowskiej.

Zacięta walka wśród motocykli i quadów

Można powiedzieć, że wśród kierowców motocykli i quadów czeka nas prawdziwa wojna. Na starcie zobaczymy 39 pojazdów i aż 10 zespołów. Dla kierowców motocykli i quadów będzie to drugi sezon walki o mistrzowskie tytuły. Wśród motocyklistów nie mogło zabraknąć urzędującego mistrza Polski Tomasza Wikowicza (KTM), któremu przyjdzie się zmierzyć z dziewięcioma rywalami, w tym znanym z Rajdu Dakar zawodnikiem Orlen Teamu Maciejem Giemzą (Husqvarna). Stawkę motocykli uzupełni pięciu kierowców z Pucharu Polski w Rajdach Baja, z Josefem Krupop (KTM) na czele.

Do popularności powraca grupa Q2, czyli grupa dla quadów z napędem na jedną oś. Jej niekwestionowanym liderem będzie wielokrotny uczestnik międzynarodowych rajdów, w tym Rajdu Dakar i aktualny mistrz Polski Kamil Wiśniewski (Yamaha), któremu przyjdzie stawić czoła ósemce zawodników z Polski, Czech i Słowacji. Łukasz Pacud (Yamaha) będzie samotnie walczył w pucharze Polski.

Największe starcie szykuje się wśród zawodników grupy Q4. Prowadzący mistrz Polski Marcin Talaga (Can-Am) będzie miał za sobą jedenastu zawodników, którzy będą chcieli mu odebrać mistrzowski tytuł w tym roku. W grupie Q4 Pucharu Polski zobaczymy dwójkę zawodników Tomasza Luberdę (Can-Am) i Mikołaja Krysiaka (Can-Am).

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej