Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Odkrycia: Badacze informują o odkryciu grobowca megalitycznego

  • Napisane przez  DSI
Fot. Łobeska Fundacja Archeologiczna Fot. Łobeska Fundacja Archeologiczna

Łobeska Fundacja Archeologiczna poinformowała, że na terasie nadzalewowej Regi prawdopodobnie może znajdować się grobowiec megalityczny.

Miejsce kilka dni wcześniej odkrył podczas wyprawy na grzyby Krzysztof Siedlik, o czym powiadomił fundację, a ta praktycznie natychmiast przystąpiła do sprawdzenia stanowiska.

Pierwsze oględziny miejsca miłośnicy przeprowadzili 3 października. Przeprowadzona  wtedy weryfikacja terenowa nie dała jednoznacznej odpowiedzi.  Ze zobrazowania danych pochodzących ze skanowania laserowego forma domniemanego grobowca jest bardzo rozmyta, wręcz nieczytelna, a krawędzie nieregularne.

Badacze informują o odkryciu  grobowca megalitycznego

Badacze stwierdzili wtedy, że na południowym wschodzie (prawdopodobne czoło megalitu) znajdują się dwa dużych rozmiarów eratyki, a ich umiejscowienie wskazywałoby, że są to kamienie narożne obstawy czołowej, co w pewnym stopniu potwierdza, że mamy do czynienia z megalitem. Poprowadzona przez nie lina nie stanowi pełnego kąta prostego z osią nasypu, co również jest cechą charakterystyczną. Rozstaw ich jest jednak bardzo mały, niespełna 5 m, co nawet dla grobowców pomorskich cechujących się wąskimi czołami to niewiele zakładając, że jego długość wynosi około 100 m.

Badacze informują o odkryciu  grobowca megalitycznego

Kolejne badanie w terenie przeprowadzono 16 października. Dokładne oględziny pozwoliły ujawnić szczegóły, które z dużym prawdopodobieństwem potwierdzają, że jest to rzeczywiście megalit.

Badacze informują o odkryciu  grobowca megalitycznego

Dożo więcej wiedzy mogłyby dostarczyć odwierty lub badania geofizyczne. Ich wykonanie wymaga jednak pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie i zostały zaplanowane na przyszły rok – informują badacze

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej