Na wypalonej ziemi – pożar na poligonie w okolicach pasa ćwiczeń taktycznych Góra Hetmańska

  • Napisane przez  st. kpt. Andrzej Podolak
Fot. st. kpt. Andrzej Podolak Fot. st. kpt. Andrzej Podolak

W dniu 7 sierpnia o godz. 12.03 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze pasa ćwiczeń taktycznych Góra Hetmańska na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych drawsko.
Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowane zostały siły i środki służb ratowniczych.


Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się trawa, wrzosy i żarnowce na terenie pasa ćwiczeń taktycznych, na którym prowadzone były ćwiczenia wojsk NATO a teren nie został jeszcze rozminowany.
Intensywność procesu spalania oraz kierunek wiatru stwarzał realne zagrożenie dla pobliskiego lasu, w związku, z czym w pierwszej fazie akcji prowadzono działania w obronie celem, których było uniemożliwienie przedostania się pożaru na obszary leśne.
W miarę przybywania kolejnych sił i środków wprowadzano kolejne prądy wody i zorganizowano zaopatrzenie wodne z oddalonego o około 3 kilometry akwenu.
W związku z zagrożeniem ze strony niewybuchów, na pogorzelisko nie wprowadzono ratowników a działania gaśnicze prowadzono na obwodzie pożaru, który wyznaczały drogi czołgowe i pasy przeciwpożarowe.
Przybyłe na miejsce zdarzenia ciągniki Zakładów Usług Leśnych oborały teren pożaru uniemożliwiając rozprzestrzenienie się ognia w inne regiony poligonu drawskiego.
Śmigłowiec zadysponowany przez Lasy Państwowe wykonał około 30 zrzutów w regionie zagrożenia niewybuchami.
W wyniku pożaru spaleniu uległo ok. 25 hektarów traw i wrzosowisk a podjęte działania gaśnicze uniemożliwiły rozwój pożaru na obszary leśne.
W działaniach gaśniczych udział brało 10 zastępów straży pożarnej.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto