Wyzwanie: Dłubanki ze Sławogrodu przepłyną całe jezioro Drawsko

  • Napisane przez  Projekt Jezioro Tajemnic
Wyzwanie: Dłubanki ze Sławogrodu przepłyną całe jezioro Drawsko

Dłubanki wykonane niedawno nad jeziorem Drawsko przez studentów z trójmiasta przewieziono do warowni „Sławogród” w Czaplinku. Widowiskowe prace nad dokończeniem obu łodzi można będzie oglądać na żywo w ciągu sezonu letniego. Później przepłyną całe jezioro!

- Ta, która już pływała, musi zostać jeszcze odchudzona, żeby nabrała większej wyporności – opisuje Michał Uliński, właściciel „Sławogrodu”. - Druga z dłubanek jest obecnie po fazie wstępnej obróbki, dzięki czemu turyści w sezonie letnim będą mogli oglądać tworzenie łodzi na żywo w naszym skansenie.

Przy ekspozycji z dłubankami powstanie warsztat szkutniczo- ciesielski, gdzie będzie można obejrzeć proces powstawania łodzi i zapoznać się z narzędziami. Studenci Uniwersytetu Gdańskiego zapowiedzieli także napisanie na temat warsztatów, w ramach których tworzono dłubanki, obszernego artykułu do prasy naukowej.

- Wkrótce też zaczną się przygotowania do przepłynięcia jeziora Drawsko. Będzie to forma wyczynowo- sportowa z pełną asekuracją łodzi motorowej, ze względu na wielkość akwenu – dodaje Pan Michał.
Łodzie jednopienne, zwane dłubankami, wykonali w czerwcu 2017 roku studenci z koła naukowego etnologów Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach praktyk oraz Akcji „Jezioro Tajemnic”. Powstały z inicjatywy właścicieli „Sławogrodu” - Anny Adamczyk i Michała Ulińskiego. Dwie podobne, starodawne łodzie, odkryto w toni jeziora Drawsko, gdzie spoczywają do dziś.

„Sławogród” jest rekonstrukcją warowni wczesnośredniowiecznej, wybudowaną w pobliżu jeziora Drawsko. To także jeden ze sponsorów nagrody za odnalezienie i wydobycie wraku historycznego okrętu podwodnego z okresu II wojny światowej lub wcześniejszego, przypuszczalnie spoczywającego na dnie jeziora Drawsko. Warownia przygotowuje kolejne przedsięwzięcia w ramach „Jeziora Tajemnic”, związane m.in. z historią średniowieczną.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto