Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

3 systemy bezpieczeństwa w samochodzie, na które warto zwrócić uwagę

  • Napisane przez  Artykuł sponsorowany
3 systemy bezpieczeństwa w samochodzie, na które warto zwrócić uwagę

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie systemy bezpieczeństwa w Twoim samochodzie są najważniejsze? Czy wiesz, na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę? Przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na te pytania. Zapraszamy do czytania!

System ABS - Twojego Samochodu Najlepszy Przyjaciel

Pierwszym systemem, który zasługuje na Twoją uwagę, jest ABS, czyli system zapobiegania blokowaniu kół podczas hamowania. Zarówno podczas jazdy na suchej jak i mokrej nawierzchni, ABS pomaga utrzymać kontrolę nad pojazdem, redukując ryzyko poślizgu. Czy wiesz, że ABS to skrót od Anti-lock Braking System? Działanie ABS polega na monitorowaniu prędkości obrotowej każdego koła. Jeżeli system wykryje, że jedno z kół zaczyna się blokować (co może się zdarzyć na śliskiej nawierzchni lub podczas gwałtownego hamowania), automatycznie reguluje ciśnienie hamowania, aby umożliwić kołom utrzymanie przyczepności do podłoża. 

W rezultacie kierowca może nadal skręcać i utrzymać kontrolę nad pojazdem nawet podczas hamowania. System ABS przyczynia się do poprawy skuteczności hamowania i bezpieczeństwa na drodze, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

ESP - System, Który Pomaga Ci Trzymać Kierunek

Drugim systemem, o którym warto wiedzieć, jest ESP, czyli Elektroniczny Program Stabilizacji. Ten system monitoruje Twoją jazdę i interweniuje, gdy zauważa, że samochód zaczyna tracić przyczepność. Może to oznaczać różnicę między bezpiecznym powrotem do domu a niebezpieczną sytuacją na drodze. Ciekawostką jest fakt, iż system ESP został wprowadzony na rynek przez firmę Bosch w 1995 roku. 

ESP to skrót od Electronic Stability Program, znany również jako ESC (Electronic Stability Control) lub VSC (Vehicle Stability Control) w zależności od producenta samochodu. Jest to zaawansowany system kontroli stabilności, który wspomaga kierowcę w utrzymaniu kontroli nad pojazdem podczas trudnych warunków jazdy, takich jak poślizgi, gwałtowne skręty czy utrata przyczepności.

Działanie ESP polega na monitorowaniu ruchu pojazdu i w razie potrzeby interweniowaniu poprzez indywidualne hamowanie poszczególnych kół. Jeśli system wykryje, że pojazd zaczyna tracić przyczepność i jest na drodze do utraty kontroli (np. skręca się zbyt gwałtownie), ESP automatycznie dostosowuje momenty hamowania, aby przywrócić stabilność. Ponadto, niektóre systemy ESP mogą także regulować momenty napędu na poszczególne koła. ESP jest istotnym elementem systemów bezpieczeństwa samochodowego, pomagając kierowcom unikać poślizgów i utrzymać kontrolę nad pojazdem, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wypadków drogowych.

Airbagi - Ochrona, Której Nie Widać

Ostatnim, ale nie mniej ważnym systemem bezpieczeństwa są airbagi. Te niewidoczne, dopóki nie są potrzebne, poduszki powietrzne mogą uratować Ci życie w przypadku kolizji. Ich zadaniem jest ochrona najważniejszych części naszego ciała podczas zderzenia. Właściwie działające airbagi to podstawa bezpiecznej jazdy. Działa to w sposób następujący: kiedy system detekuje gwałtowne zatrzymanie, co może wskazywać na wypadek, elektronika uruchamia detonatory chemiczne, które w wyniku eksplozji wypuszczają gaz i w ciągu kilku milisekund napinają airbag. Airbag wypełnia się powietrzem, tworząc poduszkę ochronną pomiędzy ciałem kierowcy lub pasażera a elementami wnętrza pojazdu, takimi jak kierownica, deska rozdzielcza czy drzwi. 

Szukasz akcesoriów lub części samochodowych? Sprawdź lidera motoryzacji ExpertParts.Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej