Drzwi garażowe – czym sugerować się przed zakupem?

 • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Drzwi garażowe – czym sugerować się przed zakupem?

Chcesz kupić drzwi garażowe, lecz nie wiesz jaki model wybrać? Sprawdź, jakie czynniki są najważniejsze przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Drzwi garażowe dla każdego

Nie ulega wątpliwości, że automatyczne bramy garażowe coraz śmielej wkraczają do standardowego wyposażenia gospodarstw domowych. Wynika to z wielu czynników – urządzenia te są niebywale komfortowe i wygodne w użytkowaniu, świetnie spełniają swoje funkcje, a do tego ich cena jest naprawdę przystępna. Oczywiście wszystkie te elementy w mniejszej lub większej mierze uzależnione są od wyboru danego modelu drzwi garażowych, dlatego warto przywiązywać do tego procesu szczególną uwagę. Wybór bramy garażowej decyduje o późniejszych walorach użytkowych, warto też udać się po poradę do fachowca. W naszym poradniku poznasz jednak podstawowe i najważniejsze elementy, o jakich trzeba pamiętać, wybierając drzwi garażowe.

Jak wybrać drzwi garażowe na miarę swoich potrzeb?

W ofercie dostępnych jest wiele typów i modeli drzwi garażowych. Dobrze oczywiście zapoznać się ze specyfiką każdego z rodzajów bram, takich jak bramy garażowe segmentowe czy drzwi garażowe rolowane. Warto wziąć pod uwagę faktyczne parametry użytkowe czy obiektywne współczynniki, które opisują określone właściwości bram garażowych. W ten sposób ujmując sprawę, najważniejsze jest bezpieczeństwo, właściwości cieplne, sterowanie oraz estetyka.

Najszerszym zagadnieniem w kontekście bram garażowych jest bezpieczeństwo, tym bardziej że odnosi się ono zarówno do zapobiegania włamaniom oraz kradzieżom, jak i do wygody oraz bezpieczeństwa korzystania dla użytkownika. Producenci drzwi garażowych wyposażają je w różnego typu zabezpieczenia, absolutną podstawą są wzmacniane profile czy klamki obrotowe z ryglem, dobrze jednak sprawdzić, czy brama posiada dodatkową ochronę. Przykładowo w bramach rolowanych spotyka się systemy zabezpieczające podważeniom skrzydła w postaci elektromagnetycznego hamulca siłownika.

Cennym ułatwieniem dla kupujących są oficjalne oznaczenia drzwi garażowych dotyczące ich odporności na włamanie. Wyróżnia się 6 klas:

 • RC1,
 • RC2,
 • RC3,
 • RC4,
 • RC5,
 • RC6.

Brama garażowa z najwyższym oznaczeniem cyfrowym stanowi najlepsze zabezpieczenie przed kradzieżą. Oprócz tego w drzwiach garażowych stosuje się też takie systemy, jak:

 • fotokomórka – po przerwaniu emitowanej wiązki podczerwieni brama zatrzyma się, co uchroni znajdującą się w jej zasięgu osobę przed uderzeniem,
 • blokada w przypadku zerwania sprężyny – w przypadku awarii chroni przed samoistnym opadnięciem drzwi,
 • automatyczny system odłączający – zatrzymuje i cofa skrzydło po natrafieniu na jakąkolwiek przeszkodę,
 • funkcja łagodnego zatrzymania – zabezpiecza przed uderzeniem skrzydła w posadzkę.

Zanim wybierzesz drzwi do garażu…

Drugim istotnym parametrem, którym należy sugerować się przed zakupem, jest zdolność do zachowania ciepła. Termoizolacyjność bram to szczególnie istotny parametr dla osób, które posiadają garaże ocieplane. Do ocieplenia bramy wykorzystuje się takie materiały jak wkładki ze styropianu czy pianki poliuretanowe, grubość izolacji waha się w granicach od 2 do 4 cm.

Rzeczywista ochrona zależy również od szczelności połączeń między pojedynczymi segmentami oraz bramą i ościeżnicą, a także od sposobu montażu. Z uwagi na ostatni czynnik instalację bramy garażowej lepiej zlecić doświadczonej ekipie. Warto też zauważyć, że podobnie jak w przypadku bezpieczeństwa w bramach garażowych, tak i przy termoizolacyjności zastosowano obiektywny współczynnik ułatwiający wybór kupującemu.

Chodzi tu o wskaźnik przenikania ciepła U. Zgodnie z obecnymi regulacjami nie może on przekraczać 1,5 W/(m2*K). Należy jednak podkreślić, że od 2021 roku prawo ulegnie zmianie i wartością graniczną zostanie 1,3 W/(m2*K). Standardy są więc zaostrzane, co dla użytkowników jest jedynie korzyścią.

Ostatnie dwa elementy, które koniecznie musisz wziąć pod uwagę, wybierając bramę garażową, to sterowanie i estetyka. Automatyka w drzwiach garażowych to właściwie standard, dobrze jednak pamiętać, że rozwiązania tego typu stale są unowocześnianie. Zatem mechanizmy, które jeszcze kilka lat temu uchodziły za szczyt technologii, obecnie mogą być jedynie rynkowym średniakiem. Z tego powodu najlepiej poradzić się fachowca, który weźmie pod uwagę twoje potrzeby, rodzaj i konstrukcję bramy, jej wielkość oraz ciężar, a także inne elementy, by optymalnie dopasować system automatycznego otwierania i zamykania skrzydła.

Odnośnie do estetyki natomiast wybór jest dalece subiektywny. O gustach się nie dyskutuje, dobrze jednak dobrać bramę w taki sposób, aby pasowała do elewacji budynku. Drzwi garażowe najczęściej występują w kolorach takich jak biały, czarny, brązowy czy szary, inne barwy bywają dostępne za dopłatą. Jeżeli jednak zależy ci na naprawdę oryginalnym rozwiązaniu, możesz się zastanowić nad czymś nieco bardziej ekstrawaganckim.

Wybór drzwi garażowych to zadanie odpowiedzialne i bardzo istotne, przestrzegając jednak kilku zasad, o wiele łatwiej będzie ci znaleźć odpowiedni produkt. Sprawdź bieżącą ofertę pod kątem 4 kluczowych czynników decyzyjnych, by kupić bramę dopasowaną do twoich osobistych wymagań.

Dodatkowe informacje

 • Przeczytaj jeszcze:
  Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto