Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Spektakle „Klepsydry” na Święto Niepodległości

  • Napisane przez  ZSP
Spektakle „Klepsydry” na Święto Niepodległości

Z okazji Święta Niepodległości grupa teatralna „Klepsydra”, działająca w ZSP w Kaliszu Pomorskim, wystawiła 6 listopada 2019r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury  w Kaliszu Pomorskim dwa spektakle swojej ostatniej sztuki: „To idzie młodość”. Na pierwszy zaproszono młodzież Liceum, a na drugi – uczniów klas VII i VIII kaliskiej Szkoły Podstawowej. Łącznie przybyło blisko 300 widzów i sądząc po ich skupieniu w trakcie widowiska oraz po brawach na jego zakończenie występy oceniono wysoko.

- Akcja scenariusza autorstwa Bogumiła Kurylczyka rozgrywa się na kaliskim podwórku w latach 60. XX w. Niemniej przesłanie sztuki ma najzupełniej uniwersalny, czyli także współczesny charakter. Pokazuje bowiem jak absurdalne są próby wpisania młodego pokolenia w tę czy inną wizję społecznej utopii – powiedziała w słowie wstępnym Joanna Mączkowska, reżyserka spektaklu oraz autorka scenografii i choreografii.

Aktorzy z werwą wcielili się w swoich rówieśników sprzed 50 lat, którzy na podwórkowej ławce ćwiczą role, które mają potem odegrać na szkolnej akademii. Deklamują i śpiewają peany o socjalizmie oraz wiodącej roli partii i jej „ukochanym” przywódcy. Błyskotliwe zmiany odgrywanych scen, przeplatanie dawnych i współczesnych piosenek, czy nawiązujące do współczesności dialogi  pokazywały, iż ideologia w każdym czasie zamazuje prawdę oraz rzeczywiste wartości.

- Przesłaniem naszego spektaklu jest ostrzeżenie przed zbyt dosłownym, zbyt prostym dążeniem do tego, co już było. Cieszę się, że młodzież oglądała go z wielką uwagą, co potwierdza, że zrozumiała nasz przekaz. Uważam, iż była to dobra lekcja historii przed Dniem Niepodległości – stwierdziła po zakończeniu występów Joanna Mączkowska (polonista, reżyser teatralny z dyplomem wrocławskiej filii PWST w Krakowie).

Joannę Mączkowską spotkała też wzruszająca niespodzianka, gdy kończący naukę maturzyści z „Klepsydry” poprosili swoją opiekunkę na scenę, by publicznie podziękować słowami  i kwiatami za wszystko to, czego się w grupie teatralnej nauczyli i co przeżyli w „Klepsydrze” w ramach artystycznej przygody.

Realizatorzy spektaklu dziękują Dyrekcji kaliskich Szkół i Ośrodka Kultury oraz jego współpracownikom za okazaną pomoc i życzliwość.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej