Po torach pamięci - projekt młodych drawszczan w finale konkursu „Historia wokół nas". Zobacz filmy

  • Napisane przez  Po torach pamięci
Po torach pamięci - projekt młodych drawszczan w finale konkursu „Historia wokół nas". Zobacz filmy

„Historia wokół nas" to II edycja  ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Fundację Macte Animo Ideą konkursu jest upowszechnienie w środowiskach lokalnych wiadomości o miejscach represji komunistycznych z lat 1944-1956 w najbliższej okolicy.

18 grudnia odbył się w Warszawie finał konkursu w którym wzięło udział 6  najlepszych zespołów z całego kraju . W gronie finalistów znaleźli się również uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Drawska Pomorskiego. Przedstawili efekt swojej  pracy w formie prezentacji. W ciągu kilku tygodni działań powstał bogaty materiał badawczy, któremu nadano tytuł – Po torach pamięci.

Ostatecznie jury konkursu przyznało I miejsce dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim.

„Chłop kolektywny –sprawa drawska  " i  „Ostatni dzień wolności” , to również  tytuły filmów , które powstały  w trakcie projektu i wpisują  się w nową formę przekazu historycznego. Główną siłą przekazu jest wykorzystanie materiałów źródłowych  oraz wspomnień  świadków historii. 

Ale młodzi realizatorzy na tym nie poprzestają. Jednym z najważniejszych celów jest upamiętnienie miejsca represji dokonywanych przez aparat bezpieczeństwa publicznego na terenie Drawska Pomorskiego. Tablica pamiątkowa może pojawić się na elewacji budynku przy ulicy Obrońców Westerplatte 9, kiedy o tym zadecydują  mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej.

Organizatorzy finału wybrali ,wyjątkowe miejsce na spotkanie młodzieży. Było  Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, położone na terenie twierdzy zbudowanej przez władze rosyjskie po stłumieniu powstania listopadowego, to jedno z najważniejszych miejsc polskiej martyrologii. Mieściło się w nim słynne carskie więzienie śledcze dla więźniów politycznych, bojowników o wyzwolenie narodowe i przemiany społeczne. Przewinęło się przezeń wiele wybitnych postaci naszej historii, wśród nich Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, ks. Piotr Ściegienny, Jarosław Dąbrowski, Roman Dmowski i wielu innych. Kilkuset oddało życie na stokach Cytadeli. ,

Gratulacje dla Malwiny Jurczyk ,Joanny Szalangi , Kornela Romańskiego ,Tomasza Jakomulskiego ,Ernesta Groszka,  a także dla ich opiekuna - Romualda Kurzątkowskiego.

 

Dodatkowe informacje

  • Film:
Powrót na górę

Moje konto

Więcej