W Ostrorogu stanęły takie zbiorniki – to inicjatywa mieszkańców

  • Napisane przez  DSI, Beata Biegajło
Fot. UM Fot. UM

Grupa nieformalna z Ostrorogu (Urszula Dzieżak, Czesław Dzieżak i Sylwia Łangowska) pod opieką Fundacji „Nauka dla Środowiska” otrzymała dofinansowanie w kwocie 5000 zł stworzenie  lokalnej kompostowni.

Zakupione zostały 2 kontenery o pojemności 2,5 tys. litrów każdy. Kompostownie zostały umieszczone w wyznaczonym miejscu we wsi Ostroróg. Kompostowniki są ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców oraz turystów i letników. Wcześniej miejsce na lokalną kompostownię został oczyszczony ze starego pnia, wyrównany i odpowiednio utwardzony.

Mieszkańcy sołectwa Ostroróg zbiorą z chodników, trawników i skwerków opadające liście lipy, która rośnie obficie w miejscowości. Liście posłużą jako baza pod kompost. Liście lipy idealnie nadają się do kompostowania ponieważ szybko ulegają rozkładowi – informują społecznicy

W Ostrorogu stanęły takie zbiorniki – to inicjatywa mieszkańców

Projektu pn. „Ekologia i piękno w Ostrorogu" jest realizowany w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, „MIKRODOTACJE, LOKALNE PRZEDSIĘWZIĘCIA FIO w WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM 2020”.

Do kompostowania zakupiliśmy pakiet startowy - bakterie w celu przyspieszenia przeróbki materiału w kompost. Do lokalnych kompostowni mieszkańcy mogą wrzucać dozwolone odpady biologiczne, które stanowią w miejscowości ok. 45% wszystkich odpadów. Tak uzyskany kompost będzie wykorzystany do uzdatnienia i poprawienia jakości gleb, które w Ostrorogu mają bardzo ubogą, bo VI klasę. Każdy z mieszkańców będzie mógł skorzystać z kompostu do uzdatniania swoich ogródków i ogrodów w miejscowości. Tereny zielone – publiczne również zostaną uzdatnione kompostem.” – informują mieszkańcy

Projekt koordynuje Fundacja Nauka dla Środowiska oraz KARR S.A Koszalin, Fundacja Inicjatyw Społeczno – Gospodarczych KOMES, Fundacja pod Aniołem ze Szczecina.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto