Fotelik samochodowy - jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w podróży?

  • Napisane przez  DSI
Fotelik samochodowy - jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w podróży?

Fotelik samochodowy – nie taki łatwy orzech do zgryzienia
Nie od dziś wiadomo, że dzieci do lat dwunastu i nie przekraczające stu pięćdziesięciu centymetrów wzrostu, powinny jeździć w foteliku. Po upływie tego wieku bądź przy wyższym wzroście (w zależności, która opcja nastąpi najpierw), spokojnie można z fotelika zrezygnować na rzecz normalnych pasów bezpieczeństwa. Jak zatem wybrać odpowiedni fotelik, by jazda samochodem rzeczywiście była bezpieczna?

Fotelik samochodowy – na co zwracać uwagę

Przede wszystkim należy rozpocząć od tego, że nie powinno się kierować niską ceną przy zakupie fotelika. Fotelik samochodowy, wykonany ze słabej jakości materiałów i często sprzedawany w bardzo niskiej cenie, może oznaczać mniejsze bezpieczeństwo, na przykład w momencie wypadku czy kolizji drogowej. Owszem – lepiej mieć taki, niż żaden, jednak warto jednorazowo wydać więcej i mieć pewność, że przez lata dziecko będzie bezpieczne w podróży.

Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na wagę i wzrost bądź wiek dziecka. Fotelik musi być dopasowany do tych czynników – nie może być za mały czy za duży. Musi być stabilny i odpowiedni do wagi. Dziecko nie może zapadać się w foteliku czy z niego wystawać. Jak to rozumieć? Dosłownie! Dziecko, które jest za małe do fotelika, nie będzie chronione podczas jazdy. Tak samo, jeżeli dziecko będzie wystawać ponad krawędzie fotelika – nie będzie to ani bezpieczne, ani komfortowe dla samego dziecka. Fotelik musi być dobrany do wzrostu i wagi pociechy.

Kolejnym aspektem, na który należy zwracać uwagę to pasy bezpieczeństwa. Dobrze, jeżeli będą pięciopunktowe i pokryte miękkim materiałem. Dzięki temu dziecko będzie chronione przed otarciami a same pasy spełnią swoją funkcję w momencie niebezpiecznej sytuacji drogowej.

IsoFix – system zwiększonej ochrony

Coraz więcej samochodów osobowych, wyposażonych jest w system IsoFix. System ten odpowiada za stabilne choć łatwe mocowanie fotelika do kanapy pojazdu. Są to dwa uchwyty, znajdujące się pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela. Uchwyty te są zamontowane już na etapie produkcji samochodu. Są zatem odpowiednio przemyślane przez konstruktorów i dają gwarancję stuprocentowego bezpieczeństwa. Dzięki systemowi IsoFix, fotelik nie zmieni swojego położenia podczas jazdy, gwałtownych ruchów dziecka czy kolizji drogowej. IsoFix pozwala na szybki montaż i radość nawet z kilkugodzinnej jazdy samochodem. Taki system pozwala na komfortową jazdę, bez konieczności ciągłego poprawiania fotelika, przy każdorazowym wysiadaniu i wsiadaniu dziecka do pojazdu.

Pasy bezpieczeństwa

Stosując system IsoFix należy pamiętać o pasach bezpieczeństwa. Każdy fotelik samochodowy – czy to ten w przedziale wagowym od 0 do 13 kilogramów, czy od 9 do 18 kilogramów czy też od 15 do 36 kilogramów – jest przymocowywany również za pomocą tradycyjnych pasów bezpieczeństwa. Tutaj istotne jest to, by pas przebiegał u dziecka tak, jak u dorosłej osoby – czyli przez środek klatki piersiowej. Barkowa część musi przechodzić po środku – nie może się wbijać w szyję czy zsuwać na ramię. Biodrowa zaś musi idealnie przylegać do wierzchu ud. Dlatego tak ważne jest dobranie fotelika, do wspomnianego wyżej wzrostu dziecka.

Zalety przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych

Fotelik samochodowy, który jest stabilnie przymocowany do siedziska pojazdu zmniejsza obciążenia padające na głowę i ramiona pociechy, w momencie zderzenia bocznego. Dziecko, dzięki mocnemu przytwierdzeniu fotelika, nie przesunie się na boki, pozostając w pozycji wyjściowej. Tak samo dzieje się w momencie zderzenia czołowego. Tutaj również stabilność fotelika nie pozwala na jego przesunięcia i zmniejsza tym samym możliwe urazy bioder i brzucha.

Zaletą jest również to, że fotelik przytwierdzony na zasadzie systemu IsoFix pozwala na ustawienie odpowiedniego kąta nachylania. Kąt ten jest istotny w momencie zasypiania dziecka podczas podróży. Jego główka oparta jest o fotelik, nie opada ku dołowi. Takie ustawienie jest równie ważne w przypadku wypadku drogowego, gdyż dziecko jest mniej narażone na urazy głowy.

Foteliki samochodowe to naprawdę istotna sprawa i warto jest przemyśleć zakup, by w momencie nieszczęśliwego zdarzenia nie żałować.

Artykuł był inspirowany sklepem Nodik (https://nodik.pl/foteliki-samochodowe-c-35.html).

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto