Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Czaplinek: Relacja z Dożynek Gminnych w Prosinku

 • Napisane przez  Janina Gąszcz
Dożynkowie wieńce. Fot. CZOK Dożynkowie wieńce. Fot. CZOK

Uroczystości dożynkowe rozpoczęto polową Mszą Św. Dziękczynną w intencji rolników gminy Czaplinek koncelebrowaną przez ks. Piotra Kaczmarka Proboszcza Parafii Kluczewo. 

Polowy ołtarz otoczony wieńcami żniwnymi, stanowiło niebywałą scenerię dla słów usłyszanych w kazaniu, ,,przychodzimy tu dzisiaj, aby wspólnie się modlić i podziękować Bogu za okazane łaski rolnikom. Za ten piękny bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów”. Niezwykle wzruszający był też ceremoniał poświęcenia wieńców żniwnych, które delegacje wieńcowe przynosiły przed ołtarz polowy (sołectwo: Prosinko, Prosino, Sikory, Siemczyno, Piaseczno, Rzepowo, Broczyno). Po mszy tradycyjnie wszystkich przywitała dyrektor Czaplineckiego Ośrodka Kultury Janina Gąszcz, prosząc o uroczyste otwarcie Dożynek Burmistrza Czaplinka Adama Kośmidra oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Bogdana Kalinę. 

Burmistrz serdecznie przywitał rolników, sadowników, działkowiczów z Gminy Czaplinek, gości zaproszonych, wszystkich zebranych, a szczególnie serdecznie powitał gospodarzy dożynek, starostów dożynkowych Panią Alinę Konwińską i Pana Sylwestra Grzybowskiego. W swojej przemowie złożył podziękowania za trud pracy włożony za plony, które w tym roku zostały zebrane z troską i trudem, wyraził uznanie dla ich ciężkiej pracy na roli, pełnej poświęcenia i wytrwałości. Po czym przyjął wraz z Przewodniczącym z rąk Starostów bochen chleba. Starosta przekazując go powiedział: ,,w tym wyjątkowym dniu Święta Dziękczynienia za tegoroczne plony składamy na Pana ręce ten bochen chleba jako symbol ciężkiej pracy rolników, dzielcie nim sprawiedliwie”. Po czym Burmistrz i Przewodniczący zapewniając o sprawiedliwym podziale symbolicznego bochna chleba, skierowali się do Proboszcza, Radnych Powiatowych i Radnych Rady Miejskiej w Czaplinku, by wraz z nimi podzielić się ze wszystkimi obecnymi na gminnych dożynkach. Atrakcyjną rozrywkę zapewniły także zespoły ludowe zaproszone do występów na Dożynkach Gminnych, a mianowicie: „Swojacy” z Mirosławca, ,,Popowianie” z Popowa, ,,Jarzębinki” z Broczyna, wokalistka Nadia Miazga z Czaplinka. 

Dużo zabawy dla publiczności przysporzyli Sołtysi biorący udział w konkursach sprawnościowych takich jak: konkurs siłaczy, sprawnościowy bieg z kapustą czy rzut snopkiem, wszyscy otrzymali nagrody ufundowane przez Gminę Czaplinek. W godzinach wieczornych ogłoszono wyniki w konkursach na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy, Najciekawsze Stoisko Promujące Sołectwo oraz Najaktywniejsze Sołectwo Gminy Czaplinek, oto wyniki: w konkursie Najładniejszy Wieniec Dożynkowy:

 • I miejsce – Sołectwo Rzepowo,
 • II miejsce – Sołectwo Siemczyno,
 • III miejsce – Sołectwo Sikory,
 • w konkursie Najciekawsze Stoisko Promujące Sołectwo:
 • I miejsce ex aequo – Sołectwo Siemczyno i Sołectwo Broczyno,
 • II miejsce – Sołectwo Prosinko,
 • w konkursie Najaktywniejsze Sołectwo Gminy Czaplinek:
 • I miejsce ex aequo – Sołectwo Siemczyno i Sołectwo Sikory,
 • II miejsce – Sołectwo Trzciniec,
 • Wyróżnienia zdobyły Sołectwa: Byszkowo, Pławno, Ostroróg, Piaseczno, Łąka.

Burmistrz Czaplinka oraz Przewodniczący RM wręczyli dyplomy i nagrody dla wszystkich uczestników. Tego dnia cieszyliśmy się słoneczną pogodą i ciepłym wieczorem, który spełnił oczekiwania chętnych do udziału w tegorocznym święcie rolniczym. Nawet deszcz, który spadł  wieczorem podczas koncertu disco-polo zespołu ,,MAXEL” nie odstraszył uczestników - wszyscy bawili się w strugach deszczu. W późnych godzinach nocnych podczas zabawy zagrał zespół ,,Grucha Band”. Jak co roku, Dożynki Gminne były znakomitą okazją do spotkania rolników, sołtysów, mieszkańców z terenu Gminy Czaplinek. Władze samorządowe bardzo serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg uroczystości dożynkowych.

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej