Fotowoltaika - na czym polega to rozwiązanie?

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
Fotowoltaika - na czym polega to rozwiązanie?

Fotowoltaika, a tak naprawdę to instalacja fotowoltaiczna, przekształca energię pochodzącą ze słońca w energię elektryczną. Instalację podłączamy do aktualnej instalacji domu lub budynku gospodarczego i tym sposobem możemy cieszyć się absolutną niezależnością energetyczną. Cena prądu jest w tym przypadku zdecydowanie niższa i bez problemu można go wykorzystywać na przykład do ogrzewania domu bądź wody. Energię można wykorzystywać na bieżąco, jednak jej nadwyżki bez problemu da się „przechowywać” w standardowej elektrowni. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym jakie oszczędności da Wam fotowoltaika, na czym polega to rozwiązanie dokładnie oraz czy to się w ogóle opłaca – zachęcamy do dalszej lektury.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę? Czy to się opłaca?

Tak, opłacalność fotowoltaiki to coś co nieustannie rośnie, tak samo jak ciągle wzrastają ceny prądu, który dostarcza nam elektrownia. Panele fotowoltaiczne gwarantują co najmniej 25 lat pracy, która nie wymaga jakiegokolwiek zainteresowania ze strony właściciela budynku. Rozwiązanie jest absolutnie bezobsługowe i każdego dnia dostarcza darmowy prąd, którym zasilicie laptopa, lodówkę, pralkę, zmywarkę lub odkurzacz. Ogromną zaletą rosnącej popularności fotowoltaiki jest jej spadająca cena. Od roku 1973 kiedy to pojawiły się pierwsze tego typu rozwiązania, po dziś dzień, panele staniały aż o 99%.

Fotowoltaika - na czym polega to rozwiązanie

Źródło: Fotowoltaika na czym polega? https://ozeprojekt.pl/fotowoltaika-dla-domu-jednorodzinnego

Czy fotowoltaika dostarcza odpowiednią ilość prądu?

Ilość wytwarzanego prądu będzie różna. Zależy ona on rozmiarów instalacji fotowoltaicznej. Uśredniając, instalacja o mocy 1 kWp, zamontowana na południowej stronie dachu to mniej więcej 900-1100 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Koszt montażu takiego rozwiązania będzie zależał od wybranych paneli (mono- lub polikrystalicznych). Zakładając, że standardowej rodzinie potrzeba w skali roku 2500-3500 kWh, musimy być przygotowani na inwestycję w kwocie pomiędzy 18 – 25 tysięcy złotych. Jeśli jednak patrzeć na to długoterminowo, po około 9-10 latach kwota ta się zwraca i przez kolejnych 15 korzystacie z całkowicie darmowego prądu, ponieważ fotowoltaika nie wiąże się z żadnymi kosztami eksploatacji.

Jak działa fotowoltaika – na czym polega to rozwiązanie?

Nie jest to wcale tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać laikowi. Foton, tj. minimalna jednostka światła, w momencie padania na ogniwo fotowoltaiczne, pochłaniany jest przez znajdujący się w panelach krzem, zmuszając w ten sposób do aktywności elektron. Opisana sytuacja to właśnie przepływ prądu, z którego korzystamy. Panele fotowoltaiczne to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż kolektory słoneczne. Pierwsze zamieniają OZE w energię elektryczną, drugie produkują jedynie ciepło.

 

Fotowoltaika - na czym polega to rozwiązanie

Źródło: https://ozeprojekt.pl/

Fotowoltaika i jej korzyści

Do podstawowych zalet tego rozwiązania należą przede wszystkim ekonomia i ekologia, a także niezależność energetyczna. Rosnące ceny prądu przestają mieć dla nas znaczenie. Nie dość, że oszczędzamy – mamy wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza, jakim oddychamy.

Gdzie montowane są panele fotowoltaiczne?

Wielu z nas wydaje się, że dach jest jedyną słuszną opcją. Nieprawda! Fotowoltaikę można montować zarówno na dachu, jak i na gruncie, na specjalnych stojakach, tak by skierować ją na południe i jak najlepiej wykorzystać padające słońce. Najlepszym rozwiązaniem jeśli mowa o montażu są dachy skośne skierowane właśnie na południe. Jeśli jednak Wasz dach jest płaski lub skierowany w przeciwną stronę – spokojnie – wykorzystując wysięgniki, na nim także fotowoltaikę da się zamontować.

Jesteście zwolennikami czy przeciwnikami paneli fotowoltaicznych?

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto