Henrykowskie Dni w Siemczynie – tam przeszłość przeplata się teraźniejszością

  • Napisane przez  DSI
Fot. Adam Cygan Fot. Adam Cygan

Henrykowskie Dni w Siemczynie nieopodal Czaplinka odbywają się od wielu lat. To już siedemnasty raz organizatorzy zapraszają do kompleksu pałacowego w Siemczynie

Kiedy, w sobotę 4 lipca przyjechaliśmy na miejsce wydarzeń trwała już konferencja historyczno-naukowa pt.: „Parki podworskie na Pomorzu Zachodnim”. Było ona moderowana przez dr hab. Michała Kupca. Wśród prelegentów można było posłuchać dr inż. Elżbiety Dusza z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, która przygotowała wykład pt. „Parki podworskie na Pomorzu Zachodnim: pochodzenie, koleje losu, możliwości renowacji.”, czy  dr Tomasza Dudę z fajnym wykładem „Chodź, opowiem Ci historię... czyli o roli narracji i storytellingu w pomorskiej turystyce dziedzictwa.”

Henrykowskie Dni w Siemczynie

Byliśmy rano więc i na główne wydarzenia trzeba było poczekać. Odbywały się już warsztaty ceramiczne w Kuźni Ceramicznej, otwarto aleję artystów i rzemieślników oraz miasteczko zabaw i rozrywki dla dzieci i młodzieży.
Panie z sołectwa Siemczyno przygotowywały pierogi, ciepłe dania i cisto, które mimo, że jeszcze przed obiadem rozchodziły się w ekspresowym tempie.

Henrykowskie Dni w Siemczynie

Czas płynął powoli, słychać było rozmowy a SHK TEMPELBURG rozbijał swój obóz. Co chwilę było widać jak przemykają panie przebrane w bogate stroje barokowe, chętnie fotografując się z gośćmi. Można było obejrzeć zabytkowy pałac i poczuć barokowe czasy.

Henrykowskie Dni w Siemczynie

Na popołudnie zaplanowano występy zespołów muzycznych, śpiewaczych i tanecznych na letniej scenie oraz pokazy mody i strojów historycznych w alei rzemieślników i przypałacowych błoniach.

Dzień miał się zakończyć koncertem galowym „Vivat Moniuszko”

W niedzielę

Organizatorzy pozwalają odpocząć i wydarzenia zaplanowali troszkę później. W południe msza św. w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej z oprawą muzyczną Zespołu „Ontis”. Później zaplanowano grupowe zdjęcie na schodach Pałacu Siemczyno. Atrakcją ma być badanie historii dóbr kultury materialnej - INTERAKTYWNE MUZEUM BAROKU i UNIWERSALIUM RZEMIOSŁ RÓŻNYCH oraz BAROKOWY PARK.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej