Zajęcia fotograficzne dla osób niepełnosprawnych

  • Napisane przez  DSI za Urszula Bolewicz
Zajęcia fotograficzne  dla osób niepełnosprawnych

Kilka ostatnich miesięcy w Powiatowym Dziennym Domu Samopomocy w Drawsku Pomorskim realizowany był projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Urszula Bolewicz: Przeprowadzaliśmy zajęcia fotograficzne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i młodzieży z placówki opiekuńczo- wychowawczej w Drawsku Pomorskim. Uczestnicy mieli możliwość poczuć się twórcą całego procesu powstawania zdjęcia: od ekspozycji, przez wywołanie negatywów, po odbitki na papierze fotograficznym, z możliwością ich obrabiania, kadrowania i barwienia. Pracowaliśmy w ciemni, w plenerze i przed komputerem. Poznaliśmy szlachetne techniki fotografii jak cyjanotypia, wykonywaliśmy zdjęcia analogowymi aparatami typu ZENIT, aparatami cyfrowymi i nowoczesną lustrzanką. Podczas wspólnie spędzanego czasu powstało mnóstwo zdjęć, ale również nawiązały się nowe więzi przyjaźni i współpracy. Uczestnikom projektu udało się wspólnie wyjechać do Trójmiasta, gdzie również powstało wiele interesujących plenerów i portretów. Opowiada Urszula


Dzięki projektowi zakupiono sprzęt fotograficzny, powstała ciemnia fotograficzna, miejsce w którym podopieczni ośrodka realizować mogą swoje zainteresowania.
Założony został również klub, w jego ramach odbywają się spotkania z cyklu "fotomaraton", czyli prezentacja, selekcja oraz omówienie zdjęć, a także filmów i innych środków przekazu. Projekt stworzył możliwość realizowania własnych zainteresowań, umożliwił osobom z niepełnosprawnością intelektualną i młodzieży zdobycia nowych umiejętności w sferze poznawczej, intelektualnej i społecznej, w tym praktycznych umiejętności fotografowania.
Wybrane zdjęcia można podziwiać w galerii Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy Ośrodku Rehabilitacyjno- Kulturalnym w Drawsku Pomorskim. Ta przygoda z fotografią, dla niektórych z naszych podopiecznych na pewno stała się nową pasją, którą będziemy rozwijać i pielęgnować – podsumowuje opiekunka

Zajęcia fotograficzne  dla osób niepełnosprawnych
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto