Dzisiaj święto najmłodszych bohaterów, czyli Światowy Dzień Wcześniaka!

  • Napisane przez  Monika Rudzińska
Fot. Monika Rudzińska Fot. Monika Rudzińska

17 listopada – Międzynarodowy Dzień Wcześniaka, to szczególny dzień dla rodziców i ich dzieci urodzonych przedwcześnie. To również bardzo ważna data dla wszystkich terapeutów, którzy na co dzień wspierają rozwój najmłodszych i pomagają im dogonić rówieśników. W Polsce od 2011 roku inicjatorem tego święta jest Fundacja Wcześniak. Z każdym rokiem Światowy Dzień Wcześniaka jest obchodzony przez coraz więcej organizacji. Od czterech lat do wspólnego świętowania przyłączyło się także Stowarzyszenie "Radość z Życia" w Gudowie.

Dzisiaj święto najmłodszych bohaterów, czyli Światowy Dzień Wcześniaka!

W Europie jedno dziecko na dziesięcioro rodzi się przedwcześnie, czyli zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia przed 37 tygodniem ciąży. Każdy wcześniak rozwija się w nie fizjologicznych dla jego organizmu warunkach i zmaga się z wieloma powikłaniami takimi jak niedojrzałość płucna, niedojrzałość układu trawiennego, czy też nerwowego. Dzieci urodzone przedwcześnie walczą o życie od pierwszych dni swoich narodzin.

W trakcie dalszego rozwoju mogą mieć zaburzenia poznawcze, emocjonalne czy intelektualne, co może powodować nadpobudliwość psychoruchową, nieprawidłową koordynację ruchową czy też problemy z koncentracją i trudności w uczeniu się. Dlatego tak istotne jest kompleksowo zadbanie o ich rozwój oraz wsparcie wielu specjalistów, którzy zapewnią optymalną formę terapii, odpowiednio dobraną do indywidualnych potrzeb każdego wcześniaka.

Dzisiaj święto najmłodszych bohaterów, czyli Światowy Dzień Wcześniaka!

Taką profesjonalną pomoc dzieci mogą otrzymać w Stowarzyszeniu "Radość z życia" w Gudowie, które zapewnia bezpłatne leczenie oraz rehabilitację dla noworodków aż do rozpoczęcia przez nich pierwszej klasy.

Dla najmłodszych bohaterów w ośrodku są specjalnie przystosowane sale dydaktyczne między innymi pomieszczenie Integracji Sensorycznej, rehabilitacji oraz Doświadczenia Świata, w których wykwalifikowani fizjoterapeuci prowadzą zajęcia z Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka.

Wspólna współpraca zespołu specjalistów z psychologii rozwojowej, neurologopedii oraz terapeutów neurorozwojowych pozwala na opracowanie indywidualnego programu dla każdego wcześniaka, by zapewnić mu możliwość kompleksowego rozwoju, odpowiedniej stymulacji i w konsekwencji osiągnięcie przez niego samodzielności.

Dzisiaj święto najmłodszych bohaterów, czyli Światowy Dzień Wcześniaka!

W tym szczególnym dniu na znak solidarności z wcześniakami i ich rodzicami, na całym świecie zamigoczą na fioletowo szpitale, w których znajdują się oddziały z wcześniakami oraz charakterystyczne budynki miejskie. Podopieczni Stowarzyszenia „Radość z Życia” specjalnie na tę okazję przygotowali wyjątkową niespodziankę dla rodziców i ich dzieci. Do nieba wypuścili fioletowe balony z zamieszczonymi w środku życzeniami, życząc im między innymi zdrowia, szczęścia, ale też cierpliwości, wiary i super mocy, mając nadzieję na ich spełnienie.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto