Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Spektakl „KLEPSYDRY” dla ponad 200 uczniów dla Gabrysi

  • Napisane przez  ZSP

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim i w Pomierzynie oraz licealiści, w sumie ponad 200 widzów, obejrzało spektakl grupy teatralnej „Klepsydra” pt. „Lekcje szkolnej historii”. Wystawiono go w sali Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania Niepodległości.
„Klepsydra” każdego roku wystawia dla mieszkańców Kalisza Pomorskiego własny spektakl na Święto Niepodległości. Tegoroczna sztuka w reżyserii Joanny Mączkowskiej, wg scenariusza Bogumiła Kurylczyka, pokazała metody i treści nauczania jakie stosowano w latach 50. i 60. w „Czerwonej Szkole”. Często w niedogrzanych klasach i zawsze z prymatem ideologii nad prawdziwą wiedzą.
Widzowie za sprawą aktorów przenieśli się w czasy kiedy wymagano od uczniów ślepej wiary w przywódców partii jako „wiodącej siły narodu”. Stąd oddawano im cześć niemal boską, wieszając ich portrety w każdej klasie. I właśnie pod czujnym okiem patrzącego z obrazka towarzysza sekretarza szkolna higienistka, przerywając wykład nauczyciela, sprawdzała wyrywkowo uczniom głowy na obecność wszawicy. U kogo ją wykryto, ten musiał obciąć włosy na tzw. zero.


Lekcję języka rosyjskiego prowadził w zastępstwie chorego nauczyciela woźny. I zamiast dołożyć węgla do kaflowego pieca, by zmarzniętym uczniom było cieplej, poleca on młodzieży rozgrzewać się w tańcu. Oczywiście tańcu ideologicznie poprawnym, czyli rosyjskim kazaczoku. Następnie, na lekcji języka polskiego, nauczycielka wyjaśnia młodzieży charakter uczuć, jakie łączyły niegdysiejszego bohatera generała Karola Świerczewskiego z szeregowymi żołnierzami.
Na zakończenie przedstawienia oklasków nie brakowało. Nie zabrakło również ze strony widzów ofiarności, gdyż aktorzy „Klepsydry” połączyli ten spektakl ze zbiórką pieniędzy na leczenie chorej Gabrysi Rękawek. Wolontariusze kwestowali nie tylko na sali Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury, lecz wcześniej zawitali do kaliskich szkół oraz wędrowali ze skarbonkami po ulicach miasta. Dla chorej Gabrysi tego dnia zebrano 1065,49 zł 
Dziękujemy Dyrekcji Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury, Liceum oraz Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim i Pomierzynie za okazaną życzliwość i pomoc. Podziękowania składamy także Joannie Mączkowskiej, Bogumiłowi Kurylczykowi, grupie teatralnej „Klepsydra”, wolontariuszom z kaliskiego Liceum, Malwinie Cybulskiej oraz Kacprowi Winiarczykowi za nagłośnienie oraz wszystkim tym, którzy niosą pomoc Gabrysi.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej