Ruszają nowe narzędzia wsparcia dla przedsiębiorców i służby zdrowia w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego.

  • Napisane przez  Artykuł partnerski
Ruszają nowe narzędzia wsparcia dla przedsiębiorców i służby zdrowia w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego.

Kilka dni temu informowaliśmy o możliwościach jakie daje Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy oraz o tym w jaki sposób środki trafią do firm w naszym powiecie.

Jak się okazuje to nie koniec pozytywnych informacji ze stolicy województwa. Jeszcze w czerwcu br. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego uruchomi dodatkowe środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego z przeznaczeniem na pomoc przedsiębiorcom oraz wsparcie dla jednostek ochrony zdrowia.

W ramach programu unijne pieniądze pozwolą rozszerzyć Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy o kolejne narzędzia, które pomagają w minimalizowaniu skutków pandemii COVID-19 na Pomorzu Zachodnim i w powiecie drawskim.

Co nowego dla przedsiębiorców?

Do dotychczasowej oferty dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli wskutek pandemii coronawirusa, koncentrującej się na pożyczkach płynnościowych oraz dotacjach na utrzymanie miejsc pracy, dołączy dodatkowy mechanizm. Bezzwrotne granty będą mogły być przeznaczone na finansowanie kapitału obrotowego. Środki w przedziale od 7 do 160 tys. złotych – w zależności od wielkości firmy i okresu finansowania – pozwolą pokryć koszty bieżącej działalności przedsiębiorstwa i rozliczane będą w uproszczony sposób.  

Wsparcie z poziomu regionalnego kierowane będzie do mikro- i małych firm, natomiast firmy średnie będą mogły starać się o pomoc, opartą na zbliżonych zasadach, w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Budżet tego mechanizmu w województwie zachodniopomorskim wyniesie ok. 50 mln złotych. Środki  wygospodarowane zostaną w Regionalnym Programie Operacyjnym. Wsparcie powinno zostać uruchomione jeszcze w czerwcu. Obecnie trwają konsultacje ze środowiskiem zachodniopomorskich przedsiębiorców dotyczące szczegółowych parametrów wsparcia.

- W powiecie drawskim branża turystyczna, w szczególności kajakarska, mimo znoszenia ograniczeń nie ruszyła. Miesiąc maj ma dla nas istotne znaczenie, bo to wówczas na Drawie pojawiają się kajakarze. W tym roku tak nie było. Potrzebujemy wsparcia, gdyż turyści bardzo ostrożnie podchodzą teraz do wypoczynku – zauważa Andrzej Rusiecki, organizator spływów kajakowych.

Ruszają nowe narzędzia wsparcia dla przedsiębiorców i służby zdrowia w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego.

Co nowego dla ochrony zdrowia?

Dotychczas ponad 20 mln złotych, pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego i środków województwa, wspomogło szpitale wojewódzkie, na których spoczywa główny ciężar stawienia czoła pandemii w regionie.

Wyposażenie służb medycznych i ratowniczych w sprzęt wspomagający skuteczne przeciwdziałanie pandemii będzie kontynuowane w ramach przygotowywanego właśnie konkursu na dotacje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. O dofinansowanie środków ochrony osobistej, środków dezynfekcyjnych oraz niezbędnego sprzętu będą mogły ubiegać się wszystkie te jednostki ochrony zdrowia oraz jednostki ratownicze, które uczestniczą w zwalczaniu COVID-19. O wsparcie w konkursie, którego budżet szacowany jest na minimum 5 mln złotych, będą mogły starać się m.in. szpitale prowadzone przez lokalne samorządy.

Skąd nowe środki na dodatkowe elementy programu?

Staramy się jak najlepiej wykorzystywać środki Regionalnego Programu Operacyjnego do przeciwdziałania skutkom pandemii na Pomorzu Zachodnim. Otwarta postawa Komisji Europejskiej pozwala nam przeznaczać unijne pieniądze wszędzie tam, gdzie są one najbardziej potrzebne i wypełnią te obszary, gdzie nie trafia wsparcie rządowe – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Kiedy daty naborów wniosków w ramach nowych form wsparcia ?

Urząd Marszałkowski zapowiada, że informacje o datach uruchomienia naborów wniosków pojawią się już w kolejnych tygodniach.

Będziemy monitorować sytuację i powiadomimy mieszkańców powiatu jak tylko pojawią się wytyczne dotyczący nowych form wsparcia.

 

 

 

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej