Zobaczyłeś konary drzew na swoim samochodzie? Taki koszmar dotyka wielu kierowców! Można się przed tym zabezpieczyć!

  • Napisał 
Zobaczyłeś konary drzew na swoim samochodzie? Taki koszmar dotyka wielu kierowców! Można się przed tym zabezpieczyć!

Siły przyrody są nieokiełznane i bywa, że o poranku wielki konar drzewa może uniemożliwić podróż do pracy czy domu. W takich chwilach często uszkodzenia nie dotyczą tylko powierzchni pojazdu, ale też mogą zniszczyć urządzenia znajdujące się pod maską auta. Ubezpieczony kierowca nie pozostaje jednak bezradny. W czym pomoże mu ubezpieczenia autocasco?

Przede wszystkim ustalmy, czym jest polisa autocasco. W ramach takiej umowy ubezpieczyciel i właściciel pojazdu zobowiązują się do wykonania określonych świadczeń w zamian za roczną składkę ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach ochrony autocasco najczęściej obejmują swoją opieką następujące zdarzenia:

  1. kradzież samochodu,
  2. spowodowanie wypadku,
  3. zniszczenia pojazdu przez osoby trzecie,
  4. zniszczenia pojazdu przez siły przyrody.

Jeżeli chcemy wiedzieć, jakie dokładnie wsparcie otrzymamy od naszego zakładu ubezpieczeń, to należy przestudiować Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Zakłady ubezpieczeniowe określają tam cały szereg zdarzeń, które są objęte zakresem ochrony.

Pakiet OC +AC

Taki zestaw polis ubezpieczyciele bardzo często oferują potencjalnym klientom. Zazwyczaj pakiety obejmujące obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC oraz inne, dobrowolne, są tańsze niż zakup obu polis oddzielnie. Obecnie stosunkowo niewielu kierowców kupuje ubezpieczenie AC i w razie szkód powstałych na ich samochodzie muszą pokrywać je z własnej kieszeni. Z tego powodu warto porównać, o ile wzrosłaby stawka ubezpieczenia przy zakupie samego OC oraz w pakiecie. Porównaj ubezpieczenie AC na Mubi. Różnica może się okazać dużo mniejsza niż wydaje się większości właścicieli pojazdów.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku AC?

Po pierwsze przeczytajmy w OWU, co dokładnie ubezpiecza towarzystwo. Jeśli spadnie konar drzewa to dostaniemy odszkodowanie? A co, jeśli przed maskę wyskoczy nam sarna i uszkodzi pojazd? Co z kradzieżą samochodu? Na te wszystkie pytania znajdziemy odpowiedź w umowie. Chcesz wiedzieć, w jakich sytuacjach możesz skorzystać z AC? Przeczytaj artykuł na Mubi: https://mubi.pl/poradniki/5-sytuacji-w-ktorych-przydaje-sie-autocasco/

Pamiętajmy, że zakres ubezpieczenia w każdej z firm jest inny. To, że w jednej z nich dane zdarzenie wchodziło w zakres ubezpieczenia, nie oznacza takiej samej sytuacji u innego ubezpieczyciela. Skąd te różnice? AC należy do kategorii ubezpieczeń dobrowolnych i zakres ochrony polisą każde z towarzystw ustala samodzielnie.

Po wtóre, sprawdźmy jaka jest suma ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia to kwota na jaką ubezpieczasz pojazd. Wysokość tej kwoty ustala ubezpieczyciel na podstawie specjalnych tabel lub może to zrobić właściciel pojazdu dzięki fachowemu rzeczoznawcy. Nie warto specjalnie zaniżać sumy gwarancyjnej, aby zapłacić mniejszą składkę. Dlaczego? Ponieważ w momencie szkody całkowitej na samochodzie otrzymamy w ramach ubezpieczenia tylko taką kwotę, która wskazana jest w ubezpieczeniu. Czy opłaca się w takim razie zawyżyć taką sumę? Również nie. Ubezpieczyciel weryfikuje wartość pojazdu po zaistniałej szkodzie.

Co to jest odnawialna suma ubezpieczenia?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której doszło do zdarzenia i w związku z tym ubezpieczyciel wypłacił nam należną rekompensatę. Dla właściciela pojazdu oznacza to, że suma ubezpieczenia zmalała właśnie o kwotę, którą już otrzymał. Aby nie doszło do takiej sytuacji, warto poszukać polisy z odnawialną sumą ubezpieczenia, aby kwota wypłacanych rekompensat nie malała. Takie rozwiązanie jest niestety droższe i podnosi kwotę rocznej składki.

Czym jest franszyza integralna?

Ta tajemniczo brzmiąca nazwa to nic innego, jak udział własny kierowcy w szkodzie. Bardzo często zakłady ubezpieczeniowe zapisują w umowie polisy wartość procentową lub kwotową, do której nie odpowiadają za zdarzenie. W takim wypadku właściciel pojazdu sam musi zapłacić wszystkie koszta. Wielu kierowców nie zwraca uwagi na ten zapis w ubezpieczeniu i są niemile zaskoczeni takim rozwiązaniem. Dlaczego ubezpieczyciele nie chcą brać odpowiedzialności za szkody o niskiej wartości? Ponieważ sama obsługa od konsultanta po naprawę samochodu byłaby o wiele droższa niż koszt naprawy. Oznacza to, że składka ubezpieczenia musiałaby zostać znacząco podniesiona, aby taka umowa była, z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego, uznana za opłacalną.

Jak naprawiane będzie auto?

To kolejny, ważny element polisy. W ramach umowy ubezpieczyciel określa: gdzie i w jaki sposób będzie podejmował się naprawienia samochodu. Sprawdźmy czy w polisie mamy zaznaczono, czy auto będzie naprawiana w autoryzowanym warsztacie? Równie istotnym elementem całej procedury są części użyte do odnowienia pojazdu. Czy są to części nowe, a może towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo skorzystać z zamienników części oryginalnych. Warto sprawdzić te informacje jeszcze przed podpisaniem umowy ubezpieczenia, a w razie niejasnych zapisów warto dopytać, najlepiej pisemnie, doradcę lub agenta, jak rozumieć treść umowy.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto