Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Ryba uznana tu za wymarłą pojawi się znów w Drawie

  • Napisane przez  DSI za naukawpolsce.pl i DPN
Ilustracyjne. Obraz Davgood Kirshot z Pixabay Ilustracyjne. Obraz Davgood Kirshot z Pixabay

Do Drawy trafiło 5 tys. osobników narybku jesiotra bałtyckiego. Do rzeki wpuścili ją jesienią pracownicy Drawieńskiego Parku Narodowego raz z kolegami z Niemiec. To programu odtwarzania populacji jesiotra, którego w Polsce uznawano za wymarły.

Wpuszczony do Drawy narybek pochodzi od ryb ze stada podstawowego, pozyskanych z rzeki Saint John (St. John River) w Ameryce Północnej (724-kilometrowa rzeka, której źródła znajdują się w Appalachach; uchodzi do Zatoki Fundy, przepływając przez amerykański stan Maine oraz kanadyjską prowincję Nowy Brunszwik). Żyjące tam jesiotry ostronose (Acipenser oxyrinchus) są zbliżone pod względem genetycznym do wymarłego jesiotra bałtyckiego.

Jesiotr ostronosy, którego populację próbuje się odtworzyć w zlewni Morza Bałtyckiego, nazywany jest jesiotrem bałtyckim. Jest to gatunek wędrowny, anadromiczny, który większość życia spędza w wodach morskich, ale w celu rozmnażania powraca do swoich macierzystych rzek, w których przyszedł na świat.  Na przestrzeni ostatnich stuleci liczebność populacji tego gatunku drastycznie spadła. W konsekwencji, w drugiej połowie XX wieku gatunek ten uznano za wymarły na obszarze państw zlewni Morza Bałtyckiego.

Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza - Państwowy Instytut Badawczy w Olsztynie ściśle współpracuje z Instytutem Ekologii Wód Słodkich i Rybactwa Śródlądowego im. Leibniza w Berlinie (IGB) oraz z Regionalnym Badawczym Instytutem Rolnictwa i Rybołówstwa w Rostocku (LFA). Dzięki współpracy wyżej wymienionych placówek Drawieński Park Narodowy mógł zrealizować działanie ochrony czynnej jakim jest właśnie zarybianie jesiotrem bałtyckim rzeki Drawy. 

Pracownicy Drawieńskiego Parku Narodowego wraz z kolegami z Niemiec wpuścili do środowiska naturalnego 5000 osobników narybku jesiotrów bałtyckich mając nadzieję, iż część z nich dotrwa do okresu dorosłości, odbędzie tarło i przekaże w ten sposób geny następnym pokoleniem. - poinformował Szymon Śródecki z DPN.

Ostatnie osobniki jesiotra bałtyckiego na terenie Polski odnotowano w 1965 r. w dolnym biegu Wisły, w okolicach Chełmna oraz w ujściu Wisły w 1971 r. 

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej