Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Wiosenny czas rozrodu dzików

  • Napisane przez  Radosław Dominowski
Foto: Radosław Dominowski Foto: Radosław Dominowski

Wbrew powszechnej opinii, o spotkanie dzika w dzień w środowisku leśnym   nie jest tak łatwo. Z natury są to zwierzęta prowadzące nocny tryb życia. W dzień odpoczywają, a nocą żerują. Żeby więc w porze dziennej natknąć się na dzika w lesie, trzeba zbliżyć się do jego kryjówki. Inaczej sytuacja wygląda z tymi zwierzętami które mieszkają w lasach pod miastami albo wręcz w ich obrębie.  W/g różnych źródeł w  Polsce żyje około 250 tys. dzików, ale ta liczba jest prawdopodobnie mocno niedoszacowana, dlatego coraz częściej nawet mieszczuchom nie tak trudno natknąć się na dzika lub całe ich watahy spacerujące już nie tylko obrzeżami miasta, ale również w  ścisłych centrach.

Co zrobić gdy spotkamy dzika w lesie ?

Wiosenny czas rozrodu dzików

Jeżeli dzik cię nie zauważył, to się spokojnie i po cichu wycofaj. Nie krzycz i nie próbuj go przegonić, bo nie wiadomo, jak zwierzę na to zareaguje. Może uciec, ale może też się wystraszyć i zacząć biec w Twoją stronę. Duże odyńce w naszych rejonach mogą ważyć nawet do150 kg, więc – wystraszone – mogą poważnie poturbować tego, kto stanął im na drodze. Jeśli coś takiego się stanie, to jest to raczej nieszczęśliwy wypadek niż celowy atak podjęty przez dzika.

Jeśli jednak doszło do spotkania „oko w oko”?

Wiosenny czas rozrodu dzików

Dziki są bardzo szybkimi zwierzętami, podczas szarży potrafią biec z prędkością nawet 50 km/h. W spotkaniu z dzikiem problem miałby nawet sam Usain Bolt. W pierwszej kolejności nie należy niepokoić zwierzęcia. Należy zatrzymać się w bezruchu i oczekiwać jego odejścia. Nagła ucieczka może sprowokować dzika do ataku. Można także spróbować odejść w spokoju. Jeśli dojdzie do najgorszego, należy krzyczeć - dziki boją się hałasu. Warto także zachować trzeźwość umysłu i wykorzystać teren, na którym się znajdujemy - zawsze można spróbować wspiąć się na drzewo lub płot. Dzik ma bardzo wyczulony węch (w odległości 500 metrów może wyczuć człowieka) oraz wyczulony słuch pozwalający usłyszeć pęknięcie gałązek, trzeszczenie śniegu a nawet szum tarcia ubrań. Słabością dzika jest wzrok, ponieważ zauważa tylko ruch. Pamiętajmy, że zaniepokojona locha z młodymi jest bardzo agresywna. Młode dziki rodzą się już w lutym, więc jest duże prawdopodobieństwo spotkania matki z młodymi. Warchlaków nie wolno dotykać, zaczepiać, łapać, ani tym bardziej atakować. Lochy w obronie swoich warchlaków potrafią skutecznie przepędzić nie jednego intruza który wejdzie im w drogę.

A kiedy zobaczę dzika gdzieś w mieście- czy powinienem kogoś zawiadomić?

Wiosenny czas rozrodu dzików

W takim wypadku najlepiej zadzwonić do straży miejskiej, która wie, jak w takich sytuacjach postępować.  Podobnie należy postąpić w przypadku potrącenia dzika samochodem. Poza miastem, gdzieś w głębokim lesie, można poszukać kontaktu do najbliższego nadleśnictwa, lub też koła łowieckiego które z pewnością wie , co w takiej sytuacji zrobić.

Zdjęcia wykonane w Złocieńcu przy ulicy Kresowiaków w odległości około 20 m od domów.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej