Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Lapidarium przy cmentarzu w Siemczynie

  • Napisane przez  Michał Olejniczak
Lapidarium przy cmentarzu w Siemczynie

Mieszkańcy w Siemczynie realizowali projekt o nazwie "Lapidarium – pielęgnujemy lokalną pamięć historyczną". Jego celem jest ocalenie dziedzictwa przedwojennych mieszkańców terenów poprzez utworzenie lapidarium przy cmentarzu komunalnym w Siemczynie.

Pomysłodawcą tych działań jest społeczność lokalna. Mieszkańcy zainteresowali się porzuconymi na cmentarzu poniemieckimi nagrobkami, ich fragmentami, krzyżami i rzeźbami nagrobnymi.

Nasza społeczność jest wyczulona na zachowanie dziedzictwa historycznego, na ziemiach, które zamieszkują. Poprzez wielki szacunek do dawnych Pomorzan i, oczywiście, brak destrukcyjnego podejścia do wszystkiego co poniemieckie. Takie podejście dało impuls do stworzenia lapidarium przy siemczyńskim cmentarzu – wskazuje Michał Olejniczak, sołtys Siemczyna

W ramach niniejszego projektu udało się utworzyć lapidarium - historyczną atrakcję turystyczną. Zakupiono także ok. 120 szt. roślin wieloletnich. Przy pracach nad lapidarium zaangażowało się  ok. 20 wolontariuszy, w tym młodzież z Siemczyna. Lapidarium ogrodzono i ustawiono tablicę informacyjną, a uroczyste otwarcie nastąpiło podczas dni dziedzictwa w Siemczynie.

Lapidarium przy cmentarzu w Siemczynie

Ponadto prace przy utworzeniu lapidarium sprzyjały integracji lokalnej społeczności, zwiększyło wiedzę historyczną wśród mieszkańców i turystów odwiedzających miejscowość, rozwój osobisty społeczeństwa. Serdecznie dziękuję mieszkańcom Siemczyna oraz prezesowi i pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej Czaplinku, a w szczególności pani Agnieszce – podsumowuje działanie Michał Olejniczak.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

       https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/

Zostań promotorem

Więcej