Kiedy warto zdecydować się na outsourcing HR?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Kiedy warto zdecydować się na outsourcing HR?

Rozbudowany dział kadr i płac to nieodzowny element każdego dużego i średniego przedsiębiorstwa. Czy etaty te są jednak niezbędne w małych firmach? W jakich okolicznościach warto postawić na outsourcing HR i co możemy na tym zyskać?

Outsourcing HR & Payroll – zmniejszenie kosztów, przewidywalność wydatków

Nie sposób zaprzeczyć, że młode, rozwijające się firmy nierzadko muszą oglądać każdą złotówkę z dwóch stron i starannie planować wszelkie wydatki. Stacjonarny dział kadr i płac nie stanowi wówczas priorytetu inwestycyjnego – wypracowane zyski przedsiębiorstwa powinny przeznaczyć na poszerzenie listy oferowanych usług lub rozbudowy kadry specjalistów.

Prowadzenie firmy bez pracowników odpowiedzialnych za wyliczanie wynagrodzeń i opłacanie należnych składek jest jednak niemożliwe. Na szczęście, istnieje możliwość przesunięcia obowiązków z zakresu kadr i płac poza jej obręb.

Outsourcing HR to usługa, którą powinny zainteresować się zwłaszcza przedsiębiorstwa “na dorobku”, które pragną zapewnić sobie płynność procesów wewnętrznych przy stałych miesięcznych kosztach. Dlaczego warto rozważyć ten model prowadzenia procesów HR & Payroll?

Outsourcing HR nie wymaga dodatkowych inwestycji

Przekierowanie administracji kadrowej i wyliczania wynagrodzeń na zewnątrz wiąże się z licznymi korzyściami. Procesy HR & Payroll są prowadzone z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i jakości.

Stała opłata miesięczna sprawia, że firmy mogą zaoszczędzić nie tylko na wydatkach, związanych z wypłatami dla pracowników. Nie muszą one ponosić również dodatkowych wydatków, związanych z zakupem licencji na dodatkowe oprogramowanie czy rozbudową infrastruktury IT.

Co otrzymuje Klient? Outsourcing HR w praktyce

Systemy Informatyczne dla Firm - Program do zarządzania Unit4 TETA

Systemy Informatyczne dla Firm - Program do zarządzania Unit4 TETA

Aby outsourcing HR mógł w pełni zastąpić pracę stacjonarnego działu HR & Payroll, jego zakres możliwości powinien ściśle pokrywać się z obowiązku pracowników działu. Usługa ta zapewnia całkowitą obsługę całego szeregu procesów.

Kontakt z instytucjami zewnętrznymi

Należną pracownikom pensję brutto należy pomniejszyć o stosowne składki. Outsourcing HR umożliwia przekazywanie sprawozdań stosownym organom państwowym, takich jak ZUS, Urząd Skarbowy czy Państwowa Inspekcja Pracy.

Usprawnij wewnętrzny przepływ informacji

Aby przyspieszyć toczące się procesy i zapewnić pracownikom dostęp do niezbędnych informacji, outsourcing HR umożliwia również udostępnienie poszczególnych danych i raportów wskazanym pracownikom firmy. Zyskają oni dostęp do wszelkich informacji, związanych z obecnymi zagadnieniami kadrowo płacowymi.

Wśród wielu udostępnionych przez system informacji, znaleźć można m.in. statusy bieżących urlopów wypoczynkowych i macierzyńskich czy zwolnień chorobowych.

System TETA – bezpieczny outsourcing HR

Funkcjonalność zewnętrznego systemu musi iść w parze z jego bezpieczeństwem. Wybierz system TETA, zapewniający swoim Klientom regularne kopie zapasowe wdrożonego systemu i troszczący się o najwyższe bezpieczeństwo przechowywanych danych.

Już dziś zapoznaj się z zaletami oraz oszczędnościami, jakie przyniesie Ci outsourcing HR i odmień swoje wewnętrzne procedury kadrowo płacowe.

Znajdziesz nas pod adresem: ul. Powstańców  Śląskich  7a, 53-332 Wrocław 

lub na naszej stronie: Teta.Unit4.com

Źródło: Systemy Informatyczne dla Firm - Program do zarządzania Unit4 TETA

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto