Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Najważniejsze działania „Klepsydry” w 2017 roku

  • Napisane przez  ZSP Kalisz Pomorski

Działająca w kaliskim Liceum od ośmiu lat grupa teatralna „Klepsydra” także w 2017r. odegrała ważną rolę w życiu naszego miasta. Uczniowie pod kierunkiem Joanny Mączkowskiej (polonistki i absolwentki reżyserii krakowskiej PWST) twórczo uczestniczyli w wielu ważnych wydarzeniach, tak społecznych jak i kulturalnych. Warto zatem przypomnieć ten artystyczny ślad w pejzażu Kalisza Pomorskiego.

13 stycznia - Nagrody dla solistów

Adrian Kociuba, Kamila Pomagalska i Julia Zinczuk, otrzymali nagrody na „XI Zachodniopomorskim Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych”, jaki odbył się w Ińsku. Konkurs zgromadził kilkudziesięciu uczestników z całego województwa zachodniopomorskiego. Nasi soliści występowali w grupie czwartej – uczniów powyżej 16. lat. Adrian Kociuba za wykonaną koncertowo kolędę: „Mario, czy już wiesz?” zdobył tytuł laureata Festiwalu. Natomiast Kamili Pomagalskiej oraz Julii Zinczuk jury przyznało wyróżnienia.

26 stycznia- Nagroda dla Adriana


W regionalnym „XII Konkursie Kolęd i Pastorałek”, jaki odbył się w Reczu Adrian Kociuba za piękne wykonanie kolędy otrzymał trzecie miejsce.

9 lutego - Rocznica zdobycia Kalisza Pomorskiego

W ramach obchodów 72. rocznicy zdobycia Kalisza Pomorskiego soliści „Klepsydry” wystąpili z koncertem w Pałacu. Tam też uczniowie Gimnazjum i Liceum zaprezentowali referat autorstwa Bogumiła Kurylczyka pt. „Historia w służbie propagandy, czyli jak w roku 1951 obchodzono szóstą rocznicę zdobycia miasta”. Spotkanie prowadziła Agata Krysińska z grupy teatralnej „Klepsydra”, a koordynatorem uroczystości była Joanna Mączkowska.

Marzec - moja mała Ojczyzna

Już od siedmiu lat, każdego roku, kolejni uczniowie dowiadują się o wielu nieznanych sobie wcześniej faktach z bogatych dziejów Kalisza Pomorskiego, np. o gmachu Czerwonej Szkoły, do którego uczęszczają na lekcje i o mieście, w którym on stoi. Tę wiedzę zdobywają na lekcjach wiedzy o kulturze, gdzie prowadząca ten przedmiot Joanna Mączkowska realizuje autorski projekt „Kalisz Pomorski – moja mała Ojczyzna”. Materiałem wyjściowym do zgłębiania kaliskich historii oraz tajemnic jest licealny portal wielopokoleniowy: My-Kalisz Pomorski–okolice–świat (http://www.liceum.kalisz.pl) prowadzony przez Joannę Mączkowską i Bogumiła Kurylczyka. Stanowi on bogaty i wciąż aktualizowany zbiór autorskich, unikalnych materiałów dotyczących naszego miasta.

23 marca - Spacer wśród tajemnic

Co kryją kaliskie ulice i stojące przy nich budowle przed oczyma przechodniów? O tym zagadkowym świecie i miejscowych tajemnicach opowiadał uczniom Liceum Bogumił Kurylczyk na spotkaniu zorganizowanym przez Joannę Mączkowską.
Zaczął od dziedzińca Czerwonej Szkoły, który jest podobnie jak wgłębienie terenu za stojącym po sąsiedzku Ratuszem, śladem po fosie płynącej w średniowieczu pod miejskimi murami. Ich ostatni, zachowany fragment biegnie od Pałacu do ul. Wolności, gdzie dawniej stała Brama Recka. Następnie wyjaśnił, że kaliski Pałac nie ma prawie żadnego związku z rodem von Wedel, w przeciwieństwie do rodu von Güntersberg, herbu trzy głowy dzika. Opowiedział także o restauracji „Bellevue” („Piękny widok”), która stała dawniej na licealnym boisku, a z jej kawiarnianego ogródka rozciągał się faktycznie malowniczy widok na jezioro Bobrowo Wielkie.Bogumił Kurylczyk przekazał do licealnej Izby Pamięci kolejne pamiątki: oryginalną, przedwojenną książeczkę oszczędnościową Städtische Sparkasse Kallies oraz oryginalne, przedwojenne świadectwo czeladnicze (Lehrbrief) kowala z Prostyni. A do gabloty poświęconej jednej z pierwszych kaliskich nauczycielek pani Helenie Kurylczyk dodał jej świadectwo pracy wystawione w 1951 r. i podpisane przez Jana Sujkowskiego, ówczesnego dyrektora Państwowej 11-letniej Szkoły Ogólnokształcącej w Kaliszu Pomorskim.

25 marca - Laureaci Powiatowego Przeglądu

Troje kaliskich licealistów: Adrian Kociuba, Kamila Pomagalska i Julia Zinczuk zostało laureatami „Powiatowego Przeglądu Solistów i Muzycznych Zespołów Estradowych”, który odbył się w Drawsku Pomorskim.

30 marca - 2 kwietnia - Klepsydra w Krakowie

Ta wycieczka, chociaż trwała łącznie z podróżą cztery dni, minęła niczym cztery akty zajmującego, teatralnego spektaklu, w którym Kraków zaprezentował się kaliskim licealistom jak prawdziwa, kulturalna stolica Polski. Uczestnicy teatralnej wycieczki jeszcze tego samego dnia udali się na spacer po Rynku Głównym. Zdążyli nie tylko zobaczyć Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim, ale także przejechać się stylową dorożką po fragmencie Drogi Królewskiej, prowadzącej na Wawel. Drugi dzień pobytu w Krakowie wypełniły zajęcia, które w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej prowadził prof. Tadeusz Malak. Były prorektor PWST wtajemniczał w sekrety impostacji głosu, czyli trudnej sztuki usprawnienia jego emisji podczas śpiewu. W tej artystycznej uczelni młodzież rozwija swoje pasje teatralne. Z kolei duchowym deserem w tym dniu był ambitny spektakl „Akropolis” wystawiony na czołowej polskiej scenie, czyli w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej. Kolejny dzień rozpoczęła wizyta w Zamku Królewskim na Wawelu, a potem dłuższy spacer po zaułkach Kazimierza, gdzie tętnią życiem dziesiątki galerii i restauracji. To zwiedzanie było dobrym przygotowaniem przed dwoma kolejnymi spektaklami, tym razem w Teatrze Bagatela. Kraków, ze swoimi teatrami, muzeami oraz przebogatym życiem kulturalnym, jest prawdziwą skarbnicą sztuki dla wszystkich, którzy zapragną z niej skorzystać. Od kilku lat kaliskie Liceum umożliwia to grupie zainteresowanych uczniów, którzy nabyte tu umiejętności wykorzystują w pracy nad kolejnymi spektaklami „Klepsydry”.

Kwiecień - Adrian laureatem

Laureatem „XI Regionalnego Festiwalu Piosenki Przyrodniczej” w Kaliszu Pomorskim został Adrian Kociuba.

27 kwietnia - Nagrody za rozgłos

Nasi soliści: Kamila Pomagalska, Julia Zinczuk, Adrian Kociuba, którzy śpiewem wygrywają liczne konkursy przynosząc rozgłos naszemu miastu zostali publicznie uhonorowani na sesji Rady Miejskiej Kalisza Pomorskiego. Gromkimi brawami doceniono artystyczne dokonania młodzieży i w nagrodę wręczono uczniom bony towarowe. Specjalny dyplom uznania wręczono Joannie Mączkowskiej - opiekunce „Klepsydry”.

28 kwietnia – Pożegnanie absolwentów

Na pożegnaniu uczniów klas trzecich, tegorocznych absolwentów Liceum, „Klepsydra” wystąpiła zarówno w części oficjalnej jak i w artystycznej. Dla absolwentów, nauczycieli oraz zaproszonych gości zaśpiewały: Julia i Kamila.Pożegnano się z wieloma „podporami” grupy, których kreacje teatralne przeszły na stałe do kronik „Klepsydry”. Szczególnie ciepłe pożegnania odbywały się w mniejszym gronie, kameralnie. Agata, Jola i Natalia wręczyły opiekunce „Klepsydry” kwiaty oraz pamiątkową fotografię.

23 maja - Kaliskie szlifowanie charakterów

Liczna grupa uczniów uczestniczyła w obrzędzie szlifowania charakterów, jaki przygotowała i przeprowadziła młodzież z grupy teatralnej „Klepsydra”. To plenerowe przedstawienie, mające formę happeningu, oparto na sięgającej XV wieku tradycji, gdy o ludziach nieokrzesanych zaczęto mówić, iż powinni pójść do Kalisza Pomorskiego by oszlifować swoje maniery. Z czasem rubaszny obrzęd szlifowania delikwenta o podejrzanych manierach zamieniono w ceremonię szlifowania pana młodego, by potem w małżeństwie dochowywał wierności poślubionej żonie. Orszak uczniowskich par uformował się na boisku kaliskiego Liceum, skąd powędrowano za Stadion Miejski, gdzie nad potokiem Syrenim ustawiono w 2003 r. odnaleziony autentyczny Kamień Szlifierski („Schleifstein”). Ceremonia szlifowania polegała na podprowadzaniu uczniów płci obojga przez pachołków pod koło, gdzie przy radosnym dopingu zebranych dokonywała się zgodnie z tradycją przemiana osobowości z gorszej czy lepszej - na jeszcze lepszą, co potwierdzano okolicznościowym certyfikatem.

25 maja - „Manekiny”- spektakl wzruszeń

Trudno było pozostać obojętnym wobec ładunku emocji zaprezentowanym przez grupę teatralną „Klepsydra” na spektaklu pt. „Manekiny”. Młodzi aktorzy otrzymali wielkie oklaski ze strony wzruszonej, nawet do łez, publiczności przybyłej do Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim. Nie szczędzono gratulacji twórcy przedstawienia, którego scenarzystą, choreografem i reżyserem jest Joanna Mączkowska. Jak stwierdziła po spektaklu, starała się w nim pokazać to, co w życiu najważniejsze: siłę prawdziwej bliskości z drugim człowiekiem i ułudę tej bliskości, jaką daje tłum. Siłę rozmowy w cztery oczy i pozory tej rozmowy w komunikowaniu się poprzez media.

31 maja - Szósty „Piknik Młodych Pasjonatów”

„Piknik Młodych Pasjonatów” na stałe wpisał się w harmonogram pracy Liceum w Kaliszu Pomorskim. Tym razem Szkołę odwiedziło około 200. uczniów z 12. gimnazjów. Najliczniejszą grupę stanowili gimnazjaliści z Kalisza Pomorskiego, Choszczna, Recza, Drawna, Dobrzan i Wierzchowa. Młodzież aktywnie brała udział w warsztatach, zajęciach sprawnościowych i różnego rodzaju pokazach. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także zajęcia teatralne z grupą „Klepsydra”.

8 czerwca – „Wspomnienie o pierwszomajowym pochodzie”

Piąty z kolei spektakl plenerowy „Klepsydry” na otwarcie sezonu letniego znowu rozśmieszył i pobudził do refleksji publiczność. Punktem kulminacyjnym spektaklu było uformowanie pochodu ze wszystkich jego uczestników na wzór dawniejszych pochodów pierwszomajowych. Na sztandarach tej odegranej współcześnie manifestacji powiewał błękit zamiast czerwieni, ponieważ symbolizuje on niebo, czyli raj na ziemi obiecywany populistycznie przez wszystkie rządy autorytarne. Oddające klimat tamtych czasów hasło wiodące brzmiało: „Za sto lat zmienimy świat!” a niesione transparenty głosiły, że „Prawda to kłamstwo” i „Wolność to niewola”. Przemawiał też przewodniczący wiodącej partii, który mówił wprawdzie niewiele, ale za to rozdawał wśród słuchaczy słodkie mandarynki, by tak sobie zaskarbić ich uznanie. Scenariusz w oparciu o dokumentację autentycznych, niegdysiejszych pochodów napisał Bogumił Kurylczyk. Spektakl wyreżyserowała Joanna Mączkowska.

10 czerwca - Licealiści zaśpiewali w Szczecinie

Laureaci „Powiatowego Przeglądu Solistów i Muzycznych Zespołów Estradowych” w Drawsku Pomorskim : Adrian Kociuba, Kamila Pomagalska i Julia Zinczuk zaśpiewali w Szczecinie na Przeglądzie Wojewódzkim.

Czerwiec - Nagrodzeni w Konkursie „Pamięć Nieustająca”

W V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Artystycznego „Pamięć nieustająca” w Warszawie jury przyznało kaliskim licealistom wyróżnienie w kategorii: Prace multimedialne „za uczestnictwo w prowadzeniu strony internetowej poświęconej małej Ojczyźnie - Kalisz Pomorski”. Głównym celem tego konkursu jest budowanie wśród młodzieży świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, a ponadto podkreślenie znaczenia Małych Ojczyzn i lokalnych bohaterów oraz zainteresowanie historią współczesną Polski, dlatego zgłosiliśmy nasz portal internetowy: „MY-KALISZ POMORSKI- OKOLICE-ŚWIAT” (www.liceum.kalisz.pl), gdzie konsekwentnie odkrywamy tajemnice miasta.

13 czerwca: Konkurs: „Wszystkie drogi prowadzą do Banku”

Uczestnicy konkursu „Wszystkie drogi prowadzą do Banku Spółdzielczego w Kaliszu Pomorskim”, podzieleni na cztery kategorie wiekowe: liceum, gimnazjum i szkoła podstawowa (oddzielnie klasy I-III oraz IV-VI), wzięli udział w dwóch konkurencjach: praca plastyczna i praca literacka (wiersz). Trzyosobowe jury: Teresa Stąporek (instruktor plastyki w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury), Joanna Mączkowska (polonista, reżyser teatralny, specjalista Public Relations) i Elżbieta Zydorek (wiceprezes zarządu Banku) podkreśliło wysoki poziom nadesłanych prac. Laureatom konkursu wręczono atrakcyjne nagrody, a uczestnikom pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

23 czerwca – Zakończenie roku szkolnego

Na zakończenie roku szkolnego Dyrektor Maciej Rydzewski, jako przewodniczący Kapituły honorowego tytułu „Przyjaciel Liceum w Kaliszu Pomorskim” nadał to wyróżnienie osobom, które wniosły wyjątkowy wkład w rozwój Szkoły: Joannie Kuleszy, Staroście Drawskiemu Stanisławowi Kuczyńskiemu, Etatowemu Członkowi Zarządu Powiatu Drawskiemu Januszowi Garbaczowi, Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego Michałowi Hypkiemu, Wiesławowi Piotrowskiemu oraz Bogumiłowi Kurylczykowi. Piosenkę dla Przyjaciół Liceum wykonał solista „Klepsydry” Adrian Kociuba. Pomysłodawczynią uhonorowania osób szczególnie zaangażowanych we współpracę jest Joanna Mączkowska.

25 sierpnia - Odkrywanie wspólnych korzeni

Grupa niemieckich turystów powiązana rodzinnymi więzami z mieszkańcami Kalisza Pomorskiego sprzed 1945 r. odwiedziła m.in. Stary Cmentarz, Pałac oraz Liceum. Wizyta w Czerwonej Szkole rozpoczęła się od Izby Muzealnej gdzie przewodnikiem był jej współtwórca Dyrektor Maciej Rydzewski. W uznaniu za pielęgnowanie polsko-niemieckiej historii naszego miasta i Szkoły otrzymał album starych zdjęć, a także obraz przedstawiający kaliski Kościół. Z kolei w pracowni języka polskiego zaprezentowano gościom internetowy portal historyczny (www.liceum.kalisz.pl), który od pięciu lat konsekwentnie tworzą uczniowie Liceum pod kierunkiem Joanny Mączkowskiej oraz Bogumiła Kurylczyka, odkrywając kolejne tajemnice naszego miasta. Günther Korn nie szczędził ciepłych słów, a pozostali członkowie grupy oklasków pod adresem dyrekcji Liceum oraz autorów portalu poświęconego polsko-niemieckim korzeniom Kalisza Pomorskiego. Jako osoba często odwiedzająca nasze miasto Günther Korn opowiedział swoim rodakom o wyreżyserowanych przez Joannę Mączkowską spektaklach grupy teatralnej „Klepsydra”, nawiązujących do starych legend oraz zapomnianych faktów.

22 września – Święto naszej Szkoły

W „Inteligentnym Ogrodzie”, powstałym na terenie dawnego dziedzińca, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wraz z nauczycielami, rodzicami i pracownikami obsługi obchodzili w uroczystej atmosferze Święto Szkoły a wspólnie z nimi - zaproszeni goście. Uroczystość uświetniły m.in. występy licealnej grupy teatralnej „Klepsydra”. Polskie i angielskojęzyczne piosenki w ich wykonaniu dodały tej ceremonii wyjątkowego charakteru. Dyrektor podziękował za wzorowe przygotowanie obchodów koordynatorce uroczystości Joannie Mączkowskiej.

12 października – Na Powiatowym Dniu Edukacji Narodowej

Jedną z kilku nagród Starosty Drawskiego, wręczonych wyróżniającym się pedagogom z okazji Dnia Edukacji Narodowej, otrzymała Joanna Mączkowska. Przyznano ją nie tylko za sukcesy dydaktyczne, lecz także artystyczne, związane z prowadzeniem grupy teatralnej „Klepsydra”, znanej ze spektakli oraz koncertów. Właśnie członkowie „Klepsydry”: Adrian Kociuba, Kamila Pomagalska i Julia Zinczuk uświetnili spotkanie w sali obrad Starostwa gorąco oklaskiwanym koncertem piosenek polskich i angielskich.

13 października - Dzień Edukacji Narodowej

W naszej Szkole było tego dnia wiele życzeń, kwiatów, podziękowań i wzruszeń podczas uroczystości, jaką uczniowie zadedykowali swoim nauczycielom. Atmosferę uroczystego apelu wzbogaciły piosenki w wykonaniu wokalistów z grupy teatralnej „Klepsydra” : Julii, Kamili, Wiktorii i Adriana Wiktorii.

8 listopada – O tajemnicach rodziny Wittchow

Z odnalezionych dokumentów wynika, iż w dużej mierze do budowy Kalisza Pomorskiego przyczynili się Albert i Wilhelm Wittchow. W oparciu o te odkryte w archiwach dokumenty kaliscy licealiści pod kierunkiem Bogumiła Kurylczyka i Joanny Mączkowskiej przygotowali opracowanie zatytułowane: „Tajemnice rodziny Wittchow”, które przedstawili na publicznej prezentacji . W konkluzji prelekcji stwierdzono, iż współcześni mieszkańcy Kalisza Pomorskiego wciąż korzystający z tych wszystkich obiektów, które Albert i Wilhelm Wittchow zbudowali lub wyremontowali, nie powinni o tym zapomnieć. Najwymowniejszym wyrazem tej pamięci byłoby bez wątpienia odnowienie grobowca rodziny Wittchow na Starym Cmentarzu, co już przed rokiem zainicjowali wraz z licealistami: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska.

10 listopada – Spektakl i koncert

Grupa teatralna „Klepsydra” wystawiła z okazji Święta Niepodległości wymowny spektakl oraz wzruszyła publiczność koncertem nostalgiczno-patriotycznych pieśni. Oba występy odbyły się w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim. Mający już swoją premierę w czerwcu spektakl „Wspomnienie o pierwszomajowym pochodzie” przypominał obrzędy kultu jednostki kiedy na wszelkie sposoby wychwalano przywódców rządzącej partii, oddając im karykaturalnie hołdy i bezkrytycznie wielbiąc jako „genialnych strategów”. Za wzruszenia i pobudzenie do refleksji podziękowali na koniec uroczystości Joannie Mączkowskiej (reżyserowi spektaklu i koncertu), Bogumiłowi Kurylczykowi (autorowi scenariusza) oraz występującym licealistom: Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim- Maciej Rydzewski i Wicedyrektor- Katarzyna Witek.

16 listopada - Moralitet antynikotynowy

W ramach obchodów „Światowego Dnia Rzucania Palenia” w kaliskim Liceum odegrano moralitet pobudzający do refleksji nad zgubnymi skutkami nałogu nikotynowego. Nikt nie wygłaszał tu słów potępienia, ponieważ wszystko przedstawili gestami w swojej scenicznej pantomimie aktorzy grupy teatralnej „Klepsydra” wspomagani przez odpowiednie kostiumy i dekoracje. Tuż po dzwonku na szkolny korytarz wkroczyły „papierosy”, a za nimi ubrane na czarno „choroby” spowodowane paleniem. Oczywiście z rysunkami „przeżartych” nikotyną płuc. Po chwili do tego korowodu dołączyły postaci ubrane na biało, symbolizujące zdrowie oraz rozum. We wspólnym tańcu rozpoczęła się walka dobra ze złem obserwowana pilnie przez widzów i z ich aktywnym udziałem zwłaszcza w kulminacyjnej scenie wypędzania „chorób” z Liceum.

7 listopada - Lekcja o Kaliszu Pomorskim

Historycznych tajemnic Kalisza Pomorskiego rozwiązano już siedem. Która jest najważniejsza? Od której zacząć ich streszczenie? Taką podróż „ekspresem po tajemnicach” odbyli uczniowie klasy I b naszego Liceum. Było to możliwe, gdyż tę skondensowaną lekcję lokalnej historii poprowadzili wspólnie: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska, którzy wraz z licealistami kolejnych roczników od pięciu lat realizują program „Moja Mała Ojczyzna”, a w nim odkrywają kolejne dotąd nieznane fakty z dziejów miasta.”.Uczniowie wysłuchali z zaciekawieniem opowieści o kole szlifierskim, czyli Schleifstein, na którym szlifowano najpierw nożyce, a potem ludzkie charaktery. O powstaniu czterech miejskich jezior z jednego wielkiego, jakie otaczało osadę Calis i zamek piastowskiego rycerza Janusza Kenstela wzmiankowanego w dokumentach już w 1290 r. O wielkim pożarze miasta w 1771 r. i dzwonie dziękczynnym na kościelnej wieży, jaki ufundowali mieszczanie królowi Prus – Fryderykowi II Wielkiemu za przekazanie 80 tys. talarów na odbudowę domów, czy wreszcie o powstaniu Czerwonej Szkoły i jej niezwykłej historii.

21 grudnia - Jasełka w Liceum

Uczniowie z grupy teatralnej „Klepsydra” wystawili Jasełka, odgrywając biblijne postaci: Świętej Rodziny, pastuszków przybyłych do Betlejem oraz aniołów i diabłów. Widowisko, przygotowane pod kierunkiem Joanny Mączkowskiej, rozpoczęła najpiękniejsza i najbardziej znana z kolęd: .„Wśród nocnej ciszy”, jaką zaśpiewała Wiktoria Spieler. Natomiast aktorzy poruszając się wokół „dzieciątka w żłobie” tworzyli ruchome tło tej żywej szopki, wzbogaconej o piękne rekwizyty udostępnione przez księdza Wojciecha Marcinkiewicza. W tej świątecznej atmosferze wysłuchano kolejnych kolęd w wykonaniu Darii Milczach, Zofii Burzyńskiej, Julii Zinczuk i Adriana Kociuby.

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej