Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Czy wycieczka po powiecie drawskim może być ciekawa? Zobaczcie

  • Napisane przez  ZS KP
Czy wycieczka po powiecie drawskim może być ciekawa? Zobaczcie

26 uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, pod opieką Adama Stąporka i nauczyciela przedmiotu edukacja regionalna, p. Pawła Łuczko, miało okazję do poznania wielu ważnych miejsc powiatu drawskiego.

Po teoretycznych wycieczkach po regionie podczas zajęć z edukacji regionalnej, przyszedł czas na podsumowanie wiedzy i praktyczną część przedmiotu. Wiele ważnych miejsc w Kaliszu Pomorskim poznali już uczniowie podczas krótkich wycieczek w czasie zajęć. Przyszedł więc czas na poznanie regionu. Dzięki wsparciu finansowemu Zarządu Powiatu Drawskiego i firmie PKS Złocieniec, wycieczka miała szansę na realizację. Serdecznie dziękujemy!

Uczniowie czterech klas po przeprowadzonym teście wiedzy o regionie, zostali zakwalifikowani do wyjazdu. Na trasie wycieczki znalazł się pałac Brockenhausenów w Karwicach, należący do Ministerstwa Obrony Narodowej. Po tym znanym m.in. z tzw. „obiadu drawskiego” obiekcie oprowadzili nas pracownicy jednostki wojskowej. Serdeczne podziękowania kierujemy do Komendanta CSB Drawsko - pułkownika Krzysztofa Dudy, za możliwość wejścia na teren pałacu.

O architekturze Waltera Gropiusa i historii wsi Jankowo opowiadał nam  Tomasz Choroba - drawszczanin, regionalista, archeolog, muzealnik i absolwent naszej szkoły, za co serdecznie dziękujemy. Historia rodzącego się modernizmu i bauhausu tworzyła się właśnie w tym miejscu, o czym mogliśmy przekonać się podczas spaceru z panem Tomaszem. Historia lipy z 1492 roku stała się też dzięki panu Tomaszowi bardziej bliższa, a detale architektoniczne najstarszego drawskiego kościoła ZMARTWYCHWSTANIA PNJChr zachwyciły swą tajemniczością. Miejsce dawnego klasztoru Franciszkanów, choć zupełnie dziś w niczym nie przypominające swych dziejów, stał się jednym z punktów interesującego programu wycieczki, podobnie jak wizyta w Magazynie Solnym.

Ważnym elementem wycieczki były chwile spędzone w Sali Tradycji 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów w Złocieńcu. Dzięki Dowódcy 2 BZ, gen. bryg. Dariuszowi Machuli mogliśmy gościć w tym miejscu i poznać jego historię, począwszy od powstania Ordensburga, do czasów obecnych.

Czas na posiłek w Złocieńcu dodał sił podczas upalnego dnia i łatwiej było nam wędrować uliczkami Czaplinka. Dzięki uprzejmości pani Aliny Karolewicz, mogliśmy w cieniu drzew starego i pięknego kościółka Św. Trójcy a później także w jego chłodnym wnętrzu, poznać przebogatą historię i elementy wystroju tej wyjątkowej świątyni. Mieliśmy także okazję zachwycić się głosem pani Aliny, która specjalnie na tę okazję zaśpiewała starą pieśń gregoriańską. Bardzo dziękujemy pani Alinie za okazane serce po raz kolejny i opowieści z pasją.

Wisienką na naszym regionalnym torcie był pałac w Siemczynie. Uczniowie mogli poznać jego historię, przedstawioną przez Michała Olejniczaka, sołtysa Siemczyna i Przewodniczącego Rady Miasta Czaplinka. Dzięki zaangażowaniu pana Michała i uprzejmości właścicieli pałacu, państwa Andziak, mogliśmy odkryć zakamarki siemczyńskiego pałacu i poznać  interaktywne muzeum baroku. Bardzo za to dziękujemy. Niespodziewanie pojawiła się także okazja na gry integracyjne naszej młodzieży, które na terenie pałacowych obiektów przeprowadził dla nas, przebywający właśnie w pałacu dr Wacław Idziak – socjolog, kulturoznawca, animator kultury, innowator społeczny, wykładowca, autorytet w dziedzinie aktywizacji społecznej i animacji. Pomimo wielu godzin spędzonych w podróży, prawie nie było czasu zajrzeć na chwilę w telefon.

Po przejściu podziemnym tunelem, pożegnaliśmy gospodarzy miejsca i mogliśmy wrócić do Kalisza Pomorskiego.

Serdeczne podziękowania kierujemy też w stronę Grzegorza Kołodzieja ze złocienieckiego PKS, który dzielnie znosił nasze pomysły i chętnie współpracował podczas realizacji naszej wycieczki.

Jedenaście godzin spędzonych w podróży po zaledwie kilku zakątkach naszego regionu, pozwala stwierdzić, że bogactwo atrakcji, ciekawostek i tajemnic naszej Małej Ojczyzny jest naprawdę warte uwagi i dalszego odkrywania, do czego mamy nadzieję przyczyni się, podobnie jak tym razem, także w przyszłości Zarząd Powiatu Drawskiego, organu prowadzącego ZS w Kaliszu Pomorskim.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej