DK20: Szczecinek miniemy obwodnicą. Rusza przetarg na projekt i budowę

  • Napisane przez  Mateusz Grzeszczuk
DK20: Szczecinek miniemy obwodnicą. Rusza przetarg na projekt i budowę

Rusza przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Szczecinka w ciągu DK20. To kolejna w naszej okolicy po Złocieńcu zaplanowana obwodnica, w sprawie której ruszyły procedury. Przypomnijmy, że na obwodnicę dla Złocieńca przygotowano przetarg na projekt. Wygląda na to, że obwodnica dla Szczecinka powstanie dużo szybciej niż dla Złocieńca.

Do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej GDDKiiA wysłała ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Szczecinka w ciągu DK20. Obwodnica o długości 4,3 km będzie łączyła się z oddaną do ruchu w ubiegłym roku obwodnicą w ciągu S11 i umożliwi całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta. Jest to drugi w województwie zachodniopomorskim, po obwodnicy Gryfina w ciągu DK31, przetarg na realizację inwestycji z rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Realizacja inwestycji planowana jest w latach 2021-2025. 

- Obwodnica Szczecinka to kolejne zadanie z Programu budowy 100 obwodnic. To inwestycja w infrastrukturę drogową, niezbędną do poprawy życia mieszkańców, lepszych warunków bezpieczeństwa jej użytkowników, a w przypadku tego regionu to również zwiększenie ruchu turystycznego. - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego ze Szczecinka

W ubiegłym roku do ruchu została oddana obwodnica Szczecinka w ciągu drogi ekspresowej S11. Nadal jednak droga krajowa nr 20 prowadzi przez centrum miasta. Dlatego konieczna jest budowa obwodnicy również w ciągu DK20. Nowa trasa od południa ominie Szczecinek i połączy obwodnicę w ciągu DK20 z obwodnicą w ciągu S11 w rejonie miejscowości Miękowo, gdzie powstanie nowy węzeł drogowy. Będzie to jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). W ramach inwestycji powstaną też dwa ronda oraz wiadukt nad linią kolejową.

DK20: Szczecinek miniemy obwodnicą. Rusza przetarg na projekt i budowę

Decyzja środowiskowa dla tej inwestycji została uzyskana w roku 2012. Była to decyzja wspólna z obwodnicą w ciągu S11. Wówczas jednak do realizacji skierowano wyłącznie odcinek w ciągu S11. Dalsze prace przygotowawcze dla odcinka w ciągu DK20 ruszyły w roku 2019, natomiast w roku 2020 inwestycja ta znalazła się wśród dziewięciu projektów przewidzianych do realizacji w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na Pomorzu Zachodnim. Otworzyło to możliwość rozpoczęcia przetargu na realizację tej inwestycji.

Tym samym obwodnica Szczecinka dołączyła do obwodnicy Gryfina w ciągu DK31, dla której przetarg na realizację został ogłoszony pod koniec września tego roku i gdzie jesteśmy już po otwarciu ofert. Dla obwodnic Szwecji, Wałcza, Rusinowa i Człopy na DK22 oraz Stargardu i Złocieńca na DK20 trwa przygotowywanie dokumentacji. W trakcie jest przetarg na wykonanie projektu obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13. 

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto