Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Redaktor naczelna „Kontrastu” wyróżniona ogólnopolską nagrodą za reportaż „Sąsiad”

  • Napisane przez  Aleksandra Radecka
Laureatka wraz z Aleksandrą Radecką Laureatka wraz z Aleksandrą Radecką

11 marca  jurorzy i organizatorzy Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. W. Dybalskiej we Wrocławiu ogłosili, jakie nagrody otrzyma piątka finalistów.

Adriana Cybulska, uczennica klasy maturalnej Zespołu Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 w Kaliszu Pomorskim roku została wyróżniona nagrodą wojewody dolnośląskiego.

To już dwudziesta edycja wyjątkowego konkursu, którego autorką jest polonistka  Ewa Obara - Grączewska z X LO we Wrocławiu. Tym razem jurorzy (dziennikarze i pisarze) przeczytali około stu prac, nawet z USA i Czech.  Recenzję reportażu Adriany Cybulskiej przygotowała reporterka, pisarka Joanna Kuciel - Frydryszak.

 - Za staranny język zdradzający empatię, za reporterską wrażliwość oraz umiejętność syntetycznego opisu. Autorka skonstruowała swój tekst bardzo świadomie, prowadząc nas przez historię pana Zdzisława i jego opiekunów. Dzięki dobrze przemyślanej koncepcji powstała praca dojrzała, przejrzysta w konstrukcji i plastyczna w opisach, zgłębiająca trudne tematy biedy i odchodzenia w sposób czuły i rozumiejący – uzasadniała.

 Redaktor naczelna „Kontrastu” wyróżniona ogólnopolską nagrodą za reportaż „Sąsiad”

„Sąsiad” to opowieść z kaliskiej ulicy Poprzecznej, gdzie w bardzo trudnych warunkach żył bohater. Inspiracją do jej napisania było śledzenie pracy Stowarzyszenia „Ruch Oporu”.  Dzięki bezinteresownej pomocy  działających non - profit młodych ludzi Ada dotarła do pana Zdzisława i pani Ani, jego sąsiadki.

 

- Pisanie reportaży uczy dostrzegania detalu, małe rzeczy są ważne w naszym życiu, często  o tym zapominamy. One wiele o nas mówią.  Bardzo się cieszę z nagrody i jestem pod wrażeniem wspaniałej organizacji gali – mówiła uczennica.

Warto dodać, że laureatka od kilku lat pełni funkcję redaktor naczelnej szkolnej gazety „Kontrast” i właśnie tam zdobywała dziennikarskie szlify.

 

Z powodu pandemii już drugi raz spotkanie finałowe odbywa się online. Dzięki Wojciechowi Promie, który od początku konkursu czuwa nad jego organizacją, można było je śledzić na żywo, w formie streamingu.

Ogólnopolski Turniej Reportażu zakończyła niespodzianka z Kalisza Pomorskiego, utwór „Let`s Dance” Davida Bowiego zaśpiewała i zagrała na gitarze basowej Hanna Bruzi.

Dyrekcja Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim zadbała o bezpieczne warunki techniczne. Adriana Cybulska i Aleksandra Radecka korzystały ze szkolnego łącza internetowego. Podziękowania należą się także Adamowi Stąporkowi, który nad tym czuwał.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej