Intermarche Drawsko


Uczniowie na szkoleniu w Wojsku

  • Napisane przez  Włodzimierz Rutkowski, Andrzej Kowalewski
Fot. Włodzimierz Rutkowski, Andrzej Kowalewski Fot. Włodzimierz Rutkowski, Andrzej Kowalewski

W środę 30 października, w ramach programu współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko grupa uczniów z klas o profilu wojskowo z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Andersa w Złocieńcu wzięła udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wspólne przedsięwzięcie koordynowane przez st. chor. sztab. Marcina CZERWIŃSKIEGO z CSWL Drawsko oraz Wojskowy Oddział Gospodarczy w Olesznie przeprowadzili ratownicy z 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu w składzie:  Piotra MAJDA i Przemysław FIEGLER. Celem teoretycznego i praktycznego szkolenia z zasad  udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na polu walki było doskonalenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, stosowanie pozycji bezpiecznej i ewakuacji rannych. Uczniowie odwiedzili również centrum szkolenia MERT oraz plac likwidacji skażeń w CSWL Drawsko. Opiekę nad młodzieżą pełnił nauczyciel Włodzimierz Rutkowski.v

Wcześniej, bo 21 października kadeci z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wraz z opiekunem mjr rez. Andrzejem Kowalewskim uczestniczyli w szkoleniu poligonowym na Strzelnicy Jaworze. Szkolenie przeprowadzone było w ramach „Programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Zajęcia praktyczne prowadzone są we współpracy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. Tematyka ćwiczeń obejmowała zasady strzelania z karabinka, rzut granatem ćwiczebnym, przygotowanie do działania na polu walki.

Podczas  zbiórki kadetów prowadzonej przez kierownika zajęć mjr Marcina Pracowitego omówiono zasady bezpiecznego posługiwania się bronią B.L.O.S. Zwrócono szczególną uwagę na  zachowanie się szkolonych na terenie strzelnicy. Sprawdzono przed szkoleniem broń i wyposażenie kadetów. Następnie instruktorzy z CSWL Drawsko zgodnie z podziałem na punkty nauczania przystąpili do szkolenia kadetów. Doskonalono nauczanie z zakresu przyjmowania postaw strzeleckich, całokształtu czynności przygotowujących do strzelania, zmiany stanowisk ogniowych, składania i rozkładania kbk AK. Kadeci dużym zaangażowaniem wykazali się podczas nauki rzutu granatem ćwiczebnym. Ćwiczenia wymagały skupienia i zachowania spokoju. 

Podczas ćwiczeń pod kierunkiem instruktorów, którzy sprawdzili predyspozycje i możliwości kadetów, uczniowie zdobyli niezbędne umiejętności i doświadczenie, które przydadzą się im się w przyszłości, w kolejnych etapach szkolenia.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto