Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

NAGRANIE: Dzień dobry, siostra rodzi, wychodzi główka, potrzebuję karetki

  • Napisane przez  ZUW
NAGRANIE: Dzień dobry, siostra rodzi, wychodzi główka, potrzebuję karetki

Pod koniec kwietnia, w odstępie kilku dni, dyspozytorzy medyczni z zachodniopomorskiego pomogli podczas rozmowy telefonicznej bezpiecznie przyjść na świat dwóm chłopcom. Takie wezwania zdarzają się raz na kilka lat!

 

- Dzień dobry, siostra rodzi, wychodzi główka, potrzebuję karetki! – usłyszał dyspozytor medyczny Wojciech Skotnicki odbierając telefon alarmowy podczas swojego dyżuru

26 kwietnia tego roku. Na miejsce natychmiast zadysponowano zespół ratownictwa medycznego, ale rodzący się maluch nie chciał dłużej czekać. Brat pacjentki dzięki wskazówkom dyspozytora przyjął poród w domu na szczecińskim Niebuszewie. Zanim ratownicy dotarli na miejsce, przed godz. 6 rano na świat przyszedł zdrowy i silny chłopczyk, który finalnie wraz z mamą trafił do szpitala.

Podobna sytuacja powtórzyła się już kilka dni później, 30 kwietnia przed godz. 8 rano. Wówczas zgłoszenie do jednego z domów na terenie powiatu sławieńskiego przyjmował dyspozytor Mariusz Lipski. W tym przypadku telefon z prośbą o przysłanie karetki wykonała mama rodzącej kobiety. Dzięki wskazówkom dyspozytora medycznego na świat przyszedł jej wnuk, którzy otrzymał 10 punktów w skali Apgar. On także finalnie wraz z dzielną mamą został przewieziony karetką do szpitala.

Takie rozmowy, podczas których do porodu dochodzi przed przybyciem na miejsce ratowników medycznych, zdarzają się raz na kilka lat. Rocznie do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego trafia ponad 1,2 mln zgłoszeń od mieszkańców, którzy potrzebują pomocy. Telefony te odbierają operatorzy numeru alarmowego 112, którzy przyjmują wezwanie, anulują je lub przekierowują do właściwych służb. Jeśli zdarzenie wymaga pomocy medycznej, trafia do dyżurujących w urzędzie dyspozytorów medycznych, którzy podejmują decyzję czy na miejsce należy wysłać zespół ratownictwa medycznego (

Sami dyspozytorzy medyczni rocznie odbierają ponad 200 tysięcy telefonów od osób potrzebujących pomocy. Zgłoszenia dotyczą zwykle urazów, zatrzymania akcji serca, wypadków samochodowych czy zasłabnięć.

Ponad milion dwieście tysięcy połączeń odebrali w 2023 roku operatorzy numeru alarmowego. Zgłoszenia pod 112 z całego województwa przyjmowane są w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które mieści się w budynku ZUW w Szczecinie. - Nasi operatorzy odbierają połączenia alarmowe przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Ich praca jest nieoceniona, ponieważ odciąża służby do których operatorzy - po wstępnej weryfikacji, kierują tylko te zgłoszenia, które wymagają interwencji - mówi wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

Średnio 153 zgłoszenia dziennie

W Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie zatrudnionych jest 66 certyfikowanych operatorów. Na zmianie dziennej, w zależności od potrzeby pracuje ich od 10 do 12 – więcej zgłoszeń przyjmują w dni wolne i wakacje. Jeden operator na zmianie przyjmuje średnio 153 zgłoszenia.

Tylko jedna trzecia telefonów pod 112 jest zasadna, czyli wymaga interwencji zespołów ratownictwa medycznego, strażaków, policjantów lub innych służb. Z okazji przypadającego 11 lutego Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 warto przypomnieć, w jakich sytuacjach dzwonimy pod numer alarmowy.

Tylko jedna trzecia zgłoszeń jest zasadna

- Większość połączeń, które odbieramy nie wymaga pilnych działań. To pytania w sprawie adresów instytucji, korków na drogach, czy dziur w drogach. Prawie jedna trzecia, to przypadkowe, głuche połączenia nawiązywane, np. przez bawiące się telefonami dzieci - mówi Marta Rajewicz, operator numeru alarmowego 112.

Najwięcej zasadnych zgłoszeń wymaga działania zespołów ratownictwa medycznego. W ubiegłym roku nasi operatorzy skierowali do Policji ponad 167 tys. zgłoszeń. Do dyspozytorów medycznych zostało przekierowanych ponad 145,5 tys. zdarzeń, natomiast do Państwowej Straży Pożarnej 20 tysięcy.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej