poniedziałek, 18 marzec 2024 21:44

Zastanawiasz się jaki grill wybrać? Dobrze to przemyśl, aby nie wydać pieniędzy dwa razy

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Jeśli ktoś zastanawia się nad wyborem dobrego grilla to pewnie ma za sobą już etap „jednorazówek”. I dobrze, bo przecież warto sprawdzić czy lubi się oraz czy ma się czas na takie spędzanie czasu. Załóżmy więc, że to czy lubisz grillować już wiesz, a skoro zastanawiasz się nad wyborem typu grilla oraz jego klasy to chcesz aby służył Ci długo, był wygodny i dostosowany do Twoich potrzeb.

Jaki zatem grill potrzebujesz?

Zapewne Twoja pierwsza myśl to to jakiego typu powinien być. Może węglowy, gazowy a może elektryczny?

Najpopularniejszy to grill węglowy

Taki grill wykorzystuje węgiel drzewny lub brykiety węglowe jako źródło ciepła. Składa się z :

 • Komory do palenia węgla: Jest to miejsce, gdzie umieszcza się węgiel drzewny lub brykiety węglowe. Może być to metalowa misa lub ruszt umieszczony na dolnej części grilla.
 • Rusztu: To powierzchnia, na której umieszcza się jedzenie do grillowania. Najczęściej wykonany jest z metalu, który jest odporny na wysokie temperatury.
 • Pokrywy: Niektóre grille węglowe posiadają pokrywę, którą można otwierać i zamykać. Pokrywa ta pomaga w utrzymaniu stabilnej temperatury wewnątrz grilla oraz w równomiernym gotowaniu jedzenia.
 • Regulacji dopływu powietrza: W niektórych grillach węglowych znajdują się otwory, które można regulować, aby kontrolować przepływ powietrza. To umożliwia kontrolowanie temperatury wewnątrz grilla.
 • Nóżek lub podstawy: Grille węglowe często posiadają nóżki lub podstawę, aby umożliwić stabilne ustawienie na ziemi lub na podłożu.

Takie grille węglowe można spotkać najczęściej. Są popularne ze względu na możliwość uzyskania charakterystycznego smaku dymu w potrawach oraz możliwość grillowania na otwartym ogniu. Ich wadą jest to, że wymagają trochę więcej uwagi i doświadczenia w regulacji temperatury niż inne grille.

Drugi w kolejności to grill elektryczny

Jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje on energię elektryczną do generowania ciepła. Zbudowany jest z:

 • Elementu grzewczego: Najczęściej jest to grzałka elektryczna umieszczona pod lub nad rusztem grillowym.
 • Rusztu: Podobnie jak w przypadku grilli gazowych i węglowych, ruszty stanowią powierzchnię, na której umieszcza się jedzenie do grillowania. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak żeliwo, stal nierdzewna, ceramika lub tworzywa sztuczne.
 • Pokrywa: Podobnie jak poprzedni tym może mieć pokrywę, która może być otwierana i zamykana. Pokrywa pomaga w utrzymaniu stałej temperatury wewnątrz grilla oraz w równomiernym gotowaniu jedzenia.
 • Regulator temperatury: Grill elektryczny zazwyczaj ma termostat lub pokrętło, które pozwala kontrolować temperaturę grzałki. Dzięki temu można dostosować temperaturę do różnych rodzajów potraw.
 • Podstawa: Podstawa grilli elektrycznej zapewnia stabilność urządzenia podczas użytkowania. Może być wykonana z tworzywa sztucznego lub metalu.
 • Tacka na tłuszcz: Wiele modeli grilli elektrycznych posiada tackę lub pojemnik na tłuszcz, który zbiera nadmiar tłuszczu i soki z jedzenia, zapobiegając ich kapaniu na grzałkę i minimalizując dymienie.

Grille elektryczne są popularne ze względu na swoją łatwość obsługi i czystość. Często można jest stosować w pomieszczeniach np. w kuchniach mieszkań czy na balkonach w blokach mieszkalnych. Do ogrodu pasują duże grille jak np. Koler Relish v1

Trzeci w kolejce, który chcemy omówić to nasz faworyt, czyli grill gazowy

Taki grill wykorzystuje palny gaz (najczęściej jest to propan-butan lub gaz ziemny).

W swojej budowie ma:

 • Palniki: Są to rury lub elementy, które dostarczają gaz do płomieni. Grille gazowe mogą mieć jeden lub więcej palników, zwykle umieszczonych pod rusztem.
 • Ruszty: To powierzchnia, na której umieszcza się jedzenie do grillowania. Ruszty mogą być wykonane z żeliwa, stali nierdzewnej lub emaliowanej stali.
 • Pokrywa: Większość grilli gazowych ma pokrywę, która może być otwierana i zamykana. Pokrywa pomaga w utrzymaniu stabilnej temperatury wewnątrz grilla oraz w równomiernym gotowaniu jedzenia. Niektóre pokrywy posiadają również termometr, który umożliwia monitorowanie temperatury wewnątrz grilla.
 • Regulator temperatury: Grill gazowy zazwyczaj ma pokrętło lub regulację, która pozwala kontrolować intensywność płomienia i tym samym temperaturę wewnątrz grilla.
 • Półki boczne: Niektóre grille gazowe posiadają składane lub stałe półki boczne, które zapewniają dodatkową przestrzeń roboczą do przygotowywania i przechowywania jedzenia oraz przyborów kuchennych.
 • Półka dolna: Wiele modeli grilli gazowych ma półkę dolną, która zapewnia dodatkową przestrzeń do przechowywania akcesoriów grillowych, butli z gazem i innych rzeczy.

Grille gazowe są popularne ze względu na łatwość obsługi i szybkość osiągania odpowiedniej temperatury do gotowania. Mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń – zawsze zajrzyj do specyfikacji. Jego atutem jest to, że grill gazowy nie generuje tak dużo dymu jak grill węglowy. Daje przede wszystkim bardzo dużo swobody podczas gotowania.

Kolejnym parametrem, który powinieneś wziąć pod uwagę to to, jak duży ma być grill, albo lepiej jak wiele można na niego położyć. Jeśli grillujesz we dwie lub trzy osoby to lepiej nie szalej z jego wielkością. Natomiast w przypadku gdy przygotowujesz potrawy dla dużej ilości osób wybór małego grilla skończy się tym, że wszyscy będą czekać na potrawy, a ty spędzisz czas zamiast z rodziną lub znajomymi to stojąc i denerwując się przy grillu.

Jeśli grill ma Ci posłużyć długie lata to musisz wziąć pod uwagę jego jakość i parametry. Grubość blach, szczególnie w przypadku gilii gazowych i węglowych. Rodzaj ich paleniska, czy to jest stal nierdzewna, żeliwo a może w przypadku grilla elektrycznego element pokryty powłoką np. teflonową. W przypadku grilla elektrycznego koniecznie porównaj moce tych grilli. Zbyt mała moc grzewcza doprowadzi Cię do szału. Podobnie może być w przypadku grilla gazowego. Zerknij na ilość palników, i sposób regulacji. Warto zastanowić się nad tym czy przydatne może być dodatkowe miejsce – palnik taki jak w tradycyjnej kuchni gazowej.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM