Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Egzamin końcowy Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej

  • Napisane przez  Andrzej Kowalewski
Egzamin końcowy Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej

W poniedziałek 15 marca kadeci z Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim przystąpili do egzaminu końcowego w ramach III edycji „Pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”.

Egzamin składał się z dwóch części - teoretycznej, która odbyła się w szkole oraz praktycznej, która miała miejsce na poligonie drawskim.

W trudnej sytuacji epidemicznej, z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa, po uroczystym powitaniu przez dyrektora szkoły i  komisję egzaminacyjną uczniowie na sali gimnastycznej przystąpili do egzaminu teoretycznego.W czasie 45 minut rozwiązywali test składający się z 30 pytań, dotyczących wiedzy zdobytej w trakcie szkolenia wojskowego.

Egzamin końcowy Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej

Następnie kadeci wraz z opiekunem mjr rez. Andrzejem Kowalewskim udali się na poligon drawski, gdzie w ośrodku szkolenia Jaworze odbyła się część praktyczna egzaminu. Komisja Egzaminacyjna dokonała omówienia warunków bezpieczeństwa, zasad zachowania się na poligonie oraz organizacji części praktycznej. Sprawdzian przeprowadzono w formie ścieżki taktycznej. Zadania weryfikowały wiedzę i umiejętności uczniów w zakresie taktyki, szkolenia strzeleckiego, szkolenia medycznego oraz regulaminów wojskowych i musztry. Nie zabrakło także zadań z terenoznawstwa, rozpoznania wojskowego, obrony przed bronią masowego rażenia i powszechnej obrony przeciwlotniczej.

Wiedzę i umiejętności kaliskich kadetów sprawdzała Komisja Egzaminacyjna w skład której weszli: przedstawiciele jednostki patronackiej, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim: mjr  Marcin Pracowity, mjr Henryk Babicki, mjr Grzegorz Janiak, reprezentujący Wojskową Komendę Uzupełnień w Szczecinku kpt. Tomasz Brycki, oraz przedstawiciel szkoły, opiekun klas wojskowych, mjr rez. Andrzej Kowalewski.

Przebieg i prawidłowość organizacji egzaminu sprawdził Zastępca Komendanta CSWL Drawsko ppłk Andrzej Niegmański. Zastępcy Dowódcy towarzyszyli żołnierze CSWL współpracujący ze szkołą w realizacji programu szkolenia kadetów, kapelan jednostkiksiądz Grzegorz Lach, kpt. Roman Szkudlarek oraz st. chor. szt. Marcin Czerwiński.

Egzamin końcowy Certyfikowanej Wojskowej Klasy Mundurowej

Egzamin jest podsumowaniem cyklu szkolenia kadetów CWKM trwającego półtora roku. Uczniowie z klasy 3c zrealizowali łącznie 135  godzin szkolenia teoretycznego oraz  praktycznego. Niemal każdego miesiąca realizowane były całodniowe zajęcia z przysposobienia wojskowego na terenie poligonu drawskiego lub online w oparciu o kadrę instruktorską oraz bazę jednostki patronackiej - Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko.

Biorąc pod uwagę wysoki poziom wyszkolenia oraz zaangażowanie kadetów mamy nadzieję na pozytywny wynik egzaminu wszystkich zdających i uzyskanie przez nich certyfikatów potwierdzających zdobytą wiedzę i umiejętności.

Dziękujemy serdecznie żołnierzom i Komendantowi CSWL Drawsko pułkownikowi Markowi Gmurskiemu za wzorową współpracę, objęcie patronatu nad kaliskimi kadetami   w ramach programu CWKM MON, zorganizowanie profesjonalnego szkolenia oraz egzaminu praktycznego na terenie jednostki wojskowej. Dziękujemy również za wsparcie i współpracę w zapoznaniu uczniów z możliwościami kontynuowania nauki i służby w Wojsku Polskim Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień w Szczecinku ppłk. mgr inż. Zbigniewowi Urbaniakowi oraz kpt. Tomaszowi Bryckiemu.

 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej