Jakie oświetlenie jest stosowane w fotografii studyjnej?

  • Napisane przez  gomarplus.pl
Jakie oświetlenie jest stosowane w fotografii studyjnej?

Światło jest niezbędnym elementem, do wykonania dobrej jakości fotografii. Często konieczne jest użycie dodatkowych źródeł oświetlenia, bo promienie słoneczne okazują się być niewystarczające. W zależności od przyjętych kryteriów wyróżnia się kilka rodzajów oświetlenia w fotografii.

Światło twarde i miękkie

Ze względu na charakter wiązki światła wyodrębnia się światło twarde o ostrych, mocnych krawędziach, oraz miękkie nie powodujące wyraźnych kontrastów. Pierwsze z nich jest rzadko wykorzystywane, bo jego ostrość uwydatnia często wady modela, jak zmarszczki czy blizny. Światło miękkie jest najczęściej stosowane przy zdjęciach portretowych. Posiada ono miękkie kontury, co powoduje delikatne, płynne przechodzenie między cieniem, a światłem. Powstaje przez rozproszenie źródła oświetlenia, dzięki półprzezroczystemu materiałowi.

Źródło i skala oświetlenia

Światło zastane, to takie jakie jest naturalnie dostępne w miejscu wykonywania fotografii np. promienie słoneczne, albo światło ulicznych latarni. W przypadku, gdy ten rodzaj oświetlenia jest niewystarczający do zrobienia odpowiedniego zdjęcia, stosuje się tzw. światło dodane. Są to reflektory, albo lampy studyjne, które pozwalają wyeksponować wybrany fragment fotografii.

Ze względu na skalę światła, wyróżnia się oświetlenie punktowe i szerokie. Pierwszy rodzaj najczęściej stosuje się, by podkreślić dany obiekt i skupić na nim uwagę. Dzięki szerokiemu oświetleniu można natomiast dokładnie przedstawić otoczenie.

Oświetlenie LED w fotografii

Aktualnie bardzo często światło LED zastępuje tradycyjne lampy błyskowe. Dzięki niemu można lepiej uchwycić ulotny moment na fotografii. Poza tym, oświetlacze są mobilne, można je zmieniać w dowolnym momencie, przez co koncepcja artystyczna może być płynna. W zależności od chwili bez problemu zmienia się oświetlenie, by lepiej przedstawić modela lub fotografowany obiekt. Dodatkowo oświetlenie LED pozwala wykonać bardzo czyste technicznie zdjęcia. Ta technologia doskonale sprawdza się przy sesjach filmowych i beauty.

Światło LED znalazło obecnie zastosowanie w wielu branżach. Z powodzeniem wykorzystuje się je w oświetleniu samochodowym, domowym, scenicznym i we wspomnianej fotografii. Firmy zajmujące się produkcją lamp LED posiadają bardzo szeroki wybór produktów. Przykładowo przedsiębiorstwo: gomarplus.pl, proponuje m.in. listwy, taśmy, moduły i oprawy LED. Poza tym, w asortymencie firma posiada również zasilacze, lampy i reflektory oparte na wspomnianej technologii.

Powszechność i coraz szersze zastosowanie metody LED-owej nie powinna dziwić. Użytkownicy wybierają ją jako alternatywę dla tradycyjnego oświetlenia najczęściej z racji większej trwałości i energooszczędności.     

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto