Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Zrobiły babeczki, tablice i wzięły ulotki. Ruszyły na ulice i mówiły o ważnej sprawie

  • Napisane przez  DSI
Fot. Adam Cygan Fot. Adam Cygan

Według danych Komendy Głównej Policji, każdego dnia w Polsce średnio 15 osób popełnia samobójstwo. Statystyki wśród młodych osób do 18. roku życia są coraz bardziej niepokojące. W 2021 r. policja odnotowała prawie 1500 prób samobójczych w tej grupie wiekowej, z czego 127 zakończyło się zgonem.

Wczoraj w Drawsku Pomorskim spotkaliśmy panie z Centrum Zdrowia Psychicznego w Drawsku Pomorskim. Miały babeczki, tablicę z hasłem i ulotki. Mówiły o tym, że proszenie o pomoc to nie wstyd. Podobnie było w Złocieńcu, Świdwinie i Łobzie oraz kilku innych miastach w Polsce.

Dane pokazują tylko te próby oraz śmierci samobójcze, o których zostały powiadomione organy ścigania. Według Światowej Organizacji Zdrowia na każdą odnotowaną w oficjalnych rejestrach śmierć samobójczą młodej osoby przypada od 100 do 200 prób samobójczych. Jeśli założymy, że współczynnik ten jest adekwatny do Polski, to próbę odebrania sobie życia w 2021 roku mogło podjąć od 12 700 do 25 400 osób niepełnoletnich.

Zrobiły babeczki, tablice i wzięły ulotki. Ruszyły na ulice i mówiły o ważnej sprawie

8 września, na dwa dni przed Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom, Fundacja „Terapia to NIE WSTYD” ruszyła z IV edycją kampanii społecznej, której hasłem przewodnim w tym roku jest „Stop Samobójstwom! Życie ma sens”.

Warto wiedzieć, że bezpłatna pomoc psychologiczna jest udzielana w Drawsku Pomorskim, Łobzie, Świdwinie i Złocieńcu, a wydarzenie organizowane jest we współpracy z Centrami Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Złocieńcu.

Zrobiły babeczki, tablice i wzięły ulotki. Ruszyły na ulice i mówiły o ważnej sprawie

Niezależnie od konkretnego powodu podawanego przez policję, zdecydowana większość prób samobójczych wynikać może z kryzysu psychicznego, który może mieć bardzo różnorodne podłoże.

Gdy widzimy, że ktoś z naszego otoczenia przechodzi kryzys psychiczny, postarajmy się okazać mu pomoc. Lepiej zrobić za dużo niż za mało. – Wsparcie osoby w kryzysie psychicznym jest pewnego rodzaju poduszką bezpieczeństwa. Podarowanie nadziei drugiej osobie, to działanie, które może ochronić życie. Mądre wsparcie psychiczne, to nie jest filozofowanie i powtarzanie, że będzie lepiej. To towarzyszenie i słuchanie, a także obecność. Pokażmy osobie w kryzysie, że jest dla nas ważna. Warto zapytać, co możemy zrobić, aby poczuła się lepiej i jak zapewnić jej bezpieczeństwo.  Jednocześnie nie bójmy się powiedzieć, że nie wiemy co zrobić kiedy słyszymy o kryzysie drugiej osoby, wtedy zaproponujmy terapię i pomoc psychologiczną, aby nie czuła się samotna. To żaden wstyd prosić o pomoc specjalistów, w szczególności jeśli uratować mogą czyjeś życie – tłumaczy Elżbieta Malik, koordynator wydarzenia w Drawsku Pomorskim.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej